Yükleniyor

Kazein Nedir? Kazein Nelerde Var?

Kazein Nedir? Kazein Nelerde Var?

Kazein, süt ve süt ürünlerinde yer alan aynı zamanda da takviye olarak da alınabilen bir proteindir. Peynir, süt ve yoğurtta yer alan protein miktarının yaklaşık yüzde 80’ini kazein oluşturur. Özellikle sporcular ya da vücut geliştiriciler kas oranını artırmak için kazein içeren besinlerden ya da takviyelerden yararlanır. Gelişim açısından önemli bir yeri olan kazein protein süt bazlı bebek mamalarında da yer alır.

İçindekiler

Kazein Nedir?

Kazein, sindirimi sistemi sağlığını, büyüme ve gelişmeyi destekleyen süt ve süt ürünler içerisinde yer alan proteindir. Süt ürünlerinin ana protein olarak bilinen kazein, inek, keçi ve koyun sütünde bulunur. Kazein süt içerisinde yer alan proteinin yaklaşık %80’ini oluşturur. Geriye kalan %20 ise peynir altı suyu proteininden gelir. Kazein proteini vücutta sindirimi destekler, doku ve organların büyümesine yardımcı olur, vücudu virüs ve bakterilerden koruyarak vücut hareketinin desteklenmesini sağlar.

Kazeinin Faydaları Nelerdir?

Kazein proteini içerisindeki besin maddeleri sayesinde yavaş sindirimi sağlar, bebeklerin büyüme ve gelişmesine yardımcı olur ve kas gelişimini destekler. Kazein aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu temel amino asitleri de içerir.

Kazeinin en yaygın görülen faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Kilo kaybını destekler
  • Kasların büyümesini ve iyileşmesini sağlar
  • Kemik sağlığına iyi gelir
  • Vücudun ihtiyacı olan amino asitleri sağlar

Kilo kaybını destekler

Yüksek protein içeren bir beslenme şekli ile beraber fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Sağlıklı ve ideal kiloya ulaşmak için süt ürünlerinden yararlanmak gerekir. Süt ürünleri içerisinde yer alan kazein proteini kişinin tok hissetmesine yardımcı olarak kilo kaybını destekler. Kazeinin yavaş salınım hızı iştahın kesilmesine ve öğünler arasındaki atıştırmaları azaltmaya yardımcı olur.

Kasların büyümesini ve iyileşmesini sağlar

Kas geliştirme konusunda önemli bir protein olan kazein, sporcular ve vücut geliştiricilerin sıklıkla yararlandığı bir besin maddesidir. Uyumadan önce kazein içeren süt ve süt ürünlerini tüketmek gece boyunca kas gelişiminin desteklenmesini sağlar. Aynı zamanda vücudun protein seviyesini de dengeler.

Kemik sağlığına iyi gelir

Kazein içeren süt ve süt ürünleri vücut için önemli kalsiyum kaynakları olarak bilinir. Yetişkinlerin çoğu günde 1.000 miligram (mg) ila 1.200 mg arasında kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu kalsiyum miktarını süt ürünlerinden alarak kemik sağlığını desteklemek mümkündür.

Vücudun ihtiyacı olan amino asitleri sağlar

Amino asitler birleşmesi sonucu proteinler meydana gelir. Vücudun doğru bir şekilde çalışması için 20 amino aside ihtiyaç vardır. Bunlar çeşitli şekillerde birleşerek farklı proteinler oluştururlar. Vücut ihtiyaç duyduğu bazı amino asitleri üretir fakat üretemediği dokuz temel amino besinlerde alması gerekir. Kazein bu açıdan dokuz temel amino asidin tümüne sahip bir proteindir.

Kazein Nelerde Bulunur?

Kazein süt ürünlerinde yer alan protein olduğundan birçok besinden almak mümkündür. Kazein proteini şu besinlerin içerisinde yer alır:

  • Süt
  • Tereyağı
  • Bebek maması
  • Peynir
  • Ghee yağı
  • Yoğurt

Bir bardak süt içerisinde 8 gram protein yer alır. Bu proteinin yaklaşık olarak 6,4 gramı (%80) kazein olarak bilinir.

Kazeinin Zararları Nelerdir?

Kazein protein süt proteini olduğundan birçok kişide yan etkiye neden olmaz. Fakat bazı kişilerin kazein tüketiminden kaçınmaları ve sınırlamaları gerekebilir. Kazein bazı kişilerde alerjiye, mide bulantısına ya da laktoz intoleransına neden olabilir.

Kazein proteininin vücuda verebileceği zararlar şöyle sıralanır:

Alerjiye neden olur

Kişide süt alerjisi olduğu durumda sütte yer alan proteinler bağışıklık sistemini tetikleyerek aşırı tepki vermesine sebep olur. Süt alerjisi olan kişilerin kazein, peynir altı suyu veya her ikisine de alerjisi olabilir. Bunun yanında kazein şiddetli anafilaksinin oluşmasına neden olabilir. İshal, kurdeşen, döküntü, karın ağrısı ve mide bulantısı durumunda sağlık kurumuna

Laktoz intoleransını ortaya çıkarır

Kazein tüm süt ürünlerinde olduğu gibi laktoz şekeri içerdiğinden kişide laktoz intoleransı varsa tüketmemesi gerekir. İnce bağırsak süt şekerini sindiremediğinden ishal, şişkinlik, gaz ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilere neden olur.

Kazein Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yoğurtta kazein var mı?

İnek, keçi ve koyun süt kullanılarak üretilen peynir ve yoğurt içerisinde kazein yer alır. Genel olarak bakıldığında yoğurtta yer alan %80'i kazeindir.

Kazein intoleransı belirtileri nelerdir?

Laktoz içeren kazein tüketildiğinde kişinin vücudunda kurdeşen, boğaz şişmesi, ishal, kaşıntı ve kusma gibi semptomlar görülebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al