Yükleniyor

Prostat Kanserine Karşı 7 Önlem

Prostat Kanserine Karşı 7 Önlem

Erkeklerde en yaygın kanserlerden birisi olan prostat kanseri için yaş, ırk, genetik etkiler gibi değiştirilemeyen risk faktörleri bulunuyor. Değiştirilemeyen risk faktörlerinin yanında beslenmeden, hayat tarzına prostat kanseri riskini azaltabilecek etkili önlemler bulunuyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, prostat kanserine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

1 - Kırmızı kalkan

Domates, karpuz, kuşburnu, pembe greyfurt, papaya gibi kırmızı meyvelere rengini veren likopen güçlü bir antioksidandır. Cildi gençleştirici özelliği, detoks ve kalbi dostu olmasının yanında likopen prostata karşı adeta kırmızı kalkan görevini görür. Domates sosları, çorba, püre, salça gibi pişmiş ürünlerin emilimim fazla olduğunu içi daha iyi likopen kaynağıdır. Vücutta depolanamadığı için belirli aralıklarla likopen içeren gıdaları tüketmek gerekmektedir.

2 - Hem doyurucu hem koruyucu

Anti inflamatuar özelliklere sahip İzoflavonun prostat kanserine karşı koruma sağladığı yönünde birçok çalışma bulunmaktadır.  En çok soyadan yapılan ürünler olan; soya peyniri, soyu sütü, tempeh, miso, natto ve soya sosu mayalı pişmiş soya fasulyeleri gibi ürünlerde bulunan İzoflavon nohut, fasulye ve mercimek tüketerek de elde edilebilir. Aynı zamanda iyi bir fitoostrojen kaynağı olan soya ürünlerinin uzun süreli ve fazla kullanımı kişiye, sağlık durumuna göre doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

3 - Brokoliyi sofranızdan eksik etmeyin

Vücutta Oksidatif stresi veya oksijensiz radikalleri azaltan fitokimyasallara sahip olan brokoli hem iyi huylu prostat büyümesine karşı hem de prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Prostat kanserinin tedavisinde kullanılan sulforafen maddesi içeren brokolinin yanı sıra karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana da beslenme düzenine eklenmelidir.

4 - Yemeklerin yanında nar suyu

İyi bir antioksidan olan nar özellikle de nar suyu PSA seviyesini kontrol altında tutarken prostat kanserine karşı da koruyucu özellikler barındırmaktadır. Yapılan araştırmalar narda bulunan llagitannin adı verilen bileşenlerin prostat tümörlerini beslemek için gerekli olan yeni kan damarlarının büyümesini engellediğini de ortaya koymaktadır.

5 - Sihirli baharat zerdeçal

Asya mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan zerdeçal, anti enflamatuvar özelliğini yanı sıra içerdiğin curcumin maddesi nedeniyle prostat büyümesi ve prostat kanserine karşı harika bir koruyucudur. Yapılan araştırmalarda zerdeçalın prostat büyümesine, prostatit ile ilişkili iltihaplara iyi geldiği prostat kanseri hücrelerine karşı mücadelede etkili sonuçlar alındığını göstermektedir. İltihaplanma üzerindeki etkisi yıllardır bilinen zerdeçal, toz olarak tüketilebilirken yemeklere eklenerek de kullanılabilir.

6 - Egzersiz hayatınızın parçası olsun

Kemik sağlığı, kalp ve damar hastalıkları, kilo kontrolü, psikolojik faydaları gibi sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi olan egzersiz, prostat hastalıklarından da korunma sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar, düzenli fiziksel aktivitenin prostat kanseri geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Prostat kanseri tedavisi görenlerin; tedavinin yan etkilerini azaltmak, idrar ve cinsel fonksiyonu iyileştirmek için iyi pelvik taban kuvveti sağlamaya özellikle dikkat etmelidir. Bu aşamada seçilecek egzersiz programlarının doktora danışılarak seçilmesi önemlidir.

7 - Rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin

Prostat kanseri için rutin kontrollerin 50 yaşından sonra başlaması uygundur. Ancak ailesinde prostat kanseri olan kişilerin kontrollerine daha erken başlaması gerekmektedir. Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin sağlık kontrollerine PSA testleri eklenmelidir. Muayene ve PSA değerlerine göre kontrol aralıkları doktor tarafından belirlenmelidir. Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır. Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

Güncelleme Tarihi : 17 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 1 Kasım 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al