Yükleniyor

Anti HCV Nedir? Anti HCV Negatif ve Pozitif Ne Anlama Gelir?

Anti HCV Nedir? Anti HCV Negatif ve Pozitif Ne Anlama Gelir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Kan tahlilinde belirlenen değerlerden biri de Hepatit C ile ilgili olan anti HCV değeridir. Anti HCV değeriyle vücutta hepatit C virüsüne karşı bağışıklık olup olmadığı araştırılır. Rutin kan alma işlemi yapılıp sonuçlarının laboratuvar ortamında incelenmesiyle belirlenen Anti HCV testi, doktorunuz tarafından istenebilir.

İçindekiler

Anti HCV Nedir?

Anti HCV, Hepatit C virüsü ile enfekte olunup olunmadığını öğrenmek için yapılan, kanda hepatit C virüsüne karşı bağışıklık olduğunu gösteren antikorları aramak için uygulanan bir teste verilen isimdir. Vücudun hepatit C’ye karşı HCV antikoru oluşturup oluşturmadığını anlamak için rutin olarak yapılan bu işlem kan alınarak laborotuvar ortamında tespit edilir. Anti HCV negatif olması, kişinin hepatit c virüsüne bağışıklığı olmadığı sonucunu verirken, anti hcv pozitif ise hepatit c virüsüne vücudun korunduğunu ve antikor ürettiği anlamına gelir. Anti HCV pozitif durumu kişinin daha önce hastalığa yakalandığının göstergesidir.  Negatif ve pozitif sonuçlar olarak ortaya çıkan Anti HCV testi, vücudun hepatit C virüsüne karşı antikor üretip üretmediğini belirler.

Hepatit C Nedir?

Hepatit C, karaciğer dokusunun iltihaplanması ve hasarıyla birlikte siroz gibi diğer sağlık komplikasyonlarına neden olabilen viral bir enfeksiyon hastalığı olarak kabul edilir. Hepatit C, virüsü taşıyan kişiden kandan temas yoluyla bulaşır. Hepatit C virüsüne yakalandığı düşünüldüğünde kan testi yapılmalı, kandaki Anti HCV değerine bakılmalıdır.

Anti HCV Testi Neden Yapılır?

Anti HCV, kişinin vücudunun hepatit C virüsüne karşı savunma mekanizması geliştirip geliştirmediğini belirlemek için yapılır. Anti HCV, virüse karşı vücudun oluşturduğu antikorlar anlamına gelir. HCV antikoruna sahip olmak, kişinin daha önce virüse yakalandığını gösterir. Hepatit C virüsü şüphesi taşıyan kişilere yapılan Anti HCVC testi, kişiden alınan kan örneği sonucu belirlenir.

Anti HCV testi pozitif çıktığından bunun teyit edilmesi için gerekli görüldüğünde RIBA testi de yapılabilir. RIBA testinde de pozitif sonuç saptanırsa HCV miktarının belirlenmesi için ayrıca PCR testi istenebilir.

Anti HCV Testi Nasıl Yapılır?

Anti HCV testi, kişinin hepatit C virüsüne karşı enfekte olup olmadığını belirler. Negatif veya pozitif sonuç alınmasıyla analizleri yapılan anti hcv, kişiden alınan rutin kan örneği aracılıyla yapılır. Alınan kan örneği test tüpüne yerleştirilir ve incelenmesi için laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda incelenen sonuçlar daha sonrasında doktor tarafından analiz edilir.

Anti HCV Değeri Kaç Olmalıdır?

Kan tahlilinde anti hcv değeri için referans aralığı 0.1 ml ile 0.9 IU/mL arası için negatif, 0.9 IU/mL üzerin içinse pozitif olarak kabul edilir.

Anti HCV Negatif Ne Demek?

Kanda belirlenen Anti HCV testinin negatif sonuç vermesi; kişinin hepatit C virüsü taşımadığı, bulaşmadığı veya vücudunun hepatit c virüsüne karşı antikor üretmediğinin göstergesidir. 0.1-0.9 IU/mL aralığında çıkan bir sonuç anti hcv’nin negatif olduğu anlamına gelir. Bu durumun istisnası olarak kişinin yakın zamanda virüse karşı enfekte olan biriyle kan yoluyla temas etmesidir. Bu gibi durumlarda yeni bir test yaptırılması istenebilir.

Şüphe duyulan vakalarda ilk 3 ay sonrası doktor tarafından test talep edilebilir. Daha şiddetli durumlarda 6 ay sonra test talebi tekrar edilebilir.

Anti HCV Negatif Neden Olur?

Anti hcv sonucunun reaktif değil ya da diğer bir deyişle negatif olması, kişinin hepatit c virüsü ile enfekte olmadığı ya da bulaşmışsa bile vücudun bu virüse karşı HCV antikoru üretmediği anlamına gelir. Bazı anti hcv testleri yalancı test olarak da bilinir. Yeniden yapılan testler de negatif çıkarsa bu durumun nedeni hepatit c virüsüyle henüz tanışılmadığını gösterir.

Anti HCV Pozitif Ne Demek?

Anti HCV testinin reaktif olması yani pozitif sonuç vermesi, test sonucunda Anti HCV değerinin hepatit C virüsü ile enfekte olduğunuz ve bu HCV virüsüne karşı antikor ürettiğiniz anlamına gelir. 0.9 IU/mL üzerinde çıkan bir sonuç anti hcv’nin pozitif olduğuna işaret eder. Cinsel ilişki, kan teması ve iğne batması gibi durumlarla bulaşan hepatit c virüsünün bulaşıp bulaşmadığını ortaya koyan anti hcv testinin pozitif çıkması kişinin virüsü aktif olarak taşıdığı anlamına gelmez. Aktif olarak hepatit c virüsünün varlığının kontrolü için HCV RNA testi istenebilir. Bunlarla birlikte PCR testi ve karaciğer fonksiyon testleriyle görüntüleme testleri de yapılabilir.

Hepatit c virüsünün vücutta aktif olarak yer aldığının belirlenmesi sonrasında ilaç tedavisiyle hastalığın varlığının yok edilmesi amaçlanır. Hepatit c virüsünün tedavi edilmediği durumlarda ciddi karaciğer rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Vücutta pozitif bir hepatit c virüsü olması bazı belirtilere yol açabilir. Bu belirtiler şöyledir:

Anti HCV Pozitif Neden Olur?

Kanda anti hcv değeri 0.9 ml IU/mL üstündeyse sonuç pozitiftir. Anti hcv pozitif sonucu da daha önceden veya aktif olarak hepatit c virüsü taşındığının ve vücudun antikor üretmesinin nedeni olarak kabul edilir. Anti hcv pozitif olmasına kan yoluyla temaslar neden olur. Cinsel ilişki, kişisel bakım ürünlerinin kullanımı ve kan yoluyla temasa sebebiyet verebilecek durumlar hepatit c virüsünün bulaşmasını kolaylaştırır.

Anti HCV Yüksekliği Tedavisi

Üç yaşından daha büyük olan kişilerde Anti HCV testi pozitif çıktığı sürece tedavi uygulanabilir. Uygulanan tedavi arasında en etkili kabul edileni ilaç tedavisidir. Viral bir enfeksiyon olan hepatit c virüsünün etkilerini yok eden ilaç tedavisi hastaların büyük bir çoğunluğunu iyileştirerek sağlığına kavuşturmuştur.

Anti HCV Testi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anti hcv yüksek olursa ne olur?

Anti hcv yüksekliği, testin pozitif sonuç vermesi demektir. Pozitif sonuç da 0.9 IU/mL değerinin üstü kabul edilir. Bu durum da hepatit c virüsüne karşı vücudun antikor ürettiği veya aktif bir virüs taşıdığının işaretidir.

Anti HCV testi neden istenir?

Hepatit c virüsü taşıyan biriyle temas halinde olunduğunda ve şüphe duyulacak bir durum yaşandığında doktor tarafından anti hcv testi istenir. Sonucun negatif veya pozitif çıkması hakkında kişinin sağlık durumu analizi yapılır.

Anti HCV pozitif nasıl bulaşır?

Anti HCV pozitif, hepatit c virüsü taşıyan kişiyle temas halinde olunduğunda bulaşır. Bu temas cinsel ilişki ve kişisel ürünlerin kullanımıyla daha sık yaşanır.

Anti HCV ne zaman pozitif olur?

Virüse enfekte olduktan sonra Anti HCV’nin kan tahlilinde pozitif sonuç vermesi 6-12 hafta arasını bulabilir ancak HCV RNA uygulandı ise bunda tespit edilmesi 1-2 hafta içerisinde gerçekleşir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al