Yükleniyor

Prostata lazer dokunuşu hasta konforunu artırıyor

Prostata lazer dokunuşu hasta konforunu artırıyor

Erkeklerin en önemli sorunlarının başında gelen prostat hastalıklarında lazerle kansız ameliyat en etkili tedavi yöntemi olarak ön plana çıkıyor. Daha hızlı iyileşme olanağı sağlayan lazerle prostat ameliyatı kanamasız bir operasyon olduğu için kan sulandırıcı kullanan hastaların ilaçlarını kesmesine gerek kalmıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, iyi huylu prostat hastalıklarında kullanılan lazer teknolojisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Her prostat büyümesi sorunlara yol açmıyor

Bütün erkeklerde bulunan prostatın büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra sorunlara neden olabilmektedir. Her prostat büyümesi kanser anlamına gelmediği gibi soruna da yol açmayabilir. Genellikle idrar yapmakta zorlanma, gece idrara kalkma, çatallı veya kesik kesik idrara çıkarma, sık aralıklarla tuvalete gitme gibi belirtilerle ortaya çıkan prostat büyümesi şikayetlerin şiddetine göre tedavi edilmektedir. İlaç tedavisine rağmen düzelmeyen ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen şikayetlerin yanı sıra hiç idrara çıkamamak, idrarı zorlanarak yapmak, mesanede kalan idrarın böbrekleri etkilemesi, kanama ve enfeksiyona neden olması gibi durumlarda hastalara cerrahi tedavi seçenekleri tavsiye edilmektedir.

Cerrahi yöntem hastaya göre belirleniyor

Prostat ameliyatlarında cerrahi yöntemler hastaya ve hastalığa göre değişmektedir. Prostat ameliyatlarında açık cerrahi yöntemler daha çok 140 gram ve üzerindeki büyük hacimli prostat büyümelerinde kullanılmaktaydı. Bunun haricinde uzun yıllardır prostat ameliyatlarında Transüretral Prostat Rezeksiyonu yani TUR ameliyatı yapılmaktadır. Elektrik enerjisi kullanılarak yapılan TUR ameliyatları özellikle büyük ebatlı prostatlarda çok uzun sürebildiği için hem hasta hem doktor için sorun yaratabilmektedir. Lazer kullanılarak gerçekleştirilen prostat ameliyatları ise büyük hacimli ve iyi huylu prostat büyümelerinde etkili ve güvenilir bir tedavi olarak gündeme gelmektedir.

Lazerle prostat ameliyatının avantajları

Son yıllarda prostat ameliyatlarında kullanılan lazer teknolojisinin gelişmesi Holmium lazerle prostat enükleasyonu (HoLEP) ve Thulium lazerle prostat enükleasyonu (ThuLEP) ön plana çıkan yöntemlerdir. Her iki lazerle gerçekleştirilen prostat ameliyatı da anestezi altında idrar kanalından girilerek yapılmaktadır.  

1 - Holmium Lazer ve Thulium lazer ile kapalı olarak gerçekleştirilen prostat ameliyatında büyüyen doku hastanın prostat kapsülünden ayrılarak tamamen çıkarılmaktadır. Lazerle prostat ameliyatları sonrasında büyüyerek kanalı sıkıştıran doku kalmamaktadır. Uzman ellerde gerçekleştirildiği zaman prostatın büyümesinin tekrarlama riski yok denecek kadar azdır.

2 - Holmium lazerle prostat enükleasyonu (HoLEP) ve Thulium lazerle prostat enükleasyonu (ThuLEP) aslında açık ameliyata uygun yani büyük hacimli prostat büyümeleri için daha idealdir. Ancak 60 gram üzerindeki bütün prostat büyümelerinde hasta talebiyle kullanılabilmektedir.

3 - Ameliyat olma riski bulunan veya kan sulandırıcı kullanan hastalarda Holmium Lazer ve Thulium lazer yöntemleri ile rahatlıkla prostat ameliyatı yapılabilmektedir. Kanamasız kapalı yöntemli bu ameliyatlarda kan sulandırıcı kullanan hastaların ilaçlarında yapılan düzenlemenin ardından ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

5 - Cinsel fonksiyon bozukluğuna ve idrar kaçağına neden olmamaktadır.

4 - Hastanede yatış süresi daha az iyileşme süresi daha hızlıdır.  

5 - Tek seansta ve kısa sürede tamamlanması yaşanabilecek riskleri en aza indirmektedir.  

Ameliyattan sonra ağır kaldırmayın

Prostat ameliyatı olan hastaların 2-3 hafta süreyle ağır kaldırmamaları önemlidir. İyileşme sürecinden sonra hastalar normal yaşantısına dönebilmektedir. Prostat ameliyatı sonrasında tuvalete çıkılamadığı veya idrarda aşırı kan görüldüğü durumda doktora danışılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 3 Şubat 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al