Yükleniyor

Mesane Nedir? Mesane Ne İşe Yarar?

Mesane Nedir? Mesane Ne İşe Yarar?

Mesane, karnın alt bölümünde yer alan, idrarın depolanmasını sağlayan organ olarak bilinir. Kandaki atık ürünlerin vücuttan atılması için böbreklerle birlikte çalışır. Mesane birçok durumdan etkilenebilir. Sistit, mesane taşları ya da idrar kaçırma gibi nedenlerle mesane sorunları meydana gelir. Bu durumlar nedeniyle kişi idrar yapmakta ya da idrarını kontrol etmekte güçlük çekebilir.

İçindekiler

Mesane Nedir?

İdrar kesesi ya da bilinen adıyla mesane, karnın alt kısmında, pelvik taban üzerinde yer alan ve idrarı depolayan içi boş, küre şeklinde bir organdır. Temelde her iki böbrekte üretilen idrarı depolar. Mukoza adı verilen iç yüzeyini kaplayan zar dokusu ve kas tabakaları bulunan bir yapıya sahiptir. Küre şeklinde bir organ olan mesane, 500-700 mL yani yaklaşık iki bardak idrar tutabilir. İdrar dışarıya atılmak istendiğinde ise kaslar kasılarak dışarıya atılmasını sağlanır.

Mesane Ne İşe Yarar?

Mesane, böbreğin filtreleyerek gönderdiği idrarın depolanmasını sağlar. Böbrekler kanı filtreleyerek atık ürününe yani idrara dönüştürür. İdrar içerisinde toksin maddeler barındırır ve vücuttan atılması gerekir. Böbreğin gönderdiği idrar mesaneyi balon gibi şişirebilir. 200-350 ml idrarla dolduğunda mesanedeki sinirler beyne tuvaleti kullanmasını söyler. İdrar dışarı atıldığında ise mesane tekrardan küçülür. Her gün yaklaşık olarak 950-2000 ml arasında idrar dışarı atılır.

Mesane Nerede Bulunur?

Mesane, karnını alt kısmında göbekte yer alır. Bağlar sayesinde mesane diğer organlarla bağlantı kurar. Aynı zamanda mesane, onu yerinde tutan kalça kemiği yani pelvise bağlıdır. Mesane, erkeklerde ön kasık kemiği ve arka rektum arasında bulunur. Kadınlarda ise vajina ve rahmin önündedir.

Mesanenin Bölümleri Nelerdir?

Üriner sistemin bir parçası olan mesane, dört bölümden oluşur. Mesanenin bölümleri şöyle sıralanabilir:

  • Kubbe: Kubbe ya da tepe, mesanenin üst ön kısmı olarak bilinir. Karın duvarına doğru uzanır.
  • Temel: Taban, mesanenin arka alt kısmıdır. Bu bölge aynı zamanda fundus olarak da adlandırılır.
  • Vücut: Mesane gövdesi kubbe ile taban arasındaki alandır.
  • Boyun: Mesane boynu mesanenin tabanı boyunca yer alır. Üretraya bağlanan dar bir kas grubudur.

Mesane Hastalıkları Nelerdir?

Mesane hastalıkları, idrar yaparken yanma, normalden fazla işeme, kokulu idrar gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Belirtilere göre mesane hastalıkları da değişiklik gösterir. Mesaneyi etkileyen yaygın durumlar şöyle sıralanabilir:

Mesane kanseri

Mesane kanseri, mesanede yer alan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek kansere neden olduğu durumdur. Genellikle ürotelyumun hücrelerinde başlayarak kişiyi etkiler.

Sistit

Sistit, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarak mesanenin iltihaplanmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu en sık görülen sistit türleri arasında yer alır.

İnterstisyel sistit

Mesanede ağrı şeklinde ortaya çıkarak sık idrara çıkmaya neden olan kişiyi uzun süreler etkileyen durumdur.

İdrarını tutamamak

İdrar kaçırma mesaneyi kontrol edilemediği zamanlarda meydana gelir. İdrara çıkmaya hazır olmadan kaçırmak idrarı tutamamaya neden olur.

Mesane taşları

Mesane taşları mesanede oluşan mineral yığınları olarak bilinir. Genellikle mesanelerini tamamen boşaltmada zorluk yaşayan insanları etkilenmesine neden olur.

Mesane Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mesane sorunlarına ne iyi gelir?

Mesane hastalıklarına yönelik olarak tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Mesane sorunlarına karşı fizik tedavi, beslenme değişiklikleri, antibiyotikler kullanılabilir.

Su içmek mesane sorunlarına yardımcı olur mu?

Su tüketmek idrar yollarında meydana gelen sorunların önlenmesine ve idrarın dışarı atılmasına yardımcı olur. Fakat çok fazla su içmek idrarın sulanmasına neden olarak mesanenin tahrişine sebep olabilir.

Mesane ne kadar idrar tutabilir?

Mesane yaklaşık olarak 500 ml idrar tutabilir. 200-300 ml civarı idrar olduğunda tuvalete gitme ihtiyacı duyulur. Mesane günde 4 ila 6 kez boşaltır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al