Testis Tümörü Tedavi Edilebilir

Genç Erkeklerde Görülen Testis Tümörü Tedavi Edilebiliyor

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü uzmanları “Testis tümörü ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Testis tümörü daha çok genç erkeklerde görülür

Genç yaştaki erkeklerin sağlığını tehdit eden testis kanserinin görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Testis tümörü,15-35 yaş arasındaki erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Gelişen yöntemler sayesinde, vakaların yaklaşık %90-95’inde hastalık tamamen tedavi edilebilir.

“İnmemiş testisler” kanser nedenidir

Testis tümörü riskini artıran başlıca etkenlerden biri, “kriptorşidizm” olarak adlandırılan, inmemiş testislerdir. Bu durum kanser gelişme riskini 3-14 kat artırmaktadır. Testis tümörlü hastaların %5-12’sinde görülen inmemiş testislerin yanı sıra; birinci dereceden akrabalarda (özellikle kardeşlerde) testis tümörü olması, genetik bir hastalık olan “Klinefelter” sendromunun görülmesi, karşı testiste daha önceden testis tümörü olması ve kısırlık gibi nedenler de sıralanabilir.

Memelerde görülen büyüme testis tümörü belirtisi olabilir

Çoğu zaman ağrısız bir kitle olarak görülebilen testis tümörleri nadiren ağrıya neden olabilir. Testis tümörleri, bazı durumlarda testis içine kanama veya travma sonrası akut ağrı olarak da ortaya çıkabilir. Diğer yandan, testis çevresinde su toplanması (hidrosel) veya memelerde büyüme ve hassasiyet (jinekomasti) hastalığın bulguları arasında yer almaktadır. Hastalık genellikle ileri derecede yayılmamakta, ancak yayıldığı ender durumlarda kanserli hastanın boynunda kitle oluşumuna, nefes darlığına, kilo kaybına, bulantı ve kusmaya neden olabilmektedir.

“Tanıda gecikme ölüm riskini artırır!”

Testis tümörlerinde tanı için fizik muayene, testis ultrasonu ve kan testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tetkiklerin yanı sıra, tümörün yayılma riskine karşı akciğer filmi ve  tomografi de çekilmektedir. Çünkü birçok kanser tümöründe olduğu gibi, tanıda geç kalınması tehlikeli olabilir. Testis tümörü tanısında 6 haftalık bir gecikme, kanser nedeniyle ölümde riskini 2 kat artırmaktadır.

Doğru hastaya uygun tedavi ile yüksek başarı sağlanabilir

Testiste ele gelen bir kitle saptandığı takdirde, tetkiklerle aksi ispat edilmediği sürece, bu kitlenin bir tümör olduğu kabul edilip, tedaviye bu şekilde başlanmaktadır. Vakit geçirmeden hastalıklı testisin alınması ve gerekli patolojik incelemenin yapılıp, tanının kesinleştirilmesi gerekmektedir. Tüm testlerin ve patolojik incelemenin sonucuna göre hastalığın hangi evrede olduğu ve hücre yapısına göre değişiklik gösteren alt tipleri tanımlanmaktadır. Elde edilen sonuç doğrultusunda “kemoterapi” veya “radyoterapi” gibi ek bir tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığı belirlenmektedir.

Ameliyat sonrası tümörün evresine ve tipine göre iyi bir takip yapılmalıdır. Diğer kanser tiplerinde de olduğu gibi; erken tanı ve kısa sürede yapılan uygun tedavi ile başarı şansı çok yüksektir.

Güncellenme Tarihi: 13 Nisan 2011Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2011

Benzer Sağlık Rehberleri