Yükleniyor

Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

Tavuk vebası olarak da bilinen kuş gribi, başta su kuşları ve yırtıcı kuşlar olmak üzere yabani kuşlar arasında geniş çapta yayılan, influenza A (H5N1) virüslerinin neden olduğu grip benzeri bir hastalıktır. Genellikle kuşları enfekte eden kuş gribinin zaman zaman insanlara da bulaştığı görülür. En yaygın belirtisi göz iltihabı olan kuş gribi kksürük, ateş, boğaz ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomlar da ortaya çıkarabilir.

İçindekiler

Kuş Gribi Nedir?

Kuş gribi, kanatlı hayvanları enfekte eden, orthomyxoviridae familyasından H5N1 adlı virüsün neden olduğu viral hastalıktır. Alt tipine göre yüksek veya düşük patojenite olarak sınıflandırılabilen kuş gribi genellikle kuşlar arasında yayılan bir hastalık olsa da insanlara da yakın temas yoluyla bulaşabilmektedir.

Kanatlı hayvanlar için öldürücü potansiyeli bulunan kuş gribi, insana bulaştığı geçmiş zamanlarda da şiddetli belirtilerle birlikte ölüme yol açmıştır.

En yaygın belirtileri arasında göz iltihabı, ateş, öksürük, kas ağrıları, boğaz ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi tipik grip belirtileri yer alan kuş gribi, solunum yolunda da nefes darlığı gibi ciddiye alınması gereken semptomlara da yol açabilir.

Genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilen kuş gribi tedavi edilmediği takdirde şiddetli vakalarda ölüme sebebiyet verebilir.

Kuş Gribi Neden Olur?

Kuş gribi, Tip A influenza virüslerinin neden olduğu enfeksiyon sonucunda meydana gelir. Kanatlı hayvanlarda bu şekilde ortaya çıkan kuş gribi insanlarda ise ilgili hayvanlarla kurulan yakın temastan kaynaklanır.

Kuş Gribi Belirtileri Nelerdir?

Kuş gribi insanlara bulaştığında, ateş, öksürük, şiddetli zatürre, nefes darlığı ve şok gibi belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca göz iltihabı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal ve kas-vücut ağrıları da görülür.

Kuş gribi belirtileri şöyledir:

Kuş gribine yol açan virüsle enfekte olan kişilerde ikincil bakteriyel enfeksiyonlar da gelişebilir. Şiddetli kuş gribi vakalarında enfekte kişide nöbetler veya zihinsel değişiklikler gibi nörolojik semptomlar da görülebilir. Bunları yanı sıra kuş gribi aynı zamanda çoklu organ yetmezliğine veya septik şoka da neden olabilir. Ancak tüm bu komplikasyonlara şiddetli kuş gribi vakalarında rastlanır.

Kuş Gribi Nasıl Bulaşır?

Kuş gribi genellikle enfekte olmuş kuşlarla yakın temastan veya kanatlı hayvanların olduğu ortama maruz kalmanın sonucunda bulaşır. Bunlarla birlikte canlı hayvanların yaşadığı bölgeyi ziyaret, az pişmiş kanatlı hayvanların tüketimi ve kuşların organik kalıntıları da bulaşıya neden olabilir.

Kuş gribinin bulaşma yolları şöyle sıralanabilir:

  • Enfekte olmuş kuşlarla yakın temas
  • Kanatlı hayvanlara maruz kalmak
  • Canlı hayvanların yaşadığı pazarları ziyaret
  • Az pişmiş kanatlı hayvanların tüketimi
  • Tüy veya dışkı gibi, kuşların organik kalıntıları

Kuş Gribi Nasıl Teşhis Edilir?

Kuş gribi tanısı, belirtiler grip hastalığına benzer olduğu için kolayca koyulamayabilir. Bu sebeple kuş gribi için özel tanı yöntemleri gerekebilir. En sağlıklı sonuçlar, ilgili testler yapıldıktan sonra ortaya çıkar.

Kuş Gribi Tedavisi Var mı?

Kuş gribi tedavisi genellikle antiviral ilaçlarla yapılır. Şu an için etkili bir aşısı bulunmayan kuş gribi hastalığı için hayvanlarla temas kuran ve virüsün bulaştığı kişiler için antiviral ilaçların etkili olduğu değerlendirilir.

Kuş Gribi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kuş gribi aşısı var mı?

Kuş gribinin şu an için özel bir aşısı yoktur. Grip aşılarının koruma sağladığı düşünülse de kuş gribine karşı koruyuculuk sağlayan bir aşı mevcut değildir.

Türkiye’de kuş gribi var mı?

Türkiye’de şu an için bilinen bir kuş gribi vakası yoktur.

Kuş gribi tehlikeli mi?

Kuş gribi, hayvanlar arasında yaygın görülen ve ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. Nadiren de olsa insanlara geçebilen kuş gribi vakası şiddetli belirtilere yol açtığında ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al