Yükleniyor

Miyomların kesin tedavisi laparoskopik mymektomi ile mümkün

Miyomların kesin tedavisi laparoskopik mymektomi ile mümkün

İletişime Geçin

Şiddetli ağrı, adet düzensizlikleri, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterebilen rahim içi miyomlar, kısırlıktan rahmin alınmasına kadar farklı sonuçlara neden olabiliyor. En sık cerrahi operasyonlar ile tedavisi yapılan miyomlar günümüzde kapalı ameliyatlar ile konforlu bir şekilde tedavi edilebiliyor. Laparoskopik myomektomi (kapalı miyom ameliyatı) sonrasında hastalar şikayetlerinden kurtulup çok kısa sürede normal yaşantılarına dönebiliyor.

İçindekiler

Laparoskopik myomektomi nedir?

Kadın rahminde normal boyutların üstüne çıkan miyomların operasyon ile tedavi edilmesi gerektiğinde laparoskopik (kapalı) veya laparotomi (açık) cerrahi yöntemi kullanılır. Laparoskopik miyomektomi miyomun rahimden kapalı cerrahi yöntemi ile alınmasıdır.

Laparoskopik myomektomi hangi hastalıklarda kullanılır?

Laparoskopik myomektomi işlemi miyom hastalığının tedavisinde kullanılır.

Laparoskopik myomektomi nasıl uygulanır?

Genel anestezi altında uygulanan laparoskopik myomektomi ameliyatında karına göbekten ve daha aşağılardan birkaç ufak kesi açılır. Karın karbondioksit gazıyla şişirilerek pelvik boşluğa laparoskop denilen alet (kameralı ince boru şeklinde aletler)  yerleştirilir. Bu şekilde rahim, yumurtalıklar ve komşu organların görüntüsü alınır. Daha çok myomların rahmin dış yüzeyine yakın olduğu durumlarda ve çok büyük olmayan myomların alınmasına kullanılan laparoskopik myomektomi ameliyatı üç ana bölümden oluşmaktadır:

  • Miyomun ayrılması: Miyoma ulaşmak için rahmin duvarına yapılan kesi ve miyom hattının bulunmasıdır. Miyomun yatağından traksiyon-kontraksiyon (Mekanik çekme-karşı çekme) yöntemleriyle çıkarılmasıdır.
  • Miyom yatağının onarımı: Miyom çıkarıldıktan sonra rahim duvarında açılan kesi hattının iki kat ya da ihtiyaç halinde üç kat onarılmasıdır.
  • Miyomun parçalanarak batın dışına alınması (Morselasyonu): Bu aşamada karın boşluğuna çıkarılan miyom karın duvarından trokar yerlerinden içeri sokulan morselasyon cihazları ile küçültülerek rahim dışına alınmaktadır. Vajen arka duvarından karın boşluğuna girilerek parçalanmadan tek parça halinde miyomun çıkarılması da tercih edilebilecek diğer bir yöntemdir.

Laparoskopik myomektomi ile ilgili sık sorulan sorular

Miyomların tekrarlama riski var mı?

Ameliyatın ardından yaklaşık 5 yıllık süreç içerisinde yüzde 20-25 oranında miyomların tekrar çıkma riski var. Myomektomi adı verilen miyom ameliyatında gözle görülen tüm miyomlar temizlenebilir ancak bir de gözle görülemeyen mikroskobik seviyede küçük olan miyomlar alınamadığı için bunların zaman içerisinde büyüyüp yeniden ortaya çıkması ve şikayetlere yol açma riski bulunmaktadır.

Miyomlar kimlerde daha çok görülür?

Rahmin kendi düz kas liflerinden gelişen miyomlar, ailesinde miyom olan kadınlarda daha çok görülür. Üreme çağındaki kadınlarda karşılanmamış östrojen hormonunun artması sebebiyle, miyomların görülme oranları yüzde 15-20 arasında olmaktadır. Gebelikte östrojenin yükselmesi nedeniyle miyomların boyutları daha fazla artmaktadır.

Miyomlar düşüğe sebep olur mu?

Gebelikte yüksek östrojen düzeyine bağlı olarak daha büyümektedir ve büyüyen miyomlar fetüsü iterek düşüklerin yaşanmasına yol açabilmektedir.

Menopoz döneminde miyomlar azalır mı?

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması ile birlikte miyomlar azalıp küçülmektedir.

Miyomlar kansere dönüşebilir mi?

Miyomlar,  genellikle sınırları belirgin ve iyi huylu kitleler olsalar da, büyüme ve kan akımı hızları ultrasonla kontrol edilerek çok nadir de olsa kötü huylu bir sarkom olma olasılıkları değerlendirilmelidir.

Bütün miyomlar ameliyatla alınmalı mıdır?

Miyomlarin ameliyatla alınıp alınmamasının değerlendirilmesi; hastanın durumuna, doğru zamana ve kullanılacak yönteme göre değerlendirilir. Herhangi bir bası ya da kanamaya neden olmayan bir miyomda, kötü huylu düz kas tümörü şüphesi uyandıran bulgular olmadığı sürece ameliyata gerek yoktur. Buna karşın aşırı kanamalar yaratan, rahme bebeğin yerleşmesine engel olan, mesaneye ve son bağırsağa bası ve ağrı yaratan miyomların ise alınması gerekmektedir.

Miyom ameliyatında dikkate alınması gereken kriterler nelerdir?

Hastanın yaşı yapılacak ameliyat yönteminin seçiminde önem taşımaktadır. İleri yaştaki hastalarda, menopoz döneminde miyomun büyümesinin duracağı ihtimali göz önüne alınarak ameliyat ertelenebilir. Genç yaşlardaki hastalarda ise rahmin korunmasına yönelik bir minimal giriş cerrahisi yöntemi olan laparoskopik myemektomi yöntemi kullanılabilir.

Laparoskopik myomektomi ameliyatını hangi uzman gerçekleştirir?

Laparoskopik myomektomi ameliyatı Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları tarafından yapılır. Bu ameliyatta kapalı yöntemi uygulayacak uzman doktorun ileri endoskopik cerrahi ameliyatlarında deneyiminin olması büyük önem taşır.

Laparoskopik myomektomi de iyileşme süreci ne kadar sürer

Laparoskopik myomektomi operasyonu hasta ameliyat olduğu gün hastanede kalırken, genellikle ertesi gün taburcu edilir.  Ameliyat sonrası iyileşme süreci birkaç gün ile iki hafta arasında değişir.

Laparoskopik myomektominin avantajları nelerdir?

Açık cerrahiye göre Laparoskopik myomektomi işleminde hastalar daha az ağrı yaşar, dikiş izleri çok küçük olur, daha az kan kaybı yaşar ve günlük yaşamlarına daha hızlı dönüş yapar. Ayrıca hastanede kalma süresi de kısalır.

Laparoskopik myomektomi operasyonu öncesinde östrojen baskılayan ilaçlar kullanılmalı mıdır?

Operasyondan önce hastaya GNRH analoglarının yani kadının doğal östrojenini baskılayan ilaçların rutin olarak verilmesinden kaçınılmalıdır. Bu ajanlar miyomun rahime yaptığı hattı belirsizleştirerek miyomun rahimden ayrılmasını güçleştirir. Nadir görülen vakalarda hastanın kanamasını ameliyat öncesi keserek hastayı ameliyata hazır kan düzeyine yükseltmek için kullanılabilir.

Sadece menopoza yakın yaşlarda ya da sistemik hastalıkların cerrahiye izin vermediği durumlarda östrojen baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların uzun dönem kullanımı kemik erimesi, adet kesilmesi, ateş basması gibi şikayetlere neden olabilir. Miyomların, miyomu besleyen damların tıkanması ve beslenmesinin bozulması ile giderek küçülmesinin sağlanması şeklinde önerilen tedavi yöntemleri kullanılan ajanların yumurtalık ve rahim iç zarı (endometrium) tabakasına verebilecekleri hasar riskinden dolayı genç hastalara önerilmemektedir.

Ameliyat sırasında kanamayı azaltmak için laparoskopik myomektomide önerilen yöntemler nelerdir?

Damar daraltıcı ajanlar (vasokonstrüktör) ya da atardamarların geçici olarak sıkıştırılmasıdır. Bu ajanların kullanılması kanama kontrolü için kullanılacak, yakma ile kanama kontrolü ihtiyacını azaltarak, daha güçlü yara iyileşmesi sağlayacaktır. Güçlü yara iyileşmesi, gebelik isteyen hastalarda rahim kasının gerilme gücü ve gebeliğin sağlıklı devamlılığı açısından oldukça önem taşır.

Miyomun boyutuna göre kanama miktarı değişiklik gösterebilir. Bu sebeple miyomu çıkarmadan önce atılan özel dikiş yardımıyla kanamanın minimuma indirilmesi hedeflenir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al