Yükleniyor

Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi Sistemi

Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi Sistemi

Robotik Protez Cerrahisi, hekime sağladığı kolaylıklar ve hassas dokunuş konforunun yanı sıra, işlem sonrası hastanın yaşam kalitesini yükseltiyor.

İletişime Geçin

Robot teknolojileri her alanda olduğu gibi sağlık alanında her geçen gün önemli gelişmeler kaydediyor. Son yıllarda robotik kol destekli ortopedik cerrahi teknolojisi diz ve kalça protezi ameliyatlarında kullanılıyor.

İçindekiler

Robotik Protez Cerrahisi Nedir?

“Robotik Protez Cerrahisi” bilgisayarlı kontrol ve yönlendirme modülü ile kamera ve ekran standından oluşan üç ana birimi sayesinde hekim, vaka öncesi hastaya özel bir planlama yaparak doğru ve hassas bir cerrahi uygulamasının yanında, her vaka sonrası aynı sonucu alabilme olanağına sahip olmaktadır.

Robotik Protez Cerrahisi Hangi Hastalıklarda / Durumlarda Uygulanır?

Günümüzde robot teknolojisi ile ortopedi ve travmatoloji alanında total kalça, unikondiler diz protezi adı verilen yarım diz protezi ameliyatları ile patella femoral olarak adlandırılan diz kapağı protezi operasyonlarının tamamında uygulanabilmektedir. Ancak yakın gelecekte omuz, omurga ve tümör cerrahilerinde de kullanılması beklenmektedir.

Robotik Protez Cerrahisinin Özellikleri Nelerdir?

 • Gelişmiş Planlama: Hastanın kendi BT (Bilgisayar Tomografi) taramasından oluşturulan 3-boyutlu model üzerinde hastaya özel gelişmiş bir ameliyat öncesi planlamanın yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede plan dahilinde hastada en doğru implant konumlandırmasına yardımcı olmaktadır. Öngörülebilir ameliyat öncesi planlama sayesinde hastada yumuşak dokuların daha fazla korunmasını sağlar.
 • Dinamik eklem dengeleme: İmplant (protez) yerleşiminin en iyi şekilde sağlanması için hekim kontrollü eklem dengelemesinin doğru olarak yapılabilmesine olanak sağlayabilir.  
 • Robotik kol destekli kemik hazırlığı: Dokunsal geri besleme (Haptic Feedback) teknolojisi sayesinde klasik kesi bloklarına ihtiyaç duymadan kemik testeresinin hastanın kendi Bilgisayarlı Tomografi taramasından oluşturulan 3-boyutlu modeli üzerinde planlanan alan içerisinde kesin ve hassas bir şekilde kesi yapmasını sağlamaktadır. Hekimler için, barındırdığı gelişmiş dokunsal geri besleme teknolojisi sayesinde ekstra kesilere gerek kalmayabilir.
 • İşlem sonrası hastaların daha iyi fonksiyonel hedeflere ulaşması amaçlanır.
 • Hastaya yerleştirilen protezlerde aşınma ve gevşeme riski daha az olabilmektedir.
 • Robotik kol destekli ortopedik cerrahi sistemi, daha az yumuşak doku hasarı yaptığı için ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı kesici kullanılmakta ve hasta memnuniyeti yüksek olabilmektedir.
 • Robotik kol destekli ortopedik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyatlarda hekimler  robotik kol sayesinde daha kontrollü cerrahi uygulayabilmektedir.
 • İyileşme süreci ve günlük hayata dönüş daha kısa olabilmektedir.

Robotik protez cerrahisi ile diz ve kalça protezi ameliyatları;

 • Günlük hayata dönüş kısa olmaktadır.
 • Taburculuk süresi kısalmaktadır.
 • Kan kaybı riski azdır.
 • Hastanın ameliyat sonrasında ağrı kesici ihtiyacı azalmaktadır.
 • Protezlerin ömrü daha uzun olabilmektedir.

Robotik Protez Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

Ameliyat öncesi alınan tomografi üzerinde hekimin kontrolünde özel bir yazılım ile nasıl bir ameliyat yapılacağı, kesilerin nereden yapılacağı, hangi tip ve ebatta protez kullanılacağı belirlenir ve ince ayarları yapılır. Ameliyatta ilk yapılan çalışma ışığında işleme başlanır ve hastanın gerçek kemik yapısı sensörler aracılığıyla robota tanıtılarak son ayarlamalar yapılır ve kesi dereceleri belirlenerek kesiler yapılır. Ardından bağ dengesi kontrolü hem sanal hem de deneme protezleri ile hasta üzerinde prova edilir. Nihayetinde hekimin uygun bulduğu gerekli son ayarlamalar da yapılarak protez konulur.

Hasta açısından normal ameliyattan daha farklı bir hazırlık süreci yoktur. Robotik gereçler, ameliyat esnasında doktorun daha rahat hareket etmesi, hastanın dokularına az hasar verilmesi ve bu sayede ameliyat sonrası sürecin rahat geçmesini sağlamak üzerine tasarlanmıştır.

Robotik Protez Cerrahisi Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Robotik Protez Cerrahisi her hastaya uygulanabilir mi?

Robotik protez cerrahisi kalça veya diz protezi ihtiyacı olan bütün hastalarda kullanılabilmektedir. Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi yapılacak hastalar konusunda her hangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Hasta kısıtlamaması olmamasının yanında; daha önceden kemikte kırığa bağlı deformitesi olan veya doğuştan kemik yapısında sorun olan hastalarda protez cerrahisi uygulanabilmesi için iki ameliyat yapılması gerekirken robotik protez cerrahisi sayesinde tek seansta hastanın mevcut anatomisine uygun protez cerrahisi uygulamak mümkün olmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2021

Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi Sistemi Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al