Yükleniyor

Maden Suyu Nedir? Maden Suyu Neden Tüketilmelidir?

Maden Suyu Nedir? Maden Suyu Neden Tüketilmelidir?

Maden suyu bulunuşu ile ilgili çeşitli rivayetler olsa da vücuda faydaları nedeniyle çok uzun yıllardır tüketilir. İçerisinde bulunan mineral oranı ve çeşitliliği ile şifa kaynağıdır. Çeşitli hastalık ve cilt sorunlarının tedavi sürecine yardımcı olur. Maden suyu faydaları sonucunda günlük hayatın serinletici ve vazgeçilmez içeceklerinden biri olmayı başarır. 

İçindekiler

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu, yerin derinliklerinden çıkarılan özel içeceklerden biridir. Farklı bölgelerden çıkarılabilen bu içecek, bulunduğu konuma bağlı olarak mineral açısından farklılaşabilir. Üretildiği bölge ve markaya bağlı içeriğinde yer alan mineral oranı ve çeşitlerinde değişiklikler oluşabilir. Mineral oranı ve miktarı değişse de maden suyu faydaları aynı kalır.

Maden Suyu Neden Tüketilmelidir?

Maden suyu faydaları oldukça fazla olup düzenli tüketimi ile insan sağlığına olumlu katkıda bulunur. Bu katkılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sindirim sisteminin işleyiş dengesini destekler. 
 • Kabızlık benzeri rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • Kalsiyum, magnezyum benzeri mineralleri sayesinde kemik ve diş sağlığını koruyabilir. 
 • Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde ulaşma olanağı tanıyabilir.
 • Saçlarda oluşan kepek problemlerine çözüm getirebilir.

Maden Suyu Nasıl Tüketilmelidir?

Maden suyu, özel bir şişe içerisinde kullanıcılara ulaştırılır. Bu şişe, açacağı ile açıldıktan sonra şişe yardımcı ile ya da bir bardak aracılığında tüketilebilir. Sade olarak tüketilebileceği gibi çeşitli zayıflama ya da detoks suları içerisinde de yer alır. 

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Yer küreden özel yöntemler ile çıkarılan maden suyu faydaları şu şekildedir:

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral oranını karşılayarak dinçlik kazanmaya yardımcı olur.
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavi sürecini hızlandırabilir.
 • Kan basıncının kontrol altına alınmasını sağlayarak tansiyon gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.
 • Kaslarda meydana gelen kasılma problemlerinin oluşmasını engelleyebilir. 
 • Yağ metabolizma görevini üstlenerek kilo kaybını kolaylaştırabilir.
 • Kolesterol gibi çeşitli sağlık problemlerinin tedavi sürecine olumlu katkıda bulunur.
 • Kolajen üretimini destekleyerek ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını geciktirebilir. Oluşan kırışıklıkların giderilmesini hızlandırabilir.

Maden Suyu Cilde Faydaları

Cilt sağlığının korunması için minerallere büyük öneme verilir. Bu mineralleri sağlıklı ve kolay bir şekilde karşılamak ise maden suyu ile mümkündür. Cilt için maden suyu faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Siyah nokta ya da akne sonrasında oluşan gözeneklerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kuru ciltler başta olmak nem ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlar.
 • Kızarıklık ya da koyu lekelerin tedavi sürecine olumlu katkıda bulunur. 
 • Sivilce ve aknelerin kurutulmasında büyük öneme sahiptir. 

Maden suyunun cilt için kullanımı da oldukça rahattır. Bir pamuk yardımı ile sorunlu bölgelere ya da cilt yüzeyinin tamamına uygulanır. Kuruyana kadar beklendikten sonra bakım ya da makyaj rutinine devam edilebilir. Cilt için tonik olarak da kullanılır. Cildin yatıştırılmasını sağlamak da maden suyu faydaları arasında yer alır.

Maden Suyunun Saça Faydaları

Doğal maden suyu faydalarının biri de saç yapısının parlaklık kazanmasına yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda düzenli kullanım ile beraber kepek probleminin giderilmesi amacıyla da tercih edilir. Saçın ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılar. Bu sayede rüzgar, güneş gibi hava koşullarının sebep olduğu olumsuz etkileri giderir. Aynı zamanda ısıl ya da boşa işlemlerinden kaynaklanan kırılmalara karşı da koruma sağlar. Var olan kırılmalarının onarılmasında büyük öneme sahiptir. Düzenli kullanım ile saç köklerinin canlandırılmasını ve temizlenmesine yardımcı olarak dökülme problemine çözüm getirebilir.

Maden Suyunun Hamilelere Faydaları

Maden suyu faydaları ve doğal içeriği sayesinde emziren ya da hamile anneler tarafından da sıklıkla tüketilir. Hamilelikte maden suyu faydaları ise şu şekilde çeşitlendirilebilir:

 • Hamilelik süreci boyunca ağrı ve yorgunluk hissinin azaltılmasını sağlar.
 • Gelişmekte olan bebeğin ihtiyaç duyduğu minerallerin doğal bir şekilde karşılanmasına yardımcı olur.
 • Doğum sonrasında süt miktarını arttırabilir.

Maden Suyunun Besin Değeri Nedir?

200 ml miktarına sahip bir şişe maden suyunun besin değeri 0 kcaldır. Düşük kalori oranı sayesinde diyet listelerinin başını çeken içecek, kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tüketilir.

Maden Suyunun Zararları Var mıdır?

Maden suyu faydaları oldukça fazla olsa da aşırı tüketimi vücuda bazı zararlar verir. Günde 1 litreyi geçen maden suyu tüketimi vücuda dengesinin bozulmasına sebep olabilir. Aşırı tüketim böbrek sağlığına zarar verirken mide işleyişi için de tehdit olabilir.

Maden Suyu ile Sodanın Farkları Nelerdir?

Maden suyu, yer altından çıkarılan ve doğal olarak kullanıcılara ulaştırılan içeceklerdendir. Soda ise laboratuvar ortamında içilebilir herhangi bir suyun içerisine belirli miktar ve türde mineralin ilave edilmesi ile üretilir. İki içecek arasında temel fark çıkarılma ve üretim şeklidir. Aynı zamanda maden suyu lezzet olarak sert aromaya sahip iken soda yumuşak içimi ile dikkat çeker.

Maden Suyu ile Yapılabilecek İçecek Tarifleri

Maden suyu faydaları sayesinde pek çok içeceğin içerisinde kullanılır. Detokslar için tercih edildiğinde yeşil çay, limon ya da salatalık gibi zayıflamaya yardımcı olarak bilinen gıdalar ile bir araya getirilir. Belirli bir süre bekletilen karışım tüketime hazır hale gelir. Serinlemek amacıyla hazırlanan içecekler de vardır. Bu içecekleri hazırlamak için kavun, karpuz ya da çilek gibi meyveler seçilir. Seçilen meyve ezildikten sonra istenirse şeker eklenebilir. Oluşturulan karışım içerisine maden suyu eklenir ve tüketime hazır olur. Bu içecekler de maden suyu faydalarından yararlanma olanağı tanır.

Maden Suyu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bir günde kaç tane maden suyu içilmeli?

Maden suyu faydaları sayesinde uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen içeceklerdendir. Yetişkin kişiler için günde en az 2 şişe maden suyu tavsiye edilir.

Sade maden suyu su yerine geçer mi?

Yapılan araştırmalara göre maden suyu faydaları sayesinde su yerine tüketilebilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu su ihtiyacının giderilmesini sağlar.

Maden suyu mide yanmasına iyi gelir mi?

Ağır yemekler ve karbonhidratlı besinler tükettikten yarım saat sonra içilecek maden suyu oluşacak mide yanmasının önüne geçer.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al