Yükleniyor

Molluskum Kontagiozum Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Molluskum Kontagiozum Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Molluskum kontagiozum, özellikle çocuklarda görülen, inci parlaklığında parlak kabartılar ortaya çıkaran, çiçek virüsü kaynaklı bulaşıcı bir cilt enfeksiyonudur. Bu hastalık, genellikle ağrısız, inci gibi parlak kabartılar şeklinde cilt lezyonlarına neden olur. Molluskum kontagiozum virüsü, doğrudan cilt temasıyla veya enfekte yüzeylere dokunarak yayılır. Tedavi yöntemleri arasında lezyonların dondurulması, lazer tedavisi veya özel kremler bulunabilir. Enfeksiyon, genellikle bağışıklık sistemi virüsü yok ettiğinde kendi kendine geçer, ancak lezyonlar uzun süre kalabilir ve yayılabilir. Bu nedenle, bulaşma riskini azaltmak ve hızlı iyileşme sağlamak için tedavi önemlidir.

İçindekiler

Molluskum Kontagiozum Nedir?

Molluskum kontagiozum, molluscum contagiosum (MSV) olarak adlandırılan çiçek virüsünün neden olduğu, ciltte ortaya çıkan lezyonlarla karakterize viral bir cilt enfeksiyonudur.

Enfeksiyon vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Hafif seyreden iyi huylu bir cilt hastalığı olarak da tanımlanabilen molluskum kontagiozum, iğne başından kurşun kalem silgisine kadar değişen boyutlarda, pembe renkli, yuvarlak, sert ve ağrısız şişliklere neden olur.

Genel olarak çocuklarda yaygın olmasına rağmen yetişkinleri de etkileyebilen molluskum kontagiozum, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür. Ancak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip yetişkinler, enfekte bir partnerle cinsel aktiviteden dolayı molluscum contagiosum’a yakalanabilir.

Molluskum Kontagiozum Neden Olur?

Molluskum kontagiozum temas yolu ile bulaşan bir hastalık olup, molluscum contagiosum (MSV) olarak adlandırılan çiçek virüsünün vücuda girmesi sonucu meydana gelir. Bu virüsün vücuda girmesi, tensel temas, cinsel birliktelik, ortak eşya kullanımı ve virüsün yakındaki cilde yayılmasına neden olan şişlikleri kaşımak veya ovalamakla birlikte tetiklenir.

Molluskum Kontagiozum Belirtileri Nelerdir?

Molluskum kontagiozumun yaygın belirtileri beyaz, pembe ya da ten rengindeki cilt lezyonlarıdır. Bu lezyonlar küçük ve kabarık formdadırlar. Lezyonların tam orta yerinde çukur oluşumu görülür.

Pürüzsüz, sağlam, inci görünümünde 2 mm ila 5 mm çapında olabilirler. Lezyonlar kaşıntılı, ağrılı, kızarık ya da şişmiş bir şekilde görülebilir. Tek olarak ya da gruplar halinde ortaya çıkabilirler.

Mulloskum kontagiozum belirtileri şunlardır:

 • Ciltte beyaz, pembe cilt lezyonları
 • Ciltte kaşıntılı ve pembe şişlikler
 • Genital bölgede döküntü, kaşıntı veya şişlikler

Mulloskum kontagiozumun vücutta en çok rastlandığı bölgeler ise şöyledir:

 • Yüz, boyun bölgesi
 • Kollar bacaklar
 • Karın, genital bölge

Çok seyrek olarak avuç içinde ya da ayak tabanlarında da molluskum kontagiozum oluşumu görülebilir.

Molluskum Kontagiozum Kimlerde Görülür?

Molluskum kontagiozumun en sık görüldüğü popülasyon 1 ila 10 yaş arasındaki çocuklardır. 1 İla 10 yaş grubu çocuklardan başka özellikle risk altında olduğu kabul edilen bireyler şunlardır:

Molluskum Kontagiozum Nasıl Bulaşır?

Molluskum kontagiozum virus taşıyan kişilerle tensel temasta bulunulması, cinsel ilişki, ortak eşya kullanımı ve derideki çatlak bölgelerin kaşınması sonucunda ciltteki diğer bölgelere yayılır.

Molluskum kontagiozumun bulaş yolları şu şekildedir:

 • Virüs taşıyan diğer kişilerle yakın ten temasında bulunulması
 • Cinsel ilişki sırasında hasta kişi ile cilt temasında bulunulması
 • Derinin çatlak olduğu bölgelerin kaşınarak virüs ile kontamine edilmesi
 • Kontamine banyo ya da havuz suyuna temas edilmesi
 • Üzerinde virüs bulunan nesnelere dokunulması ile ( havlu, yatak çarşafı, nevresim, giysi, oyuncak vb.)

Molluskum Kontagiozum Nasıl Tedavi Edilir?

Molluskum kontagiozum sağlıklı bireylerde tedavi edilmeden de iyileşebilir. Yine de ciltte bulunan atopik hastalıkların tedavisi ve bulaşmayı önleyici tedbirler alınması iyileşmeyi hızlandırabilir. Özellikle genital bölgede rastlanan lezyonların tedavi edilmesi önerilir.

Molluskum Kontagiozum tedavisi için fiziksel yöntemler

Molluskum kontagiozum tedavisi için uygulanan fiziksel yöntemler şunlardır:

 • Kriyoterapi (lezyonun sıvı nitrojenle doldurulması)
 • Küretaj (çekirdek bölgesinin delinmesi ve lezyonun ciltten kazınması)
 • Lazer tedavisi

Molluskum Kontagiozum tedavisi için oral yöntemler

Molluskum kontagiozum tedavisi için oral yöntemler de kullanılabilir. Oral tedavi lezyonların aşamalı olarak ortamdan uzaklaştırılması prensibine dayanır. Oral simetidin tedavisi az ağrılı bir yöntem olup evde de uygulanabilmesi nedeniyle daha çok tercih edilebilir.

Molluskum Kontagiozum tedavisi için topikal yöntemler

Molluskum kontagiozum tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem de topikal tedavidir. Bu amaçla %7 oranında cantharidin içeren topikal çözeltiden yararlanılır. Özellikle 2 yaş altı çocuklar için tercih edilen bir yöntemdir. 

%5 oranında podofillotoksin içeren krem kullanımı da iyi sonuç alınan topikal tedavi yöntemleri arasındadır. Podofillotoksinin fetüse etkisi bilinmediğinden hamilelerde uygulanması istenmez.

Topikal tedavi için kullanılan diğer maddeler iyot veya salisilik asit, potasyum hidroksit, teretinoin ve imikimod olabilir. İmikimod kullanımı çocuklar için önerilmemektedir.

Topikal tedavi her bir lezyonun üzerine ayrı ayrı uygulanmalıdır. Bu tedaviler genellikle bağışıklık sistemi sağlam bireylerde işe yarar. HIV/AIDS ya da diğer bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara sahip kişilerde, ciddi anlamda bağışıklık sisteminin yükseltilmesine yönelik uygulanan tedavilerin, molluskum kontagiozum üzerinde terapötik etkide bulunduğu görülmüştür

Ağır vakalarda tedavi amacıyla lezyon içi interferon de verilebilir. Ancak interferon kullanımı, grip semptomları, depresyon, uyuşukluk gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olduğu için pek tercih edilmez. Bu tarz tedavi yöntemleri için uzman bir hekimden görüş ve öneri almak gerekir.

Molluskum Kontagiozum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Molluskum Kontagiozum kaç günde geçer?

Molluskum kontagiozum görülen çoğu vakada, iyileşme süresi 6 ila 12 ay arasında değişir. Fakat bazı bireylerde iyileşme süresi 4 yıl gibi uzun bir zaman dilimine de yayılabilir.

Molluskum tedavi edilmezse ne olur?

Molluskum kontagiozum çoğu vakada herhangi bir tedavi uygulanmadan kendi kendine iyileşir. Şişlikler ortalama 2 ay ila 3 ay içinde ortadan kalkar. Fakat bu süre içinde yeni lezyonların oluştuğu görülebilir. Tamamen iyileşme için 6 ay ila 12 ay beklenmesi gerekebilir.

Ağır molluskum kontagiozum vakalarının en son safhasında patlayan lezyonlar kırmızı yaralara dönüşür. Bu haliyle derinin o bölgesinde, ikincil enfeksiyonlara açık yaralar görülebilir.

Molluskum HPV midir?

Molluskum kontagiozum etkeni çiçek virüsü ailesinde yer alan bir virüs türüdür. Bu virüsler insan papilloma virüsü (HPV) olarak adlandırılan siğillere yol açan virüslerden farklıdır. Yine de her iki oluşumun da bulaşıcı olması nedeniyle literatürde birlikte incelenirler.

Molluskum için hangi doktora gidilir?

Lezyonların molluskum olup olmadığının kesin olarak teşhis edilebilmesi için bu konuda deneyimli bir dermatolog görüşü alınmalıdır. Dermatolog derideki lezyonlara bakarak kolayca teşhis koyabilir.

Molluskum Kontagiozum tehlikeli midir?

Molluskum kontagiozum viral bir cilt hastalığıdır. Cilt üzerinde oluşan küçük pembe ya da ten rengi kabarcıklarla karakterizedir. Zararlı bir hastalık değildir. Virüs lezyonların içindeki şişliklerde yerleşik vaziyette bulunur. Bulaşıcı olduğu için dikkat edilmelidir.

Molluskum kaşınır mı?

Molluskum kontagiozum kaşıntı yapabilir. Bu belirti hastadan hastaya değişir. Yani söz konusu lezyonlar bazı hastalarda kaşıntı yaparken bazı hastalarda yapmayabilir. Bu durumun hastanın cilt tipi ya da bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Bazı durumlarda lezyonları çevreleyen cilt, diğer semptomlardan da etkilenebilir. Lezyonların çevresinde sıklıkla rastlanan diğer etkiler şunlardır:

 • Egzama gelişimi
 • Ağrı
 • Şişme
 • Kızarma
 • Bölgenin tahriş olması

Bölgenin kaşınarak çizilmesi lezyonların yırtılıp kanayarak daha kötü hale gelmesine yol açabilir. Göz çevresinde ya da göz kapaklarında rastlanan molluskum kontagiozum bazı durumlarda konjuktivit oluşumuna da yol açabilir.

Molluskum Tekrarlar mı?

Diğer virüslerden farklı olarak molluskum kontagiozum virüsü iyileşme sonrasına vücuttan tamamen uzaklaşır. Fakat enfekte bir hasta ile ya da kontamine bir malzeme ile temasta bulunulduğunda tekrar molluskum kontagiozum gelişimi gözlenebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al