Yükleniyor

Lens ya da Gözlük Kullanmak İstemeyenler İçin Contoura Vision

Lens ya da Gözlük Kullanmak İstemeyenler İçin Contoura Vision

Contoura Vision; miyop gibi uzağı görememe ve astigmat gibi hem uzak hem de yakın görmede bulanıklığa yol açan kırma kusurlarının tedavisinde kullanılır. 

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Contoura Vision; miyop gibi uzağı görememe ve astigmat gibi hem uzak hem de yakın görmede bulanıklığa yol açan kırma kusurlarının tedavisinde kullanılır.

İçindekiler

Gözlerde ortaya çıkan kırma kusurları mesafeleri seçebilmeye engel olurken, hastaların hayat kalitesini de belirgin oranda düşürüyor. Contoura Vision teknolojisi de görme bozukluklarının tedavisinde kullanılıyor.

Contoura Vision Nedir?

Lasik, gözdeki kırma kusurlarının göz içine takılabilen lensler yerine lazerler kullanılarak düzeltildiği bir cerrahi uygulamadır. Lasik sadece gözlük ile düzeltilen kırma kusurlarını düzeltmekle sınırlıdır. Contoura Vision uygulaması ise Lasikteki gelişmiş halidir. Contoura Vision gözün gözlükle düzeltilebilen kırma gücünü düzeltmenin yanı sıra korneanın yüzeyinin kusurlarını da düzeltebilmektedir.

Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Contoura Vision tedavisi; miyop gibi uzağı görememe ve astigmat gibi hem uzak hem de yakın görmede bulanıklığa yol açan kırma kusurlarının tedavisinde kullanılır.

Contoura Vision Faydaları Nelerdir?

Contoura Vision, sağlıklı görme için öngörülebilir ve doğru tedavi sunabilen bir LASIK cerrahisidir. Contoura Vision, kırma hatasını düzeltmek için kornea topografisini kullanan gelişmiş bir Lasik versiyonudur. Kırma hatasını düzeltmenin yanı sıra aynı zamanda keskin görüş sağlamak için korneadaki yüzey bozukluklarını da giderir.

Contoura Vision kişiselleştirilmiş bir uygulamadır. Özellikle gözün kırma gücünü düzeltmenin yanı sıra, kornea düzensizliklerinizi de düzeltir ve hastanın mutlak görme ekseninde çalışır. Bu diğer lazer uygulamalarında pek mümkün olmamaktadır.

Lasik lazer göz cerrahisi, göz sektöründe mevcut evrensel ve tercih edilen bir uygulamadır. Lasik lazer göz ameliyatı Amerikan FDA onaylıdır; Göz yüzeyindeki düzensizliklerden kaynaklanan ışık sapmaları halen Lasik cerrahisinde bir sorun olabilmektedir. Contoura Vision, korneadaki topografik düzensizliklerin giderilmesi ile iyi görüşü elde etmeye uygun bir uygulamadır.

Daha önceki topografi bağlantılı lazer tedavilerine göre Contoura Vision, yeni haritalama teknolojisiyle daha kesin, ihtiyaç kadar olan ve en az seviyede doku ablasyonu yapılarak, hastaya uygun Lasik uygulaması olarak hayata geçirildi.

Contoura Vision Nasıl Yapılır / Uygulanır?

Temel olarak Contoura Vision, kornea topografisiyle bağlantılı tedavidir. Korneadan veri toplamak için topografi haritaları alınır. Topografi bağlantılı bir tedavi yapıldığında korneayı normal şekle getirilebilir.

Lasik, yeterli kornea kalınlığı olması durumunda, kornea üzerindeki 200 eğrilik noktasını ölçerek iyi sonuçlar üretebilir. Lasik'in son sürümü olan ve gerçek farkı yaratan “Gelişmiş Topo Kılavuzlu” bir işlem olan Contoura Vision ise 22 bin noktayı değerlendirmeye alır. Bilgisayarda oluşturulan kişiselleştirilmiş tedavi profili bilgisi, tedaviyi korneaya uygulayan teknolojik bir lazerin bilgisayarına yüklenerek amaçlanan tedavi gerçekleştirilir.

Lazer ameliyatı başlamadan önce, işlem sırasında yaşanabilecek rahatsızlığı önlemek için göze özel damlalar damlatılır. Ardından hastanın gözü, lazerin altına yerleştirilir ve göz kapaklarını açık tutmak için kapak spekulumu adı verilen bir alet kullanılır. Göz hareketlerini veya flep kalitesini etkileyebilecek temas kaybını önlemek için göze vakum uygulanır. Kornea flebi lazer ile oluşturulduktan sonra, cerrah bilgisayar kontrolünde Excimer lazer ile korneayı şekillendirir. Lazer korneaya ışık atışı gönderirken, cerrah hastanın kısa bir süre için mikroskop hedef ışığına bakmasını ister. Lazer ile korneanın şekli düzeltilir. Böylece görüntüler gözün arkasındaki retinaya homojen şekilde ulaşarak net, keskin bir görüş sağlanır. Lazer göz üzerine uygulanırken gözün üzerinde biraz baskı hissedilmesine neden olabilir.

Contoura Vision Hakkında Sık Sorulan Sorular

İyileşme süresi ne kadardır?

İşlem sonrası yani işlemin ertesi günü yapılan kontrol muayenesinde, hastalar genellikle normal görüşe kavuşur.

Contoura Vision yöntemi güvenli midir?

Günümüzde lazer cerrahisi, 20 yıl öncesine göre güvenlidir. Çünkü yalnızca teknoloji ve gerçekleştirilme biçiminde değil, aynı zamanda ideal aday olan hastaların belirlenmesinde de büyük ölçüde gelişme kaydedildi.

İşlem öncesi neler yapılmalıdır?

Contoura Vision yöntemi uygulamasından önce, hasta için bu işlemin yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak amacıyla göz doktorlarının kapsamlı bir muayene yapması gerekir. Öncelikle korneanın şekli ve kalınlığı; göz bebeği büyüklüğü; kırma kusurları (miyop, hipermetrop ve astigmatizm); diğer göz rahatsızlıklarının yanı sıra göz yüzeyinizdeki gözyaşı film tabakası değerlendirilir. Göz kuruluğu riskini azaltmak için de önleyici bir tedavi önerilebilir. Genellikle, gözün ön yüzeyinin eğriliğini ölçmek ve korneanın bir ‘haritasını’ oluşturmak için kornea topografisi adı verilen bir ölçüm yapılır. Korneanın doğal şeklini bozduğu için yumuşak kontakt lenslerin değerlendirmeden en az bir hafta, sert lenslerin ise üç hafta önce çıkarılması gerekir.

Gözde kırma kusurları oluşmasının sebepleri nelerdir?

Lazer cerrahisinin ilgi alanına giren göz kırma kusurları temelde iki nedenle oluşur. Birincisi gözün eksenel uzunluğundaki artış, ikincisi ise korneada yapısal değişikliklerdir. Göz içi lensinde de değişikliklere bağlı kırma kusurları gelişebilir ancak bu lazer cerrahisi ile düzeltilemez.

Contoura Vision’un kazandırdığı görüş oranları nelerdir?

Çoğu Contoura Vision hastası klinik çalışmalarda gözlüklere eşit veya daha iyi görüş sağladıklarını bildirmiştir. Prosedür sadece hastaların ne kadar gördüğünü değil, aynı zamanda ışık hassasiyeti, gece sürüş güçlüğü ve parlama gibi yaygın görsel şikayetlerin şiddetini de azalttığı bildirilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Contoura Vision Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al