Yükleniyor

Romatoid Faktör Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Romatoid Faktör Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Romatoid faktör, bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve vücuttaki sağlıklı dokulara saldırabilen protein antikorlarıdır. Romatoid faktör ile elde edilen test sonucunda çıkan yüksek antikor miktarı romatoid artrit ve sjögren sendromu gibi otoimmün hastalıkların tanı ve teşhisinde kullanılmaktadır. Düşük çıkan romatoid faktör değeri ise herhangi bir hastalığın söz konusu olmadığını gösterir.

İçindekiler

Romatoid Faktör Nedir?

Romatoid faktör, romatoid artrit ve otoimmün hastalıkların tanısı için fikir veren bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlardır. Ancak diğer antikorların aksine romatoid faktör mikroplarla ve enfeksiyonlarla savaşmaz. Bunun yerine vücuttaki sağlıklı dokuya zarar verebilir. Romatoid faktör testi ise vücuttaki bu antikorları kontrol eder.

Bağışıklık sisteminin normal işleyişi, vücudu korumak için antikorlar üretir ve kullanır. Bu antikorlar kandaki mikropları, alerjenleri veya toksinleri bulup yok eden özel proteinlerdir.

Ancak bağışıklık sistemi yanlışlıkla veya aşırı aktif olduğunda romatoid faktör antikorları üretir. Romatoid faktörün diğer antikorlar gibi belirli bir hedefi olmadığı için bazen vücuttaki sağlıklı dokulara da saldırıp zarar verebilir. Bu da romatoid artrit başta olmak üzere bazı otoimmün hastalıklara yol açabilir.

Romatoid Faktör Testi Nedir?

Romatoid faktör testi, bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve vücuttaki sağlıklı dokuya saldırabilen bir protein olan romatoid faktörün (RF) miktarını yani antikor durumunu ölçen kan testidir. Romatoid faktör testinin temel amacı romatoid artrit ve otoimmün hastalıkların varlığını belirlemektir.

Şiddetli romatoid artrit hastası olan kişilerde romatoid faktör yüksekliği görülebilir. Ancak yüksek test sonuçları yüksek düzeyde değerlerin varlığını gösterse bile doktor tanı koymadan önce başka testler de yapmak isteyebilir. Bu testler röntgen, MRI, ultrason veya birtakım görüntüleme testlerini içerebilir.

Romatoid faktör testi nasıl yapılır?

Romatoid faktör antikolarının tespiti için uygulanan romatoid faktör testi özünde basit bir kan testidir. Uzman personel tarafından hızlı ve ağrısız bir şekilde damardan alınan kan incelenmek üzere laboratuvara gönderilir ve daha sonra çıkan sonuçlar değerlendirilir. Romatoid faktör testi için özel bir hazırlık yapılması gerekmez.

Romatoid Faktör Değeri Kaç Olmalı?

Sağlıklı bir romatoid faktör değeri mililitre başına 20 üniteden azdır (<20 U/mL). Düşük çıkan değerler normal karşılanırken romatoid faktör yüksekliği romatoid artrit göstergesi olabilir.

Test sonucu sonrası doktor tarafından testin negatif veya pozitif olduğu da söylenebilir. Negatif sonuç, kandaki romatoid faktör miktarının standart değerleri taşıdığı anlamına gelir. Pozitif sonuç ise romatoid faktör yüksekliği olarak ifade edilir.

Romatoid Faktör Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Romatoid faktör testinin yapılması sonucunda kanda romatoid faktör yüksekliği çıkması, romatoid artrit, lupus hastalığı veya sjögren sendromu gibi otoimmün hastalık bulunduğu anlamına gelir.

Ancak her romatoid faktör yüksekliği hastalık sonucunu vermeyebilir. Bu gibi durumlarda ekstra testlere ihtiyaç duyulabilir.

Romatoid faktör yüksekliği aynı zamanda birtakım belirtilere de yol açabilir. Bu belirtiler genellikle romatoid artrit belirtileriyle çok benzerdir.

Romatoid faktör yüksekliği belirtileri şunlardır:

  • Eklem ağrısı
  • Vücutta iltihaplanma ve şişlik
  • Cilt renginde gözle görülür değişimler
  • Vücut sıcaklığının artması
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Yüksek ateş

Romatoid Faktör Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Romatoid faktör düşüklüğü, kandaki romatoid faktör değerinin 20 U/mL’den az olmasıdır. Bu düşük değer romatoid faktör değerinin normal seyrini gösterir. Romatoid faktör düşük olduğunda romatoid artrit veya herhangi bir otoimmün hastalık varlığının bulunmadığı anlamına gelir.

Romatoid Faktör Hakkında Sık Sorulan Sorular

Romatoid faktör ne anlama gelir?

Romatoid faktör, vücuttaki sağlıklı hücrelere saldıran bir bağışıklık sistemi proteinidir. Bu proteinin vücuttaki varlığı ise romatoid faktör testi ile belirlenir.

Romatoid faktör kaç olursa tehlikeli?

Romatoid faktörün sağlıklı kabul edilen değeri 0-20 U/mL’dir. 20 ve üstü değerler Romatoid artrit şüphesi taşır.

Romatoid faktör nasıl düşürülür?

Romatoid faktör değerinin sağlıklı seviyelere düşürülmesi için romatoid artritin tedavi edilmesi gerekir. Eğer romatoid faktör yüksekliğine bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa enfeksiyonun iyileştirilmesi önemlidir.

Romatoid faktör için hangi doktora gidilir?

Romatoid faktör değerlerinin ölçümü için romatoloji bölümü doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al