Yükleniyor

Konuşma ve dil terapisi nedir?

Konuşma ve dil terapisi nedir?

Yarık damak, nörolojik sorunlar, işitme kaybı, serebral palsi, otizm spektrum bozuklukları, down sendromu, diş problemleri dil ve konuşma bozukluklarına yol açabiliyor. Bu nedenle hastaların konuşma ve dil terapisi alması gerekebiliyor. Konuşma ve dil terapisinin bu konuda uzman terapistler tarafından uygulanması önem taşıyor.

İçindekiler

Konuşma ve dil terapisi nedir?

“Dil ve konuşma terapisi nedir?” sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Dil ve konuşma terapisi, konuşma ve dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olan bir tedavidir. Ses üretimi, anlama, akıcılık, anlatımda netlik olmasını sağlar. Dil ve konuşma terapisi bölümü tüm yaş gruplarında dil bozuklukları, konuşma, ses, yutma fonksiyonları tedavisini yapar. Konuşma terapisti çeşitli koşullara sahip hastalara yardım ederken, multidisipliner biçimde çalışır. Hafif, orta veya şiddetli öğrenme güçlüğü, konuşma gecikmesi, konuşma bozukluğu, ses üretememe, işitme bozukluğu, yarık dudak veya damak, kekeleme, ses bozuklukları, dil bozukluklarının tedavisine yardımcı olur. Yetişkinlerde de dil terapisti nörolojik sorunlar, felç, Parkinson, bunama, kafa travması gibi durumları takiben yaşanan iletişim sorunlarına, ses problemlerine, engellilik durumlarında, kekeleme, işitme bozukluğu gibi sorunlar çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Konuşma ve dil terapisti konuşma ve dil patoloğu, konuşma bozuklukları ve işletişim sorunlarını değerlendirir, teşhis koyar ve bunu tedavi eder. Hekimler de dil konuşma terapistine yönlendirebilir.

Konuşma patoloğu nedir?

Konuşarak iletişiminde aksamalar olan kişilerin tanısını koyan, değerlendirilmesini yapan, tedavisini yürüten kişilere konuşma pataloğu denilmektedir. Konuşma pataloğu dil ve konuşma terapisi eğitimi almış kişilerden oluşur. Dil ve konusma terapisti, her yaştan kişiyi motive edebilme, onlara güven verebilme, problem çözebilme, liderlik ve organizasyon yürütebilme özelliklerine sahip olmalıdır. Terapiler dil terapisi eğitimi ve konuşma terapisi eğitimi almış kişilerce yapılmalıdır. Çeşitli merkezlerde konuşma ve dil terapisti bölümü bu konuda hizmetler verebilir. Konuşma terapisti olmak için üniversitelerin dört senelik eğitim veren Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü'nden mezun olması gerekir. Dil konuşma terapisti eğitimi özen isteyen bir eğitimdir. Konuşma patalogları aynı zamanda özel konuşma terapisti veya konuşma bozuklukları uzmanı olarak da adlandırılabilirler. Dil ve konuşma terapisti olmak için yüksek lisans eğitimi almak da gerekebilir.

Dil ve konuşma bozukluğu neden kaynaklanır?

Konuşma ve dil bozuklukları çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir. İki sorun da birbirinden farklıdır. Yani konuşma bozukluğu farklı, dil bozukluğu farklıdır. Örneğin bir kişi artikülasyon sorunu yaşıyorsa, sesinde sorun varsa, bazı kelimeleri ve sesleri net çıkaramıyorsa, kekemelik varsa bu konuşma bozukluğudur. Ama duygu ve düşünceleri anlatırken düzgün cümleler kurulamıyorsa bu da dil bozukluğudur. Bu sorunların sebepleri de farklıdır. Yarık damak, nörolojik sorunlar, işitme kaybı, serebral palsi, otizm spektrum bozuklukları, Down sendromu, diş problemleri dil ve konuşma bozuklukları yapabilir.

Ne kadar süre konuşma terapisi alınır?

Bu sorunun yanıtı her hastaya göre değişir. Terapi süresi yaş, konuşma bozukluğu türü, konuşma bozukluğunun şiddeti, altta yatan tıbbi bir durumun olup olmadığı, görülen terapinin sıklığı gibi faktörler konuşma ve dil terapisinin süresini belirler. Bazı dil konuşma bozukluğu türleri yaşla birlikte düzelirken, bazıları uzun süreli dil ve konuşma bozukluğu tedavisi görebilir.

Konuşma terapisinin avantajları nelerdir?

Konuşma ve dil bozuklukları için konuşma terapisi önemli faydalar sağlar:

  • Geliştirilmiş benlik saygısı
  • Artan bağımsızlık
  • Fikirleri, düşünceleri ve duyguları anlama ve ifade etme yeteneği
  • Küçük çocuklar için okula hazırlık
  • Gelişmiş ses kalitesi
  • Erken dil becerileri
  • Daha iyi yutma işlevi
  • İyileştirilmiş yaşam kalitesi

Dil terapisti nedir? Konuşma terapisti nedir?

Bazı nedenlerle oluşan konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi, tanı alması, tedavisi açısından dil terapisi kişilere konuşma ve dil terapisti denir.

Konuşma terapisi sırasında ne olur?

Dil ve konuşma terapisi sırasında ne olacağı, hastanın yaşına ve sahip olduğu konuşma bozukluğunun türü dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Çocuklar için genellikle sıralama etkinlikleri veya dil tabanlı oyunlar gibi oyunları içerir. Yetişkinler için, belirli becerileri geliştirmeye veya yeniden oluşturmaya odaklanır. Dil ve konuşma patoloğunuz, benzersiz durumunuza göre uygun tedaviyi önerecektir. Birçok farklı konuşma terapisi yaklaşımı ve kategorisi vardır ve sağlık uzmanınız sizin için en uygun olanı bulacaktır.

Akıcı konuşma bozukluğu nedir?

Bir konuşma sırasında bozulmaların, duraksamaların olması durumuna akıcı konuşma bozukluğu var anlamına gelmektedir. Konuşma bozukluğu tedavisi ile akıcı konuşma bozukluğu tedavi edilebilir. Konuşma dil terapisti sorunun tanısını koyup, tedavisini yapacaktır.

Gecikmiş dil ve konuşma bozuklukları neyi içerir?

Çocuklarından konuşma ve konuşulanları anlama konusunda yaşıtlarından geri kalması durumuna gecikmiş dil ve konuşma bozukluğu denir. İşitme sorunları, otizm, dudak-damak yarıklığı, serebral palsi, disleksi, çevre koşulları, ebeveynin yanlış davranışları ve sebebi bilinmeyen sorunlardan dolayı çocukların konuşması gecikebilir. Bu durumda bir çocuk konuşma terapisti çocuğu görmeli.

Konuşma terapisi kaç yaşında başlar?

Konuşma terapisinde bir yaş sınırı bulunmaz. Gecikmiş konuşma terapisi de bir çocuk dil terapisti tarafından yapılmalıdır. Gerekli durumlarda pedagog konuşma terapisti için yönlendirme yapacaktır.

Afazi terapisi nedir?

Afazi beyin hasarı kaynaklı konuşma bozuklukları durumudur. Afazi terapisi de bu hastalara uygulanan bir dil ve konuşma terapisidir.

Yetişkinlerde konuşma bozukluğu neden olur?

Yetişkinlerde kekemelik, hızlı konuşma, ses bozuklukları, artikülasyon bozuklukları veya afazi durumlarından kaynaklı konuşma bozuklukları olabilmektedir. Yetişkinlerde konuşma bozukluğu tedavisi yapılabilir. Dil ve konuşma bozukluğu tedavisi yetişkinlere de uygulanabilmektedir. Yetişkinlerde konuşma terapisi artikülasyon bozukluklarına, akıcılık bozukluklarına, ses bozukluklarına, anlama bozukluklarına, ifade bozukluklarına, bilişsel iletişim bozukluklarına veya daha farklı sorunlara bakabilmektedir.

Dil bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Kişiler kendilerini cümle ya da kelimelerle ifade edemezler. Bu kişilerde sözcük haznesi azdır. Sözcükleri kullanırken hatalı kullanabilirler, sözel anlatımda sorunlar olabilir, mimikleri kullanamama durumu da olabilir.

Kekemelik dil ve konuşma terapisi ile çözülebilir mi?

Kekemelik konuşma gelişimi sırasında başlayabilir. Genelde çocuklukta başlar. Kekemelik sorunu yaşayanlar ne anlatmak ve söylemek istediklerini bilseler de bunu dile getirirken zorlanırlar. Konuşma sırasında duraklayabilirler, kelimeleri uzatabilirler, bazı sesleri tekrarlayabilirler. Bazı çocuklarda bu durum geçiciyken bazılarında yetişkinlikte de devam eder. Kekemelik sorunundan muzdarip çocuklar öncelikle çocuk ve ergen psikiyatri uzmanının değerlendirmesinden geçer. Onlar da gereken yönlendirmeleri yapar. Konuşma terapisi, elektronik cihazlı tedaviler, bilişsel davranışçı terapi, ebeveyn desteğiyle kekemeliği çözümleyebilmek mümkündür. Ancak bu uzun bir süreçtir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al