Yükleniyor

Thulium Lazer / ThuLEP nedir?

Thulium Lazer / ThuLEP nedir?

Erkeklerin en önemli sağlık sorunlarından biri olan iyi huylu prostat büyümesi ThuLEP yöntemiyle tedavi edilmektedir.

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Thulium lazerler sağlık alanında kullanılan güncel lazer tiplerinden biri olarak tanımlanıyor. Thulium lazerler, kapalı prostat cerrahisinin yanı sıra dermokozmetik işlemler ile göz ameliyatlarında da kullanılabiliyor. ThuLEP (Thulium laser enuclation of prostate) ise thulium lazer kullanılarak uygulanan kapalı (endoskopik) prostat enkleasyon ameliyatı olarak biliniyor. Erkeklerin en önemli sağlık sorunlarından biri olan iyi huylu prostat büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi /BPH) Thulium lazer ile gerçekleştirilen ThuLEP yöntemiyle tedavi edilebiliyor.

İçindekiler

https://www.youtube.com/embed/tRCOcgBFVPE

Thulium Lazer Nedir?

Thulium lazer 1927 mm dalga boyuna sahip, franksiyonel lazerler arasında değerlendirilmektedir. Thulium lazer en sık prostat cerrahisinde kullanılmaktadır.

Thulium Lazer Yönteminin Kullanıldığı Alanlar

Thulium lazerler, ayrıca dermokozmetik alandaki cilt yenileme, leke tedavisi, kırışıklık giderme, epilasyon ile dövme silme gibi işlemlerde de kullanılmaktadır. Göz ameliyatlarında da kullanılan Thulium lazerler, çok yaygın olmasa da bazı cerrahilerde yardımcı lazer olarak uygulanmaktadır.

Thulium Lazer Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Prostat cerrahisinin yanı sıra dermokozmetik amaçla kullanılan Thulium lazerler, boyun, yüz ve göz bölgelerine başarıyla uygulanabilmektedir.

Thulium Lazer İle Lekeler Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Thulium lazer ile cilt lekelerinin tedavi edilmesi yapılabilmektedir. Güneş lekelerinin yanı sıra zamana bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekeleri ile ilaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan lekeler lazerle tedavi edilebilmektedir. Lazer yardımıyla serumların cildin alt katmanlarına ulaşması sağlanmaktadır. Yapılan işlem sonrasında cilt altındaki pigmentlerin rengi doğal bir halene gelebilmektedir. Ayrıca cilt parlak ve doğal bir görünüme kavuşmaktadır. Thulium lazer ile leke tedavisi Memorial Sağlık Grubu Hastaneleri’nde yapılmamaktadır.

Thulium Lazer Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Prostat büyümesinin ThuLEP ile tedavisi; hastanın hızlı iyileşmesini sağlarken, kanama, idrar kaçırma ve cinsel fonksiyon bozukluğu riskini en aza indirmektedir. Thulium lazer enerjisinin dokular üzerinde daha az derinliğe ulaşması sayesinde daha az kanama meydana gelir. Bu özelliği kan sulandırıcı ilaç kullanımına ara veremeyen riskli hastalar için önemlidir.

İdrar kaçırma riskini en aza indirir. Prostat dokusunun lazerin teknik özelliklerine bağlı daha kolay şekillendirilmesi, kesilmesi ve bu sayede idrar tutmayı sağlayan sfinkter kas yapıların cerrahi sırasında daha az travmatize olması nedeniyle ameliyat sonrası idrar kaçırma riskinde belirgin şekilde azalma görülür.

Yine lazer enerjisinin dokular üzerinde daha az derinliğe ulaşması ile prostat etrafından geçen ereksiyonda rol alan sinirsel yapıların daha az ısı enerjisine maruziyeti sonucu ameliyat sonrası ereksiyon kalitesinin daha fazla korunur. Lazer enerjisinin daha yüksek kesici güce sahip olması nedenli prostat dokusu çıkarılırken anatomik açıların bozulmaması ameliyat sonrası meni çıkışının (ejakülasyon) korunmasını kolaylaştırır.

Mesane tümörlerinin endoskopik rezeksiyonlarında klasik elektrokoterle yapılan tümör kazıma işlemlerinden daha doğru patoloji sonucu ve evreleme sağlayabilmektedir.

Thulium Lazer Hangi Hastalıklarda Kullanılır?  

Thulium lazer, prostat boyutunda alt veya üst sınır olmaksızın iyi huylu prostat büyümesi (BPH) endoskopik tedavisinde,

Mesane tümörlerinin endoskopik rezeksiyonu ve evrelenmesinde,

Üst üriner sistem tümörlerin (böbrek toplayıcı sistem içerisindeki ve üreter tümörleri) rezeksiyonu ve evrelenmesinde kullanılmaktadır.

Thulium Lazer Uygulamasının Süresi ve Aşamaları Nedir?

ThuLEP cerrahisinde diğer endoskopik yöntemlerde olduğu gibi dış idrar deliğinden (üretral meatus) idrar kanalına (üretra) girilerek prostat kapsülü ile büyümüş prostat dokusu birbirinden ayrılmaktadır. Mesane içerisine atılan büyümüş prostat dokuları (adenom) daha sonra morselatör adı verilen özel bir cihazla parçalanıp idrar deliğinden vücut dışına çıkarılmaktadır. Thulium lazerde doku penetrasyon derinliğinin daha az (0.25 mm), dalga boyunun sürekli (continuous) enerji ile belirli bir ısıda sabit çalışması sonucu daha az doku ve hücre hasarı meydana gelir. ThuLEP lazer ameliyatları prostat hacmine bağlı olarak ortalama 1-3 saat sürmektedir. Hastanede kalış süresi ile yine prostat boyutuna ve hastanın yaşı, ek hastalıkları veya kan sulandırıcı kullanımına bağlı olarak ortalama 1-2 gün kadardır. Elektrokoter ile (bipolar/monopolar) TUR işleminde büyümüş prostat dokusu kesilerek kazıma işlemi yapılırken ne yazıkki geride bir miktar prostat dokusu bırakılır. Bu nedenle belirli zaman sonunda şikayetlerde tekrarlama görülebilir. Ayrıca ameliyat sonrası uzun dönem idrarda yanma (dizüri), kanamanın devam etmesi ve daha uzun hastanede kalış görülür. ThuLEP gibi lazer enükleasyon yöntemlerinde büyümüş prostat dokusu prostat kapsülünden tamamen ayrılarak çıkarıldığından uzun yıllar boyunca şikayetlerde tekrarlama beklenmez. İdrarda yanma (dizüri) veya kanama genellikle beklenmez. Hastalar genellikle 1-2 gün içinde taburcu edilir, ortalama bir haftalık dinlenme süresinden sonra normal yaşamına dönebilir.

Thulium Lazer Uygulaması Kimler İçin Sakıncalıdır?

Prostat cerrahisinde kullanılan Thulium lazerler son derece güvenlidir. Dermokozmetik işlemler için kullanılacaksa; lazer yapılacak bölgede yara ya da enfeksiyon ile cilt kanseri, olmamasının yanı sıra pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullananlar ile hamile olanlara uygulanmaması gerekir.

Thulium Lazer Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Prostat tedavisinde thulium lazer uygulaması deneyimli uzmanlar tarafından tam donanımlı merkezlerde yapıldığında genellikle yan etkiler söz konusu olmamaktadır.

Cilt uygulaması sonrasında ise ciltte düşük dereceli pembeleşme ve ödem oluşabildiği bildirilmektedir. Cilt bir süre sonra doğal rengine dönecektir. Lazer işlemi sonrasında cildi nemlendirmek için uygun kremler ve güneş koruyucular kullanmak gerekebilmektedir.

Thulium Lazer Uygulaması Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prostat cerrahisinde kullanılan thulium lazer işlemi öncesi ve sonrası doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. Cilt uygulaması konusunda da bazı önerilerde bulunulmaktadır.

Uygulamadan sonra 1 hafta boyunca makyaj yapılmamalı ve çok sıcak su ile cilt yıkanmamalı, uygulama sonrasında 2 hafta boyunca glikolik asit içeren kremler kullanılmamalı, cilde zarar verecek peeling gibi işlemler yaptırılmamalıdır.

Thulium Lazer Hakkında Sık Sorulan Sorular

Thulium lazer prostat cerrahisinde nasıl kullanılıyor?

Prostat, erkeklerde mesane (idrar torbası) çıkışında yer alan, içerisinden idrar kanalı geçen ve yaşlanmayla birlikte erkeklik hormonlarının etkisiyle büyümeye açık bir organdır. Bu büyüme prostatın içerisinden geçen idrar kanalını sıkıştırmakta ve kitle etkisiyle mesane çıkışını kapatarak idrar ile ilgili şikayetlere yol açmaktadır. Prostat büyümesi ve tedavi seçenekleri hem prostat boyutuna hem de hastanın şikayet derecesine göre belirlenir. Lazer de prostat tedavisinde kullanılan önemli seçeneklerden biridir.

HoLEP ile ThuLEP arasında ne gibi fark var?

Holmium lazer ile uygulanan prostat enükleasyon yönteminde (HoLEP) yine prostat kapsülü ile büyümüş prostat dokusunun arasına girilerek prostat dokularının kapsülden ayırılması, mesane içerisine atılması ve daha sonra morselatör isimli alet yardımıyla parçalanarak dışarı alınması esasına dayanır. Genel olarak her iki lazer enerjisi ile gerçekleştirilen yöntemlerin sonuçları benzer olmakla birlikte Thulium lazerin daha iyi kesici gücü ve daha az doku derinliğine ulaşması nedeniyle daha az kanama, ameliyat sonrası idrar tutmayı sağlayan kasların ve meni çıkışının (ejakülasyon) iyi korunması sağlanır.

GreenLight lazer ile THuLEP arasında ne gibi fark var?

GreenLight lazer ile yapılan endoskopik prostat büyümesi ameliyatları birçok olumsuz özellikleri nedeniyle artık yerini prostat enükleasyon yöntemlerine bırakmaktadır. Bu olumsuzluklar patolojik inceleme için doku örneği alınamaması, ameliyat sonrası uzun dönem idrarda yanma (dizüri) ve daha fazla görülen idrar kanalında darlık gelişimi olarak sayılabilir.

ThuLEP, için belirli bir yaş sınırı var mıdır?

ThuLEP, prostat büyümesi olan her yaş hastada uygulanabilir bir yöntemdir. Hem genel hem de spinal anestezi altında uygulanabilir. Ameliyathanede uygulanan endoskopik de olsa cerrahi bir işlem olduğu için öncesinde anestezi uzman değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Thulium lazer işlemi sonunda sonda takılır mı?

Elektrokoter ile yapılan endoskopik TUR cerrahileri gibi ThuLEP sonrası da hasta ameliyathaneden sonda ve mesane içerisine serum fizyolojik ile sürekli irrigasyon yıkaması yapılarak çıkar. Ancak elektrokoter ile uygulanan TUR cerrahisi sonrası bu yıkamanın kanama nedenli devamlılığı daha uzun sürdüğünden günlerce sonda tutulurken, ThuLEP sonrası ortalama 1-2 gün içerisinde hem yıkama kesilir hem de sonda çekilir.

Thulium lazerle yapılan ThuLEP işlemi sonrasında ne olur?

ThuLEP sonrası ortalama 4-6 saat sonra yemek ve sıvı tüketimine başlanır. Vücutta herhangi açık yara veya kesi olmadığından pansumana gerek yoktur. Sonda çekildikten sonra hasta idrarını yapar ve taburcu edilir.

https://www.youtube.com/embed/MTCOeEpEcmQ

https://www.youtube.com/embed/TxPphYHQIPk

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Thulium (Thulep) Lazer Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al