Yükleniyor

Karabaş Otu Nedir? Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Nedir? Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen ballıbabagiller ailesine ait bir bitki türü olarak bilinir. Özellikle ilkbahar mevsiminde pembe ya da mor çiçekler açan karabaş otu, sağlık açısından oldukça faydalıdır. İçerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde demir, magnezyum, potasyum açısından da zengindir. Karabaş otu yağı ya da kurutulmuş bitki formunda karabaş otu çayı olarak tüketilebilir.

İçindekiler

Karabaş Otu Nedir?

Karabaş otu, lavanta türü olarak bilinen vücuda birçok fayda sağlayan bir bitki türüdür. Eski zamanlarda özellikle alternatif tıpta sıklıkla kullanılmıştır. Boyu 30 ila 100 santimetre arasında değişen karabaş otu, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa iyi gelmesi için tüketilmektedir. Bunların yanında geleneksel tıpta ‘ustukhuddus’ olarak isimlendirilir. İçerisindeki besin değerleri sayesinde anti-bakteriyel ve antioksidan özellikleri bulunur.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

 • Karabaş otu, parfüm, çay ve daha birçok alanda kullanılır. Bunların yanında karabaş otu yağı, vücuda dışardan uygulanarak ağrıları azaltmada ve vücudu sakinleştirmede etkili olur. Bu neden karabaş otu yağı aynı zamanda masaj yağı olarak da bilinir.
 • Kuru ya da taze karabaş otlarının çiçek ve yapraklarından elde edilen karabaş çayı, üzerine kaynatılmış su eklenerek demlenir ve tüketilebilir.
 • Karabaş otundan reçel de yapılabilmektedir. Çiçek kısmının kaynatılmasıyla elde edilen bu reçelin sağlık açısından faydaları bulunur.

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Analjezik, sedatif ve antiseptik etkileri olan karabaş otu, kan dolaşımını düzenler, bağışıklığı güçlendirir, ağız ve diş sağlığını korur, yara iyileşmesi sağlar ve idrar yolu sorunlarına iyi gelir.

Karabaş otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder
 • Sakinleştirici etki gösterir, uyku kalitesini arttırır
 • Yara iyileşmesini destekler
 • İdrar yolu sorunlarına iyi gelir
 • Mide ve bağırsakları rahatlatır
 • Bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının semptomlarını hafifletir
 • Ağrı ve iltihap azaltıcı etkiye sahiptir

Karabaş otu bağışıklığı güçlendirir

Soğuk hava, kapalı alan kullanımı ya da birçok etken sık sık hastalanmaya sebep olabilir. Bağışıklık sistemini düzenlemek ve güçlendirmek için karabaş otu çayı tüketilebilir. Kurutulmuş şekliyle hazırlanan karabaş otu çayı, bu konuda size destek sağlar.

Kan dolaşımını düzenlemeye yardım eder

Karabaş otu tüketildiğinde kan dolaşımında etkilerde bulunur. Damar tıkanıklığını önlemek adına karabaş otu suyu veya karabaş otu çayı tüketilebilir. Özellikle kalp hastalıklarına karşı etkili olur ve damarları rahatlatır.

Vücudu rahatlatıp, sakinleştirme etkisi vardır

Kişiler gün içerisinde strese maruz kalabilir. Bu gibi durumlarda karabaş otu, çay olarak tüketildiğinde vücudun rahatlamasını sağlar ve sakinleştirici bir etki yaratır. Karabaş otu çayının vücuda sağladığı yararların yanında yağının da ferahlatıcı bir özelliği bulunur.

Yaraların iyileşmesini hızlandırabilir

Karabaş otu, yaraların iyileşmesinde ve ağrıların azalmasında etkili olur. Karabaş otundan elde edilen yağ ile acı hissi azalarak yaraların daha hızlı şekilde iyileşmesinde etkili olur.

Sindirim sistemini düzenler

Sindirim sistemi problemleri yaşandığında bütün vücut etkilenebilir. Bu durumda besinleri tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir. Mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran gıdalar tercih etmek sağlık açısından avantaj sağlar. Karabaş otu bitkisi de sindirim sisteminin çalışma fonksiyonunu düzenler ve bağırsakların hızlı çalışmasını destekler.

Karabaş Otunun Kalbe Faydaları Nelerdir?

Kalp ve damar hastalıklarına sebep olacak en önemli nedenlerden biri de damar tıkanıklığı olarak bilinir. Damarların tıkalı olmasına bağlı olarak hastalık riski de ortaya çıkmış olur. Karabaş otu çay olarak tüketildiğinde damarların rahatlamasını sağlar. Kan dolaşımını da dengelediği belirtilen karabaş otunun kalbe faydası bu şekilde gelişebilmektedir.

Karabaş Otunun Böbreklere Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu, böbreklere faydası olup olmadığının bilimsel bir açıklanması bulunmamaktadır. Fakat her bitki türünde olduğu gibi fazla kullanımı sonucunda böbrek problemlerine sebep olabilir.

Karabaş Otunun Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Hücrelerin ve hücre yapısının hızla yenilenmesinde etkili olan karabaş otu, cilt hasarlarına karşı güçlendirici görevi görür. Böylelikle yara ya da kesik durumlarında hızla iyileştirme özelliği bulunur. Bunun yanında cildi koruduğundan karabaş otu çayı tüketildiğinde kırışıklıkların oluşmasına engel olur.

Karabaş Otu Zayıflatır Mı?

Antioksidan içeren bitkiler özellikle kilo vermek isteyenlerin ödem atıcı olarak görülebilir. Kilolarından kurtulmak isteyen kişiler karabaş otu çayı tüketerek vücuttaki ödemin atılmasını sağlayabilir. Günlük beslenme rutininize karabaş otu çayı eklemesi yapmadan önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir.

Karabaş Otunun Zararları Var Mıdır?

Doğal bitki tüketimlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de günlük olarak ne kadar tüketileceğidir. Karabaş otunun fazla tüketimi durumunda karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Karabaş otunun zararları şu şekilde açıklanabilir:

 • Fazla ve uzun süreli tüketimi durumunda karabaş otu, böbrek ve karaciğer problemlerine neden olabilir.
 • Kronik hastalığı olanların kullandığı ilaçlarda etkileşime girme ihtimaline karşı beraber tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Günlük olarak aşırı tüketimi durumunda mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi meydana gelebilir.

Karabaş Otunun Etkileri Nelerdir?

Karabaş otu birçok alanda tüketen kişilere fayda sağlayabilir. Çay ya da suyu tüketilen karabaş otunun etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Hafızanın güçlenmesini sağlar
 • Cildi gençleştirir ve onarır
 • Uykusuzluğa karşı iyi gelir
 • Sindirim sistemi problemlerine yardımcı olur

Karabaş Otunun Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Karabaş otu çayı faydaları açısından oldukça popüler bir bitki türüdür. Bunlarında yanında kozmetik alanında da karabaş otundan yararlanılır. Parfüm, sabun ve krem yapımında kullanılan karabaş otu, cilt problemlerinde karşı kullanılabilir. Aynı zamanda karabaş otu yağı, masaj yağları arasında yer alır.

Karabaş Otu Nerede Yetişir?

Kendine kendine yetişip, çoğalabilen bir tür olan karabaş otu, Türkiye’de Batı Anadolu Bölgesi’nde yetişir. Türkiye dışında Orta Avrupa’da görülebilmektedir.

Karabaş Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karabaş otu çayı nelere iyi gelir?

Karabaş otu, vücutta oluşabilecek sindirim, bağışıklık sistemi ve cilt problemlerine iyi gelir. Tüketim şekline göre sağladığı fayda değişiklik gösterebilir.

Karabaş otu çayı nasıl yapılır?

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş karabaş otu, bir bardak ölçü suya atılır. 7 dakika kaynatıldıktan sonra tüketilebilir.

Karabaş otu nasıl tüketilmeli?

Karabaş çayı, taze veya kurtulmuş olarak tüketilebilir. Genellikle aktarlarda kurutulmuş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karabaş otu tansiyon çıkarır mı?

Sağlığa birçok faydası olan karabaş otu, tansiyon çıkarma gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat doğru tüketim bu noktada büyük önem taşır.

Karabaş otu hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Kronik hastalığından dolayı düzenli ilaç kullanmak zorunda olanlar ile kan sulandırıcı ilaç kullananların karabaş otunu tüketmemesi gerekmektedir. Riski önlemek adına tüketmeden önce uzman doktordan görüş almak önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al