Yükleniyor

Yumurtalık kanserinin 9 belirtisine dikkat

Yumurtalık kanserinin 9 belirtisine dikkat

Kadınlarda hayati tehlikeye neden olan jinekolojik sorunlardan biri olan yumurtalık kanseri “sessiz katil” olarak biliniyor. Her 80 kadından 1’inde yumurtalık kanseri görülüyor. Hastaların büyük çoğunluğunun ileri evrede tanı alması nedeniyle tedavileri de gecikirken; erken teşhis bu hastalıkla mücadelede büyük önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Demirayak, yumurtalık kanseri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Yumurtalık kanseri geç belirti verdiği için toplumlar arasında “sessiz katil” olarak bilinmektedir. Bununla birlikte yumurtalık kanseri erken dönemde kitle küçükken belirti vermemektedir.  Kitle büyüdükçe önemsenmeyen, pek çok hastalığa benzer türden bazı bulgular vermektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Hazımsızlık
  2. Gaz, bulantı- kusma
  3. Karında şişlik
  4. Kasık ağrısı ve karın ağrısı
  5. İştahsızlık ve erken doyma hissi
  6. İdrar yapımında değişiklikler
  7. Kabızlık, bağırsak hareketlerinde değişiklik
  8. Vajinal kanama
  9. Vajinal yoğun akıntı

Karında sıvı birikmesi varsa…

Belirtiler görüldüğünde mutlaka ayrıntılı jinekolojik muayene gerekmektedir. Menopoz sonrası kadınlarda karında sıvı birikmesi, yumurtalık bölgelerinde komplike kitle olması yumurtalık kanseri şüphesini güçlendirir. Jinekolojik muayeneyle birlikte Ca-125 düzeyinin kan testinde yüksek olması yumurtalık kanseri tanısını desteklemektedir. Bu durumda kesin tanı da ameliyat ile konulmaktadır.

Şüpheli yumurtalık kitlesi olan hastalarda ameliyat sırasında hızlı patoloji (frozen inceleme) yapılması çok önemlidir. Hızlı patoloji ile ameliyat sırasında kanser veya yumurtalığın kötü huylu olmayan tümörü ayrımı yapılabilmesi %90 doğrulukla mümkündür. Böylece yumurtalık kanserinin ameliyatında çıkarılması gereken lenf bezeleri, barsakların üzerini örten ve omentum adı verilen yağ dokusu gibi diğer dokular için ikinci bir ameliyata gerek olmamakta ve tek seansta tedavi sağlanabilmektedir.

Erken teşhis için yıllık muayene şart

Yumurtalık kanseri en çok menopoz sonrası süreçte görülmekle birlikte, belirtilere benzer şikayetleri olan kadınların mutlaka jinekolojik muayene olmaları önem taşımaktadır. HPV ve smear testi gibi rahim ağzı kanseri tarama testleriniz için geldiğiniz Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanınızca yapılan rutin jinekolojik muayene ve ultrasonografide diğer genital organlarla birlikte yumurtalıklar da kontrol edildiğinden dolayı varsa yumurtalık kitleleriniz yakalanabilmektedir. Dolayısıyla bu taramalarınızı da ihmal etmemenizi öneririz.

Yumurtalık kanserinde ameliyat çok önemli

Özellikle ileri evre yumurtalık kanseri tedavisinde yapılan ameliyatın kalitesi oldukça önemlidir. Bu ameliyatlarda amacımız vücutta gözle görünür tümör bırakmamaktır. Bu amaçla ameliyat öncesinde iyi bir radyolojik görüntüleme ile tümör lokalizasyonları belirlenmeli, ameliyat sırasında karın boşluğunun olası tüm alanları ayrıntılı olarak kontrol edilmelidir. Yapılan çalışmalarda ameliyatta gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda tedavinin geride tümör kalan hastalarla karşılaştırıldığında daha başarılı olduğu görülmüştür. Dolayısı ile operasyonda tümörün yayıldığı tüm bölgeler çıkarılmaktadır. Bu ameliyatın arkasından da hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilebilmektedir.

Cerrahide tüm karın bölgesi incelenir

Yumurtalık kanseri sadece rahim ve yumurtalıkların alındığı bir ameliyat değildir. Şüpheli kitle bırakılmaması için hastanın karnı çok detaylı bir biçimde incelenmelidir. Karaciğer, dalak, solunum kasları, mide, karın zarı, bağırsaklar, mesane, apandisit, omentum da şüpheli tümör açısından değerlendirilmelidir. Bu ameliyatta cerrahi kalite büyük önem taşımaktadır.

Gözle görülmeyen tümörler için HIPEC yöntemi uygulanabiliyor

Cerrahi sırasında yumurtalık tümörlerinin bir alt tipi olan müsinöz kanserlerde sıcak kemoterapi yani HIPEC tedavi başarısını oldukça arttıran bir yöntemdir. HIPEC, ameliyatın son aşamasında gözle görülmeyen tümör hücrelerinin öldürülmesi için uygulanmaktadır. Tedavide karın boşluğuna 41-43 C derece ısıda tam 90 dakika süren bir kemoterapi verilmektedir. Bu yöntem direkt tümör hücreleri üzerine verilmektedir ve yumurtalık kanserinin bu alt tipinin tedavisinde oldukça yararlıdır.

Bazı yumurtalık kanseri türlerinde gebelik mümkün

Menopoz sonrası süreç dışında henüz doğurganlığını kaybetmemiş genç kadınlarda da görülebilen yumurtalık kanseri bilimsel verilere uygun tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Genç hastalarda en büyük kaygılardan biri de, ileride anne olup olamayacağı konusudur. Bu hastalıkta öncelik hastanın hayatıdır. Bazı yumurtalık kanseri türlerinde, erken evrede teşhis sağlanırsa rahim ve diğer yumurtalık korunarak gebe kalmak mümkün olabilir. Bu tür hastalarda çok yakın doktor takibi önemlidir. Kadın üreme organlarından kaynaklı kanserlerini incelenmesi ve takibi jinekolojik onkoloji bölümü tarafından yapılmaktadır. 

Güncelleme Tarihi : 12 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 15 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al