Yükleniyor

Lökosit Esteraz Nedir? Lökosit Esteraz Pozitif Ne Anlama Gelir?

Lökosit Esteraz Nedir? Lökosit Esteraz Pozitif Ne Anlama Gelir?

Lökosit esteraz, beyaz kan hücreleri (lökositler) tarafından üretilen ve laboratuvar testinde idrar yolu enfeksiyonunun tanısı için fikir veren bir enzimdir. İdrarda lökosit esteraz negatif çıktığında idrar yolu enfeksiyonu olmadığı sonucu çıkar. Eğer lökosit esteraz pozitif çıktıysa bu sonuç idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder.

İçindekiler

Lökosit Esteraz Nedir?

Lökosit olarak bilinen beyaz kan hücreleri tarafından üretilen lökosit esteraz, enfeksiyon bölgelerine toplandıktan sonra aktive edilmiş nötrofiller tarafından salınan bir enzimdir. Bu enzimin idrardaki varlığı genellikle idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder.

Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve enfeksiyonlara karşı mücadele etme görevi üstlenir. İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda idrarda da bulunabilen beyaz kan hücreleri, lökosit esteraz adı verilen enzimi üretir ve idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir.

Yapılan idrar testinde lökosit esteraz sonucu negatif çıktıysa bu durum idrar yollarınızın sağlıklı olduğunu gösterir. Eğer lökosit esteraz pozitif çıktıysa idrar yollarınızda bir enfeksiyon varlığından şüphelenilir. Bu sonucu kesinleştirmek için doktor tarafından idrar kültürü ve ek testler istenebilir.

Lökosit Esteraz Testi Nedir?

Lökosit esteraz testi, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için beyaz kan hücrelerinde bulunan bir enzim olan lökosit esterazın idrardaki varlığının tespiti için yapılan bir tarama testidir. Lökosit esteraz testinin negatif veya pozitif sonuçları idrar yolu enfeksiyonu konusunda bir sonucu varılmasına yardımcı olur.

Lökosit Esteraz Normal Değerleri Nelerdir?

İdrarda beyaz kan hücrelerinin varlığı normal karşılanır. Eğer idrardaki beyaz kan hücrelerinin değerleri 0 ile 10 arasında çıkıyorsa bu değerler standart ve normaldir. Ancak 10 değerinin üstünde çıkan beyaz kan hücresi değeri lökosit esteraz yüksekliğine işaret edebilir ve idrarda enfeksiyon varlığından şüphelenilir.

Lökosit Esteraz Negatif Ne Anlama Gelir?

Lökosit esteraz testinin sonucunda lökosit esteraz değeri negatif çıktıysa bu durum idrar yollarının sağlıklı olduğunun göstergesidir. İdrar yollarında herhangi bir tıkanıklık veya enfeksiyona işaret eden bir bulgu söz konusu değildir ve herhangi bir tedavi gerektirecek durum yoktur.

Lökosit Esteraz Pozitif Ne Anlama Gelir?

TLökosit esteraz pozitif sonucu idrarda lökosit esteraz enzimi bulunduğunu gösterir ve bu durum idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, yaralanma ya da enfeksiyon olabileceği anlamına gelir. Lökosit esteraz testi pozitif çıktıktan sonra sonucu teyit etmek ve tanıyı kesinleştirmek için idrar kültürü ve idrar mikroskopisi gibi test yöntemlerine de başvurulabilir. Özellikle idrar kültürü enfeksiyona neden olan bakterinin belirlenmesi konusunda faydalı bir yöntemdir. 

Lökosit Esteraz Pozitif Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Lökosit esteraz sonucunun pozitif çıkması sonucunda doktor idrar yolu enfeksiyonu tanısı için bir süreç başlatır. İdrar yolu enfeksiyonu tanısının kesinleşmesi için idrar kültürü ve idrar mikroskopisi yöntemleri devreye girer. Eğer bu testler sonrası idrar yolu enfeksiyonu tanısı kesinleşirse enfeksiyonunun tedavisi için süreç başlar.

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle antibiyotik ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır. Eğer enfeksiyona neden olan bakteri veya enfeksiyonun şiddeti farklıysa doktor tarafından farklı bir tedavi yöntemi de değerlendirilebilir.

Lökosit Esteraz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lökosit esteraz ne demek?

Lökosit esteraz, idrar yolu enfeksiyonunun varlığında yardımcı olan bir beyaz kan hücresi enzimidir.

Lökosit esteraz pozitif, semptom gösterir mi?

Lökosit esteraz pozitif sonucu genellikle idrar yolu enfeksiyonuna yorulur. Ancak sonuç belli olmadan önce bu durum idrar yolu enfeksiyonunun en belirgin semptomlarından olan sık idrara çıkma ve idrarda yanma gibi belirtiler gösterebilir.

Lökosit esteraz testi kısa sürede sonuç verir mi?

Lökosit esteraz testi, idrar örneği alındıktan kısa bir süre sonra sonuç verir.

Lökosit esteraz pozitif tehlikeli mi?

Lökosit esteraz testinin pozitif çıkması idrar yolu enfeksiyonunun bir göstergesidir ve ekstra testlerle tanı kesinleştiğinde genellikle antibiyotik tedavisiyle enfeksiyon giderilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al