Yükleniyor

13 hafta gebelik - Hamileliğin 13. haftası için bilinmesi gerekenler

13 hafta gebelik - Hamileliğin 13. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne baba adaylarının en heyecanlı bekleyişlerinden birisi olan hamilelik dönemi birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Bebeğin sağlıklı büyüyüp büyümediğini merak eden ebeveynler 13 hafta gebelikte kendilerini bekleyen gelişmeleri de yakından takip etmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Gökcan, 13 hafta gebelik hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

13 hafta gebelik kaç aylık eder?

Anne babalar gebelik hesaplamasını yaparken genellikle kafaları karışmaktadır. 13 haftalık hamileliğin kaç aylık olduğu hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

13 hafta – 2 hafta = 11 hafta. Yani 13 hafta gebelik 2 ay 3 haftalıktır. .

13 haftalık gebelik doğum ne zaman?

Ebeveynlerin merak ettiği bir diğer konu da doğuma ne kadar kaldığıdır. Gebelik genel olarak 40 haftalık bir süreç olarak kabul edilmekle birlikte 38-42 hafta aralarında doğum gerçekleşebilir. 13 hafta hamilelikte doğum yaklaşık olarak 27 hafta sonra gerçekleşmektedir.

13 hafta gebelik bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Anne babalar bebeklerini sağlığını yakından takip etmektedir. En merak edilen konuların başında da bebeğin boyu ve kilosunun hamilelik haftasıyla orantılı ilerleyip ilerlemediği gelmektedir. Bebeğin boy ve kilosu birçok faktöre göre farklılıklar gösterebilmektedir. 13 hafta hamilelikte bebeğin kilo tahmini yapılmamaktadır. Kontroller ultrason eşliğinde gerçekleştiği için bebeğin kilo tahmininin 16 haftadan sonra yapılması daha sağlıklıdır. 13 hafta hamilelikte bebeğin boyunun ise yaklaşık 67 mm olması beklenmektedir.

13 hafta gebelik muayenesi nasıldır?

Hamilelik sürecinde rutin doktor kontrolleri ve yapılması gereken testler hem bebek hem de annenin sağlığı bakımından önemlidir. 13 hafta hamilelikte doktor muayenesinde anne adayanın tansiyon ve kilo ölçümü gibi rutin kontrolleri yapılır. Bebek ultrason eşliğinde kontrol edilir. Anne adayının yaşına ve hamileliğin risk duruma göre ikili test ya da Fetal DNA testleri yapılabilir.

13 haftalık gebelikte zeka testi yapılır mı?

Halk arasında zeka testi olarak bilinin ikili test ve Fetal DNA testleri 13 hafta hamilelikte uygulanabilir. İkili test uygulamasında bebeğin ense kalınlığı ile baş popo mesafesi ölçülür. Aynı zamanda kan akımları ve anne adayından alanın kan tetkikleri yapılır. Ultrasonografik tetkikler ve yapılan diğer testlerin sonuçlarına göre gebelikle ilgili risk skorlaması çıkartılır.

Genetik testler halk arasında zeka testi denilen testler yapılır. bunlara ikili test ya da fetal dna testi denilir. İkili testte bebeğin ense kalınlığı baş popo mesafesi ölçülür. Kan akımları ölçülür. İkili test sonuçları riskli görelin anne adayları için Fetal DNA testi denilen tarama testi yapılmaktadır. Fetal DNA testinde anneden alınan kar örneği alınarak bebeğin DNA’ sı ayrıştırılır. Sonuçlara göre Down Sendromu, trizomi18 ve trizomi 13 gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

13 haftalık gebelik ense kalınlığına ne kadar olmalıdır?

13 hafta gebelikte bebeğin en kalınlığının 3 mm. olması beklenmektedir.

13 hafta gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?

Anne babaların en heyecanlandıran gelişmelerin başında bebeklerini ultrason yardımıyla görmektir. 13 hafta hamilelikte ultrasonda bebeğin görüntüsü daha net görülmeye başlar ve büyüklüğü neredeyse bir bezelye tanesi kadardır. Bebeğin baş, gövde, kol ve bacakları daha net görülür. Bebek artık minyatür bir insan görünüme kavuşmuştur. 13 haftalık bebeğin ultrason görüntüsünde hareketleri izlemek mümkündür. Ultrasonda bebeğin el kol ve bacak hareketleri net olarak gözlemlenebilir. 13 haftalık hamilelikte 4 boyutlu ultrason görüntüsünde bebeği daha detaylı olarak görmek mümkündür.

13 hafta gebelik cinsiyet belli olur mu?

Anne babaların hatta yakın akrabaların en merak ettiği konuların başında bebeğin cinsiyeti gelmektedir. Anne babaların doktora bu haftalarda ilk sorduğu soru bebeğin cinsiyeti hakkındadır. 13 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu? sorusunun yanıtı aslında tam olarak net değildir. Çünkü 13 hafta gebelikte cinsiyet tahmini yapılabilir ancak yanılma payı da vardır. Bebeğin cinsiyetini net olarak söyleyebilmek için 16. Hamilelik haftasını beklemek gerekebilir. Ancak riskli gebeliklerde yapılan Fetal DNA testi ise bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenebilir.

13 hafta gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

Anne adayları hamilelik sürecinde kendilerinde yaşanacak değişiklikleri de yakından takip etmektedir. 13 hafta hamilelikte en sık sorulan soruların başında hamilelik karnının belli olup olmadığı yönündedir. Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde ilk 3 ayda yaşanan şikayetler yavaş yavaş farklılaşmaya başlayabilir.

 • 13 hafta hamilelikte annede yaşanan değişimler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;
 • 13 hafta hamilelikte anne adayının karnı yavaş yavaş büyümeye başlamakla birlikte dışarıdan bakıldığında hala belli olmamaktadır.
 • Bu dönemde anne adayı memelerinde hassasiyet artabilir.
 • Karın kaslarında ağrılar 13 hafta hamilelikte artış eğiliminde olabilir.
 • Bu dönemde vajinal akıntılar artabilir.
 • 13 hafta hamilelikte anne adayının vücudunda koyu lekeler çıkabilir. Lekeler genellikle geçicidir ve büyük bir çoğunluğu doğum sonrası geçmektedir.

13 hafta gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Anne adayları kendilerinde olan değişimler gibi bebeklerinde yaşanan gelişimi de yakından takip etmektedir.

13 hafta gebelikte bebekte yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • Bebek 13 hafta hamilelikte elini, kolunu, bacağını oynatmaya başlar. Hatta olduğu yerde zıplar artık hareketlenmiştir. Ancak anne adayının bu hareketleri hissetmesi çok zordur.
 • Bebeğin vücut ve baş orantısı oturur. Bebek minyatür bir insan görünümünü alır.
 • 13 hafta hamilelikte bebeğin cildi ince tüylerle kaplanmıştır.
 • 13 hafta hamilelikte bebeğin alp atışları duyulmaya başlar.
 • 13 hafta hamilelikte bebeğin bütün iç organları oluşmuştur ve gelişimini sürdürmektedir.
 • Bebeğin bu dönemde emme ve yutma refklesleri güçlenmeye başlar.
 • 13 hafta gebelikte bebeğin karaciğeri oluşmuştur.

13 hafta gebelik hissedilir mi?

13 hafta hamilelikte gebelik hissedilmeyebilir. Gebeliğin hissedilmesi için ilk gebelikte 19 hafta ikinci gebelikte 17 haftanın geçmesi gerekir.

13 haftalık gebelik akıntı ve lekelenme normal midir?

Hamilelik sürecinde yaşanan akıntı ve lekelenmeler anne adaylarını endişelendirebilir. Bu konuda anne adaylarının bilgili olması önemlidir. Hamilelik boyunca anne adayında şeffaf, kokusuz bol akıntı yaşanması normaldir. Ancak lekelenme riskli durumların habercisi olabilir. Özellikle kahverengi, yeşil ya da pembe akıntılar yaşandığında veya kokulu akıntılarda doktora başvurmak gerekir.

13 hafta gebelikte kanama riskli midir?

Sadece 13 hafta hamilelikte değil gebeliğin bütün haftalarında yaşanan kanamalar riskli olabilmektedir. Anne adayı hamileliğin hangi haftasında olursa olsun kanama yaşadığı zaman hemen doktoruna bilgi vermelidir. Ultrason değerlendirmesinden sonra doktor uygun görürse anne adayı hastaneye yatırılabilir.   

13.hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?

Hamilelikte anne adayanın vücudunda yaşanan değişimler aynı zamanda farklı ağrılara ve şikayetlere de yol açabilir. Hamilelik sürecinde en çok yaşanan ağrıların başında kasık ağrısı gelmektedir.  Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte büyüyen bebek mesane yani idrar kesesi üzerinde baskı oluşturabilir. Mesane üzerinde oluşan baskı nedeniyle anne adaylarında kasık ağrısı yaşanabilir. Bu tür ağrılar hamilelik sürecinde normal karşılanmaktadır. Ancak kasık ağrısının çok şiddetli kramplar halinde yaşanması; idrar yolu enfeksiyonu , bağırsak problemleri veya düşük tehlikesinden kaynaklanabilmektedir. Kasık ağrısının çok şiddetli ve sık yaşandığı durumlarda ayırıcı tanıyı koymak için zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

13.hafta gebelik baş ağrısı yaşanır mı?

13 hafta hamilelikle anne adayında baş ağrıları yaşanabilir. Genellikle hamilelikte yaşanan  baş ağrıları hormonal değişimlere bağlı olarak yaşanmakla birlikte anne adayının tansiyon kontrolünün yapılması önemlidir. Tansiyon normalse doktorun tavsiye ettiği basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

13 hafta gebelik karın ağrısı normal midir?

Altta yatan idrar yolu enfeksiyonu, kanama, bağırsak sorunları gibi rahatsızlık yoksa 13 hafta gebelikte karın ağrısı yaşanabilir. Ancak bu sorunların olup olmadığı ek tetkikler yapılarak ortaya koyulmalıdır.

13. hafta gebelik mide bulantısı ve yanması normal midir?

Anne adaylarının hamilikte yaşadığı bir diğer sorunda sindirim sistemi özellikle de mide ile şikayetlerdir. 13 hafta gebelikte mide yanması, mide bulantısı veya mide ağrısı gibi şikayetler yaşanabilmektedir. Anne adayının beslenme tarzı da mide şikayetlerini artırabilir. Sindirim sistemi ile ilgili şikayetler hamileliğin 16. Haftasına devam edebilmektedir.  

13. hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Anne adaylarının beslenme düzenlerine hamilelik öncesinde başlayıp gebeliğin bütün aşamalarında dikkat etmesi önemlidir. Hamilelik boyunca proteinden zengin karbonhidrattan fakir beslenme şekli önemlidir. Ayrıca günde 5 öğün ve öğünlerin atlanmadan tüketilmesine dikkat edilmelidir.

13 hafta gebelikte beslenme genel olarak şu şekildedir;

 • Sindirim sistemi sorunlarının yaşanabileceği 13 hafta hamilelikte anne adayının acı, ekşi, baharatlı yiyeceklerden ve kafein içeren içeceklerden kaçınması önerilir.
 • Kabızlık şikayetleri için lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir.
 • 13. Hafta hamilelikle anne adayının kalsiyum ve demir bakımından zengin besinler tüketmesi önerilir.
 • D vitamini takviyesi doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

13.hafta gebelikte cinsellik yaşanabilir mi?

Ebeveynlerin hamilelik sürecindeki merak ettiği konulardan birisi de cinselliktir. Bazı anne baba adayları hamilelik sürecinde bebeğin sağlığını düşünerek cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilmektedir. Doktorun öngördüğü kanama ya da düşük tehlikesi gibi bir risk yoksa 13 hafta hamilelikte cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur.

13 haftalık gebelik bebek hareketleri hissedilir mi?

13 hafta hamilelikte anne karnındaki bebek hareket etmeye başlar. Bebek parmağını emebilir, olduğu yerde zıplayabilir el, kol ve bacak hareketleri yapabilir. Ancak anne adayının bu hareketleri hissetmesi çok zordur. Bebek hareketlerini ve tekmesini hissetmek için biraz daha zaman geçmesi gerekir.

13 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı normal midir?

Hamilelikle birlikte anne adayının kan oranında artış yaşanmaktadır. Bu durum da kalbin eskisinden daha fazla atımına neden olur. Bu yüzden anne adayı hamilelik sürecinde kalp çarpıntısı yaşayabilir. Ancak kardiyoloji doktorunun kontrol etmesi tavsiye edilir. 

13 haftalık gebelikte sık idrara çıkma olur mu?

Hamilelik sürecinde anne adaylarında sık idrara çıkma şikayetleri olabilir. Ancak 13 hafta hamilelik sık idrara çıkma şikayetleri için erkendir. Bu dönemde bebek çok büyük olmadığı için mesane üzerindeki baskısı sık idrara çıkma şikayetlerine çok neden olmaz. Sık idrara çıkma şikayetinin farklı rahatsızlıkların işareti olabileceği düşünülerek ek tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

13 haftalık gebelik egzersizleri nelerdir?

Hamilelikte en ideal egzersiz yürüyüş ve yüzmedir. 13 hafta hamilelik hareketlerini düzenli olarak yapılabilmesi hem kilo kontrolü hem de yaşanabilecek kabızlık sorunlarının giderilmesi açısından önemlidir.  

13 haftalık gebelikte ellerde ve ayaklarda şişlik olur mu?

13 hafta hamilelikte el ve ayaklarda şişme ya da ödem beklenmemektedir. Bu haftalarda yaşanan el ayak şişme veya uyuşukluklarda nöroloji doktorunun kontrolü tavsiye edilir.

13 haftalık gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Hamileliğin genelinde uykuya meyil, halsizlik yaşanabilir. 13 hafta hamilelikte yaşanan halsizliğin nedeni beslenme kaynaklı da olabilir. Fazla yağlı ve şekerli gıdaların tüketilmesi anne adayında halsizlik yaratabilir.

13 haftalık gebelikte ishal normal midir?

13 hafta hamilelikte anne adayında ishal yaşanması beklenmemektedir. Alınan önlemlere rağmen geçmeyen ishal durumunda doktora başvurulmalıdır.

13 haftalık gebelik sonlandırılır mı?

13 hafta hamilelik kanuni olarak sonlandırılamaz. Türkiye’de hamileliğin sonlandırma haftası yasal sınırı 10 haftadır.

13 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Anne adayının ek bir rahatsızlığı yoksa 13 hafta hamilelikte oruç tutulabilir.

13 haftalık gebelikte bebek ölümü belirtileri nelerdir?

13 hafta hamilelikte bebeğin anne karnında ölümü çoğunlukla bir belirti vermemektedir. Anne adayının kendisinde yaşanan değişimleri yakından takip etmesi önemlidir. Hamileliğin başında görülen iştahsızlık, mide bulantısı gibi şikayetlerin bitmesiyle iştahın açılması bulantıların geçmesi gibi belirtiler bazen bebek ölümü nedeniyle yaşanabilmektedir. Vajinal kanamalar bazen bebek ölümünden kaynaklanabilmektedir. Ancak kesin tanı ancak doktorun ultrason eşliğinde yapacağı kontrolden sonra konulabilir.

13 haftalık gebelikte plasentanın aşağıda olması riskli midir?

Hamileliğin ilk aylarında plasentanın aşağıda olması normaldir. 13 hafta hamilelik döneminde de plasenta aşağıda olabilir. İlerleyen hamilelik haftalarında plasenta yavaş yavaş yukarı çıkacaktır.

13 haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

13 hafta hamilelikte anne adayının yatış şekli önemli değildir. Bebek daha çok küçük olduğu için anne adayı sırt üstü ya da yüz üstü hangi pozisyonda rahat ediyorsa yatabilir.

13. hafta gebelikte su gelmesi ne anlama gelir?

Hamilelikte su gelmesi haftasına bakılmaksızın riskli bir durumdur. Düşük belirtisi olabilir. Ancak bazen anne adayları yoğun akıntı ile su gelmesini karıştırabilmektedir. Bu gibi durumlarda hamilelik sürecini takip eden doktorun ek tetkikler yapması gerekebilir.

13 haftalık gebelik tansiyon düşmesi normal midir?

13 hafta gebelikte tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler normal kabul edilmektedir.  

13 haftalık gebelik uçak ve otobüs yolculuğu yapılabilir mi?

13 hafta hamilelikte uçak veya otobüs yolculuğu yapılabilir. Ancak yolculukların 3 saati geçmemesine dikkat edilmelidir.

13 haftalık gebelikte uyku hali normal midir?

13 hafta hamilelikte uyku hali, halsizlik beklenen şikayetler arasındadır. Anne adayının endişe etmesine gerek yoktur.

13 hafta hamilelikte nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelin bütün süreçlerinde dikkat edilmesi gereken konular olduğu gibi 13 hafta hamilelikte de anne adayının dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır.

 • Anne adayı ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır
 • 13 hafta hamilelikte bir yere uzanarak iş yapılmamalıdır
 • Çok uzun seyahatlerde bulunmamak gerekir
 • Yürüyüş ve yüzme tavsiye edilirken ağır spor ve egzersizlerden kaçınılmalıdır
 • Stresten uzak durmak gerekir
 • Gebelikte dişler çürümeye meyilli olduğu için diş sağlığına dikkat edilmesi ve kontrollerin sık sık yapılması gerekir. 

Güncelleme Tarihi : 22 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al