Yükleniyor

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) nedir?

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) nedir?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Mitral kapaktaki problemlerde ileri yaş hastaları için açık cerrahi uygun olmayabiliyor. Bu nedenle göğüste kesi olmadan kasıktan yapılan mitraclip tedavisi özellikle nefes almakta zorlanan hastaların, nefesini düzeltip, hareketlerini rahatlatan ve uzun vadede kalbin bozulmasını önleyebilecek bir yaklaşımdır. Memorial Sağlık Grubu Kardiyoloji Bölümü Uzmanları mitraclip tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) nedir?

Mitraclip mitral kapağın kaçağında uygulanan minimal invaziv bir tedavi metodudur. Klasik olarak kaçak olan mitral kapaklar açık kalp cerrahisiyle tedavi edilmektedir. Birçok hastada göğüs kemiğinin kesilmesi gerekmektedir. Robotla da bu tedavinin yapılması mümkündür ama robotla da açık kalp cerrahisi söz konusudur. Yani robotla da göğüste bir takım kesiler yapılmaktadır. Mitraclip metodu ise tümüyle anjiyo yöntemiyle uygulanmaktadır. Göğüste hiçbir kesinin olmadığı, kasıktan yapılan bir işlemdir.

MİTRACLİP hangi hastalıklarda uygulanır?

Mitral kapak kaçaklarında ameliyat, ileri yaş hastaları için önemli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Yaşlı hastalar genellikle damar sertliği ve vücut yıpranmasına bağlı olarak sıklıkla aort kapakta zaman zaman da mitral kapakta ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Bu problemlerin çözümü ne yazık ki klasik yöntemlerle her zaman mümkün olamıyor. Çünkü 90 yaşındaki bir hastaya kapak değiştirme ameliyatı uygulamak çok riskli. Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar ileri yaştaki hastalarda kötü sonuçlara neden olabiliyor. Hekimler olarak öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki, bazen çok yaşlı hastaları ameliyat edemediğimiz için onları kaderlerine terk ediyoruz. Özellikle uzun yıllar sigara kullanımı olan yaşlı hastalar akciğer sorunlarının yanı sıra başka hastalıklarla da karşımıza çıkabiliyor. Bunun yanında geçirdikleri kanser operasyonları, diyabet gibi sorunları yani eşlik eden hastalıkları çok sayıda olabiliyor. Bu tür durumlar yaşlı hastaların ameliyat edilmelerine engel teşkil ediyor. Açık kalp cerrahisini kaldıramayacak hastalarda daha düşük riskli olduğu için, yani ameliyat kadar büyük prosedür olmadığı için yüksek riskli, eşlik eden başka hastalıkları olan, yaşı ilerlemiş hastalarda mitraclip zaman zaman uygulanmaktadır. Ancak halen standart tedavi metodu kapağın görülerek tamir edilmesidir. Bunu açık kalp cerrahisiyle kalp damar cerrahları yapar, mitraclip işlemi ise girişimsel kardiyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) nasıl yapılır?

Standart tedavi metodu mitral kapağın tamiridir. Bu da kalp cerrahisiyle yapılmaktadır. Mitraclip şu aşamada biraz deneysel bir metoddur. Mitraclip cihazın ismidir. Bu küçük mandala benzeyen bir cihazdır. Mitral kapak ön ve arka yapraktan oluşmaktadır. Anjiyo metoduyla kateterle kasık toplardamarından girilip, karın içindeki büyük toplardamara geçilerek kalbe ulaşılmaktadır. Bu sırada hastaya kasıktan lokal anestezi uygulanmaktadır. Sonrasında damar içindeki kateter kanalıyla mitral kapak seviyesine kadar mitraclip cihazı ulaştırılmaktadır. Mitraclipin kanatları bu noktaya ulaştığında açılmaktadır.  Problemli olan mitral kapak kısımları mitraclipin kanatları altına alınır, dikiş halkaları serbest hale getirilir ve hedeflenen kapak yapısı sağlanınca dikişler karşılıklı olarak tutturulur. Bu noktada kapakta yeterli kapanma sağlandığı test edilir. Bu şekilde kapak tamir edilmiş olur.

Sıkça sorulan sorular 

MİTRACLİP yöntemi kaç saat sürer?

Mitraclip yöntemi, 1-1 buçuk saat süren bu işlemdir.

MİTRACLİP hastanede yatmayı gerektirir mi?

Bu girişimsel yöntem sonrasında hastalar, kısa sürede günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) için gerekli olan kriterler nelerdir?

Mitraclipte çok net kriterler belli olmamakla birlikte ileri düzeyde mitral yetersizlik olması gerekmektedir. Mitral yetersizliğin sebebinin romatizmal kalp hastalığı olmaması gerekmektedir. Bu tür kapaklar kireçli, bu tür işlemlerin başarılı olamayacağı türde kapaklardır. Günümüzde kalp yetersizliğinin eşlik ettiği mitral yetersizliğinde mitraclip daha çok kullanılmaktadır. Mitral kapak prolapsusu hastalarında da kullanılabilmektedir. Ancak hala en önemli tedavi metodu cerrahidir.

MİTRACLİP herkese uygulanır mı?

Herkese mitraclip yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Esas olarak ameliyatı kaldıramayacağı düşünülen, yüksek riskli hastalarda, ağır kalp yetersizliği olan, ileri yaşta olan, böbreklerinde ve diğer organlarında ciddi sorunları bulunan, büyük bir cerrahiyle iyileşme sürecini atlatamayacak müşkül hastalar mitraclip için ideal hastalardır.

MİTRACLİP yöntemiyle nefes alış verişte sorun olur mu?

MİTRACLİP yani mandallama yöntemi, özellikle nefes almakta zorlanan hastaların, nefesini düzeltip, hareketlerini rahatlatan ve uzun vadede kalbin bozulmasını önleyebilecek bir yaklaşım olarak kullanılmaya başlanmıştır.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) öncesi neler yapılmalı?

Mitraclip öncesinde hastalara yemek borusundan ekokardiyografi işleminin yapılması gerekmektedir. Kardiyolog tüm bu süreci organize etmektedir. Hastanın özel olarak dikkat etmesi gereken bir durum söz konusu olmamakla birlikte kardiyoloji uzmanı hastaları uygun bir biçimde bilgilendirmektedir.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) sonrası neler yapılmalı?

Olduktan sonra birtakım kan sulandırıcı ilaçların kullanılması gerekmektedir. Buna özellikle dikkat edilmelidir. Yine mitraclip sonrasında hastalar mitraclipi uygulayan kardiyoloji doktoru tarafından bilgilendirmektedir.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) avantajları nelerdir?

En büyük avantajı minimal invaziv bir işlem olması, hastanın göğüs kemiğinin kesilmemesidir. Cerrahiye göre hastanede yatış süresi daha kısadır.
 

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) dezavantajları nelerdir?

Başarı oranı açık cerrahi kadar yüksek olmayabilmektedir. Görerek kalp damar cerrahının mitral kapağı tamir etmesi daha sağlıklı bir yaklaşımdır. Maliyet açısından da açık kalp cerrahisine göre daha dezavantajlıdır.
 

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) ağrılı mıdır?
Genellikle kasıktan lokal anestezi verilerek yapılan bir işlem olduğu için minimal bir ağrı hissettirecektir.
 

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) güvenli midir?
Yapılan araştırmalar güvenli  bir işlem olduğunu göstermektedir. Bunun yanında araştırmalara göre mitral yetersizlikte ciddi azalmaları sağladığı, kalp yetersizliğine bağlı hastaneye yatışlarda düşüş olduğu bilinmektedir. Cerrahiye göre hastanede yatış süresi daha kısadır.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) için yaş sınırı var mı?

Bir yaş sınırı yoktur. Her yaşta potansiyel olarak uygulanabilmektedir. Genel olarak cerrahi riski yüksek olan hastalarda uygulanması gerekmektedir. Genç mitral yetersizliği olan bir hastada yüksek risk yoksa çok da önerilmemektedir.

MİTRACLİP (Ameliyatsız Mitral Kapak Yetmezliği Tamiri) riskleri var mı?

Kaçınılması gereken hastalar bulunmaktadır. İşlem sonrasında bir dönem kan sulandırıcı kullanılması gerekmektedir. İşlem esnasında daha kuvvetli kan sulandırıcılar kullanılmaktadır. Eğer hasta kan sulandırıcı kullanamayacak durumdaysa, hastanın aktif bir kanaması varsa uygulanamamaktadır. Sorun kapakta endokarditse yine uygulanamamaktadır. Romatizmal mitral kapak hastalığı varsa kapakta kireç olduğu için uygulanmaması gerekmektedir.

MİTRACLİP hangi damardan uygulanır?

İşlem anjiyografik olarak yapıldığı için özellikle kasıktaki toplardamardan girerek prosedür uygulanmaktadır. Karnın içindeki büyük toplardamara gitmektedir kateterler, sonrasında da kalbin içine girilmektedir. Eğer bu yolun üzerinde herhangi bir yerde pıhtı varsa işlemin yine uygulanmaması gerekmektedir.

MİTRACLİP sonrası hastanın hayatında neler değişir?

İşlem sonrasında hastanın öncelikle kalbe bağlı nefes alamama, nefes düzensizliği yakınmalarında azalma meydana gelir. Ayrıca kalbin boyutları küçülür; kalp büyümesi durur. Hastaların hareket kapasiteleri artar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al