Yükleniyor

Karaciğer Nakli Merkezi

Karaciğer Nakli Merkezi

İletişime Geçin
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Karaciğer Nakli Merkezi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Memorial Karaciğer Nakli Merkezleri; dünyaca ünlü akademik kadrosu ve uzman hekimleri, organ nakli sonrası hasta bakımı konusunda uzmanlaşmış sağlık personeli ile uluslararası standartlarda hizmet sunmaktadır. Canlıdan ve kadavradan gerçekleştirilen tüm nakillerde dünyanın en iyi sonuçlarının alındığı merkezlerde, çocuk ve erişkinler için karaciğer nakilleri başarı ile yapılmaktadır. Organ naklini yalnızca ameliyat süreci ile değil laboratuvar, görüntüleme üniteleri, ameliyathane, yoğun bakım, yatan hasta katlarının ortak çalışması ve kalitesi ile ele alındığı bölümler, aynı zamanda dünyada referans merkezidir. Türkiye’de organ bağışının yeterli düzeye ulaşamaması nedeniyle canlıdan nakil oranı %80’lere çıkmaktadır. Bu durum da Türkiye’nin, dünyada canlıdan nakil yapabilen ülkeler arasında ilk sırayı almasını sağlamıştır. Memorial Karaciğer Nakli Merkezlerinde özel cerrahi tekniklerin yanı sıra kansız karaciğer nakilleri de başarıyla uygulanmaktadır.

İçindekiler

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli, kronik karaciğer yetmezliğinin tek tedavisidir. Hasta karaciğerin sağlam bir karaciğer ile değiştirilmesi anlamına gelir. Bütün dünyada en sık karaciğer nakli yapılan hastalık grubunu sirozlar oluşturur. Bunu doğumsal birtakım hastalıklar ve bazı karaciğer tümörleri izler.

Nakil İçin Sağlam Karaciğer Nasıl Bulunur?

Organ nakli için organ gerekir ve organların kaynağı ise insanlardır. Nakil için uygun organ hayatını kaybetmiş insanlardan veya hastanın yakınları arasından, canlı vericilerden alınabilmektedir. Yoğun bakım şartlarında hayatını kaybetmiş (beyin ölümü) insanların yakınları ‘organ bağışı’ kararını verdikleri takdirde, o organlar ile pek çok hastanın hayatı kurtarılmaktadır.

Bu şekilde bağışlanan organlarla yapılan karaciğer nakline “kadaverik karaciğer nakli” adı verilir. Organ bağışı sayısı yeterli olmadığı için, hastaların çoğu yeni bir karaciğer beklerken hayatlarını kaybetmektedirler. Buna çözüm olarak başka bir canlıdan (hastanın bir yakını) karaciğerinin bir parçası alınarak hastanın hayatını kurtarmak mümkündür (canlıdan karaciğer nakli). Bu amaçla, hastanın kendi kan grubundan bir yakını böyle bir ameliyata gönüllü olur. Verici adayı olan kişi yoğun tetkik ve değerlendirmelerden geçirilir. Eğer karaciğer vermesine herhangi bir engel yok ise; hastanın kilosuna uygun olan karaciğer bölümü (sağ veya sol) vericiden alınır ve hastanın karaciğerinin yerine takılır.

Karaciğer Naklinde Önemli Kriterler

Karaciğer nakli için öncelikle hasta ve vericinin kan gruplarının uygun olması gerekir. Sonrasında verici adayının tetkiklerine başlanır. Bu süreç; sosyal, psikolojik ve tıbbi değerlendirmelerden oluşur. Tıbbi değerlendirme; kan ve idrar tetkikleri, bulaşıcı hastalıkların araştırılması, radyolojik incelemeler ve diğer tıbbi birimlerin (kardiyoloji, göğüs hastalıkları vb.) görüşlerinin alınması olarak gruplandırılabilir. Hastanın ihtiyacı olan karaciğer miktarı, verici adayının genel sağlığı, karaciğerinin uygun olarak bölünüp bölünemeyeceği, safra yollarının yapısı gibi birçok faktör, hasta ile verici adayı arasındaki ameliyatın gerçekleşmesinde rol oynar.

Karaciğer Nakli Olanlar Ömür Boyu İlaç Kullanmalı mı?

Tüm organ nakli olan hastalarda olduğu gibi, karaciğer nakli yapılan hastalar da ömür boyu bağışıklık sistemini baskı altında tutmak için ilaç kullanmalıdır. Bu durum, tedavi başarısının temel şartıdır. İlaç alınmadığı ya da düzensiz kullanım söz konusu olduğu takdirde, bağışıklık sistemi hemen bu yabancı organa karşı savaş başlatır ve bu durum organın belki de hayatın kaybı ile sonlanabilir.

Karaciğer Nakli Sonrası Yaşam

Karaciğer naklinin amacı, kişiyi normal, aktif, üretken hayatına geri döndürebilmektir. Hem hastanın hem de vericinin ameliyat öncesindeki performanslarına dönmeleri hedeflenmektedir. Memorial Karaciğer Nakli Merkezleri uluslararası eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir.  Her yıl ABD başta olmak üzere yurt dışı hastaneleri ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden cerrahlar, organ naklini öğrenmek için Memorial Karaciğer Nakli Merkezlerinde düzenlenen eğitim programlarına katılmaktadır.

Karaciğer Nakli Merkezi Hastalıkları

Karaciğer Nakli Merkezi Tedavileri

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Teknolojilerimizi İncele
  Da Vinci Robotik Cerrahi
  İncele
  Teknolojilerimizi İncele
  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al