Yükleniyor

Torasentez Nedir? Torasentez Nasıl Yapılır?

Torasentez Nedir? Torasentez Nasıl Yapılır?

Torasentez, plevral boşluğa dolan sıvının küçük müdahale ile alınarak akciğerlerin rahatlamasını sağlayan prosedürdür. Nefes almayı ve akciğerin genişlemesini engelleyerek göğüs basıncına neden olan durumun hafiflemesine yardımcı olur. Torasentez kişinin uyanıkken yapıldığı düşük risk taşıyan bir işlemdir. İşlem sonrasında kan basıncı, nabız ve nefes takip edilerek kişinin durumu gözlemlenir.

İçindekiler

Torasentez Nedir?

Torasentez, akciğerlerin etrafında yer alan plevral boşlukta fazla sıvının bir iğne yardımıyla boşaltılmasını içeren işlemdir. Akciğerler ve göğüs duvarı plevra adı verilen ince bir tabaka ile kaplıdır. Bu iki katman arasındaki az miktarda yer alan sıvı, nefes alınca ciğerlerin büyüyüp küçülürken bu katmanların birbirlerinin üzerinden rahatça geçmesini sağlar. Bazı travmalar, hastalıklar ya da tıbbi nedenlere bağlı olarak plevral boşluğa sıvı sızar ve nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Uzman doktor bu noktada sıvıyı test etmek veya semptomları hafifletmek için torasentez kullanır.

Torasentez Neden Yapılır?

Plevral sıvının birikmesinin nedenini bulmak için kişiye torasentez yapılabilir. Sıvının o bölgeden alınmasıyla semptomlar hafifler ve akciğerde rahatlama gerçekleşir. Alınan sıvı daha sonrasında laboratuvar ortamında detaylı şekilde incelenir.

Torasentez yapılmasının yaygın nedenleri şöyle sıralanabilir:

Enfeksiyon

Uzman doktor biriken sıvının bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olup olmadığını kontrol etmek için torasentezden yararlanabilir. Bu durumda plevral boşluktan bir miktar sıvı alarak testler yapabilir. Bunun sonucunda enfeksiyonun nedeni ortaya çıkar.

Kanser

Kanserin bir belirtisi olarak plevral boşlukta sıvı birikmesi görülebilir. Uzman doktor bu noktada plevral sıvının kanser hücreleri açısından test edilmesini isteyebilir.

Semptomların hafifletilmesi

Akciğerin hareketini zorlaştıran plevral efüzyon, nefes almada güçlüğü neden olur. Bu durumun önüne geçilmesi ve semptomların azalması için sıvının bir kısmı o bölgeden çıkarılır.

Torasentez Neyi Tedavi Eder?

Torasentez, akciğer ve göğüs duvarı arasındaki plevral boşluktaki sıvının azaltılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu sıvının oluşmasına neden olan hastalıkların tespit edilmesi ve semptomların azalmasına yardımcı olmak için torasentes uygulanır. Böylelikle uzman doktor kişinin sağlık sorununa yönelik olarak tedavi sürecini başlatabilir.

Torasentez aşağıdaki sağlık sorunlarının teşhisine yardımcı olabilir:

Torasentez Nasıl Yapılır?

Torasentez, narkoz gerekmeden kişinin ayakta tedavi gördüğü esnada yapılabilen bir uygulamadır. İşlemin yapılma süreci ve şekli uygulanan yere göre farklılık gösterebilir. Bu hem kişinin sağlığına ve uzman doktorun yöntemlerine göre de değişir.

Torasentez uygulanırken şu aşamalardan geçilir:

  • Kişiye burun tüpü veya yüz maskesi aracılığıyla oksijen verilir. İşlem esnasında kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes takip edilir.
  • Hastanın oturur pozisyonda durulması istenir. Bu pozisyon, iğnenin yerleştirildiği kaburgalar arasındaki boşlukların yayılmasına yardımcı olur.
  • Bölgeye uyuşturucu bir ilaç uygulanır.
  • Bölge uyuştuğunda ise uzman doktor sırt kaburgaların arasına bir iğne yerleştirir. İğnenin girdiği yerde bir miktar baskı hissedilebilir.
  • İşlem sırasında belirli zamanlarda hareketsiz durulması istenebilir.
  • Yeterli sıvı çıkarıldığında iğne çıkarılır ve numuneler bir laboratuvara gönderilir.

Torasentez Hakkında Sık Sorulan Sorular

Torasentezden sonra iyileşme ne kadar sürer?

Torasentez sonrası iyileşme kısa sürede gerçekleşir. Bu durum genellikle kişinin sağlık durumuna ve yaşına bağlı olarak değişebilir. İşlem gerçekleştikten sonra yaklaşık 2 gün boyunca yorucu hareketler yapmamak önemlidir.

Torasentez kaç kez yapılabilir?

Torasentez işlemi kişinin semptomlarının azalmasını sağlamak ve sağlık durumunun kontrolü için yapıldığından tekrarladığı durum birkaç günde bir yapılabilir.

Torasentez işlemi ağrılı mıdır?

Torasentez işlemi yapılırken uzman doktor yapılacak olan bölgeye uyuşturucu ilaç uyguladığından kişi ağrı hissetmez.  Bu da sıvıyı çıkarmak kişinin rahat hissetmesini sağlar ve ağrı oluşturmaz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al