Yükleniyor

Keratin Nedir? Keratin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Keratin Nedir? Keratin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Keratin, vücudun iç ve dış yüzeylerini kaplayan epitel hücreleri ve saç ile tırnak gibi dokularda bulunan, lifli, asidik veya bazik protein türüdür. Vücutta tam 54 çeşidi bulunan keratin, cildi desteklemeye, yaraları iyileştirmeye, tırnakları ve saçları sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Vücutta doğal olarak üretilmesinin yanı sıra keratin bakım ürünleri kullanarak veya keratin açısından zengin besinler tüketerek de vücudun keratin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İçindekiler

Keratin Nedir?

Keratin, vücudun iç ve dış yüzeylerini kaplayan tüm epitel hücrelerde 10 nm'lik ara filamentler oluşturan, suda çözünmeyen ve saç, tırnak ya da cilt bakımında önemli rol oynayan bir protein grubudur.

Vücutta doğal olarak üretilen bir protein grubunun genel adı olan keratin, cildi desteklemeye, yaraları iyileştirmeye, tırnakların ve saçlarınızı daha sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Vücutta tam 54 çeşidi bulunan keratinin 28’i tip 1, 26’sı ise tip 2’dir.

Saç, tırnak ve cildin dış katmanı epidermiste yer alan keratin ayrıca vücuttaki bez ve organlarda da bulunabilir.

Doğal olarak vücutta bulunmasıyla saç, tırnak ve cilt sağlığını iyileştirmeye yönelik rol üstlenen keratin bunun yanı sıra kozmetik tedaviler de genellikle keratinle zenginleştirilir. Keratin ayrıca bazı gıdalarda da doğal olarak bulunur ve takviye şeklinde alınarak vücudun keratin ihtiyacı karşılanabilir.

Keratin Bakımı Nedir?

Keratin bakımı özellikle kıvırcık veya dış etkenlerin sonucunda hasar görmüş saçları düzleştirmeye, pürüzsüzleştirmeye ve canlandırmasına yardımcı olmak için uygulanan bir işlemdir. Keratin vücudun doğal olarak ürettiği bir protein olmasının yanında takviye veya besinler yoluyla da alınabilir. Ayrıca keratin bakımı saçla birlikte cilt ve tırnak sağlığına da iyi gelir.

Keratin Çeşitleri Nelerdir?

Vücutta tam 54 çeşidi bulunan keratin, kendi içinde iki tipe ayrılır. Bunlar tip 1 ve tip 2 şeklinde ayrılır.

Tip 1: İnsan vücudundaki 54 çeşit keratinden 28'i tip I'dir. Bunlardan 17'si cilt hücresi (epitel) keratinleri, 11'i ise saç keratinidir. Tip I keratinlerin (sitokeratinler) çoğu asidik ve düşük ağırlıklı proteinlerden oluşur. Hücreleri vücuttaki iç kuvvetlerden (mekanik stres) korumaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere cilt ve saç sağlığı da dahil birçok işlevi vardır.

Tip 2: İnsan vücudundaki diğer 26 çeşit keratin ise tip II'dir. Bunlardan 20'si cilt hücresi keratinleri, 6'sı ise saç keratinleridir. Temel-nötr, yüksek ağırlıklı proteinlerden oluşurlar. Temel-nötr pH'ları tip I keratinleri dengelemeye ve hücre aktivitesini yönetmeye yardım eder.

Keratin Ne İşe Yarar?

Keratin, saç, tırnak ve cildin dış tabakası olan epidermisin oluşmasına yardımcı olur, tırnak yapısını güçlendirerek dayanıklılığını arttırır, saçların parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ayrıca cildin elastikiyetini ve sıklığını korur.

Keratinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Saçlara canlılık katar, güç verir ve daha parlak görünmesini sağlar
  • Saçın kabarmasını önler ve saç gövdesini güçlendirir
  • Ciltteki hasarları önler, cildin taze kalmasına yardım eder
  • Tırnak kırılmasının önüne geçer ve tırnakları daha güçlü gösterir

Saçlara canlılık katar, güç verir ve daha parlak görünmesini sağlar

Güçlü bir protein grubu olan keratin, doğal olarak vücutta bulunduğunda saçlar üzerinde önemli bir etki yapar. Takviye olarak kullanıldığında veya besin yoluyla alındığında da faydalı bir protein olan keratin saçlara canlılık katar, güç verir ve daha parlak görünmesini sağlar.

Saçın kabarmasını önler ve saç gövdesini güçlendirir

Hem protein hem de kükürt açısından zengin bir bileşik olan keratin, saçların kabarmasını önlerken saç gövdesini güçlendirerek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler.

Ciltteki hasarları önler, cildin taze kalmasına yardım eder

Keratin, saçlara olan faydasının yanı sıra cilt sağlığı için de önemli bir proteindir. Doğal olarak cildin daha taze kalmasına yardım eden keratin, takviye olarak kullanıldığında da ciltteki hasarları önleyerek daha sağlıklı bir cilt yapısı ortaya çıkarır.

Tırnak kırılmasının önüne geçer ve tırnakları daha güçlü gösterir

Saçlarda, cildin dış tabakasında, bezlerde ve bazı organlarda yer alan keratin, tırnaklarda da bulunur. Başta tırnak kırılması olmak üzere tırnakları daha da güçlü gösterme özelliği olan keratinin tırnak sağlığını destekleme rolü bulunur.

Keratin Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücutta doğal olarak bulunan keratin bazı besinlerin içinde de yer alır ve bu besinleri tüketerek de vücudun keratin ihtiyacını karşılamak mümkündür.

İşte keratin içeren bazı besinler:

Keratin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Keratinin saça faydaları nelerdir?

Keratin, saçların sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamakla birlikte fiziksel ve biyolojik faktörler ile zarar görmüş saçları onaran, saçları besleyen ve hacim veren, saçlara gereken vitaminleri kazandırarak dolgun görünmesine katkı sağlayan bir protein grubudur.

Keratinin cilde faydaları nelerdir?

Keratin, ciltteki hasarları önlemesiyle birlikte cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Keratinin tırnaklara faydaları nelerdir?

Keratin, tırnak kırılmalarının önüne geçerek daha güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardım eder.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al