Yükleniyor

14 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

14 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Bebeğiniz artık büyüyor. Etrafında olup bitenleri anlamlandırmak ve kavramak için hatta öğrenmek için ayrı bir merakla çevresini izliyor. 14 aylık bebeğin gelişim evresinde en büyük yetenekleri ise gözlem ve oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bebekler onları heyecanlandıran ve mutlu eden oyunlar yardımıyla renk, rakam, boyut, şekilleri ve çevresindeki insanlarla ilişki kurmayı öğreniyor. Bebeğin mental ve motor gelişimi bu dönemde büyük önem taşıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aycan Yıldız, 14 aylık bebek gelişimi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İçindekiler

14 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Bebekler 14. aylarına geldikleri zaman yardımsız yürüyebilir ve merdivenleri emekleyerek çıkabilir. Anlayabileceği basit emirleri ise yerine getirebilir. Hatta iki küpü üst üste  koyabilir. Adı söylendiğinde dönüp bakacak döneme gelen bebekler bu dönemde 4-5 kelimeyi anlar ve kullanır. Her bebeğin  büyüme ve gelişim süreci birbirinden farklıdır. Bebekler bazı becerilerde birkaç hafta önde, bazılarında ise biraz geride olabilir. Anne babalar bebeklerinin bir veya daha fazla önemli dönüm noktasını tamamen kaçırdığından endişeleniyorsa bir uzman hekime danışılması gereklidir.

14 aylık bebeğin boyu ve kilosu ne kadar olmalıdır?

Bebekler ilk 4 ayda aylık olarak 600- 900 mg  arası kilo alırlar. Beşinci ay ve sonrasında 1 yaşına kadar aylık 450-600mg arası kilo alırlar. 1 yaş ile 2 yaş arasında 3 ayda 450-600 mg arası kilo alırlar. 2 yaşından sonra puberteye kadar yıllık 2,5 kg alırlar. İki yaşına kadar boy sırt üstü yatar durumda ölçülür. İlk yaş için bebek ilk 3 ayda 8cm,ikici 3 ayda 8cm, üçüncü 3 ayda 4cm ve dördüncü 3 ayda 4cm uzar. Bir yaş ve iki yaş arasında10-12cm. 2 ila 4 yaş arasında yılda 7cm. 4 yaşından puberteye kadar yılda 5-6cm uzar. 14 aylık sağlıklı gelişimi süren bir bebek için boy ve kilo ortalama şu şekilde belirtilebilir;

Kilo

  • 14 aylık erkek bebek kilosu ortalama 10 kg
  • 14 aylık kız bebek kilosu ise 9,4 kg

Boy

  • 14 aylık erkek bebek boyu ortalama 78 santim,
  • 14 aylık kız bebek boyu ise 76,4 santimdir.

Ancak her bebeğin gelişimin de farklı olabileceği unutulmamalı, gelişim ile ilgili durumlar için doktora başvurulmalıdır.

14 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

14 aylık bebekler gün içerisinde 3 ana öğün 2 ara öğün olmak üzere 5 öğün beslenmesi yeterli olacaktır. Aynı zamanda bebek bu dönemde aile sofrasına oturabilir. Sabah kahvaltısı, ara öğün, öğle yemeği, ara öğün, akşam yemeği olmak üzere planlama yapılabilir.

14 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Bebekler için uyku, yeme ve içme kadar değerlidir. Çünkü bebeklerin büyüme ve gelişimini sağlayan büyüme hormonu en iyi uyku hâlindeyken salgılanır. Uyku sadece büyüme için değil miniklerin dinlenmesi ve günün geri kalan kısmında daha keyifli vakit geçirmesi için de önemlidir. 14 aylık bebek günde ortalama 13 veya 14 saat uyumalıdır. Bunun yaklaşık 2 saati gündüz 11 ve 12 saati gece uykusu şeklinde olmalıdır.

14 aylık bebekler hangi oyunları oynayabilir?

Saklambaç Oyunu

Saklambaç oyunu nesne korunumu oluşmasını sağlayan ve bu beceriyi kazandırmayı hedefleyen bir oyundur. Ev içerisinde rahatlıkla saklanarak bebeğinizin sizi aramasını ve bulmasını sağlayabileceğiniz bu oyun oyuncakları örtü veya kutu içerisine saklayarak da oynayabilirsiniz. Temel amaç bebeğin ortadan kaybolduğunu düşündüğü şeyin aslında gözü görmese dahi hâlâ orada, örtünün altında olduğunu ve örtünün altında olmasa dahi mutlaka oradan başka bir yere alınmış olduğunu ve varlığını sürdürdüğünü anlamasıdır.

İç İçe Geçen Kaplar

İç içe geçen oyuncaklar bebek ve çocuklarda her zaman bir ilgi ve merak uyandırmıştır. 14 aylık bebeğiniz için uygun olan bu iç içe geçirilen kaplar bebeğinizin motor kaslarını gelişimine destek olacaktır. Aynı zamanda bebeğiniz nesneleri büyükten küçüğe ya da küçükten büyüğe sıralamayı öğrenmiş olur.

Eğitici Kartlar

Çok fazla kelime öğretme imkanını sahip bu kartlar gelişim evresinde hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır. Farklı nesnelerin üzerinde resmi bulunduğu birkaç kartı yere açıp  “Kuş nerede? Hani kuş?” gibi sorularla doğru kartı bulmasını sağlayabilirsiniz. Zaman içerisinde bebeğinizin gelişim seviyesine göre kart sayısını artırarak kelime dağarcığına yeni kelimeler eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Tren Gider Çuf Çuf

Bebeğin emekle dönemini geride bırakarak artık yavaş yavaş adım atacağı bu dönemde adımlarını gerçekleştirmesi için birlikte oynayabileceğiniz bu oyun iki kartonu ya da iki oyuncağı ip yardımı ile birbirine bağlayıp tren haline getirebilirsiniz. Hazırlanan bu trenini farklı materyallerle süsleyip kolayca boyayabilirsiniz. İçine minimal oyuncakları sığdırabileceğiniz eğitici treniniz hazır.

14 aylık bebeğin dil gelişimi ve konuşma becerisi nasıl olur?

14. ayında olan bebekler sadece davranışları değil, aynı zamanda sesleri de taklit ederek öğrenmeye çalışır. Etrafta konuşan birileri var ise bebeğin gözleri konuşan kişinin ağzını takip eder. Dudaklarınıza bakarak çıkardığınız sesleri taklit etmeye uğraşırlar. Konuşabildikleri kelime sayısı hızla artar. Yaklaşık 4-8 kelime konuşabilirler. Bebek net bir şekilde anne ve baba diyebilir. Konuşabildiğinden çok daha fazlasını anlar. Artık nesneleri tanımakta ve isimlerini bilmektedir. Yani sorulan nesneleri adını söyleyemese bile işaret parmağı ile gösterebilir.

Bebekler bu dönemde sözel ifadelere karşı uygun davranışlar geliştirmeye başlar. “Hadi parka gidelim.” ya da “Hadi markete gidelim” dediğiniz zaman artık gideceğiniz yeri kafasında canlandırabilir. Hatta sevdiği bir yer ise oraya gitmek için hemen kapıya yönelir. Bu nedenle markete gideceğiniz zaman, oranın “market” olduğunu daha gitmeden birkaç kez pekiştirin. Markete ulaştığınızda ise “Markete geldik”, “Hadi markette alışveriş yapalım”, “Marketten ekmek alalım” şeklinde cümleler kurmanız onun marketi tanıması ve orada neler yapılabileceği hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olur.

14 aylık bebek ile yolculuk yapılır mı?

14 aylık bebek ile uçak, tren ve  otobüs yolculuğu yapılabilir. Yolcuğu bebek ile gerçekleştirecek anne ve baba için konforlu bir yolculuk olabilmesi için yolculuk esnasında gerekli temel ihtiyaçların bir çanta içerisinde ve rahat ulaşılabilecek bir yerde bulunması faydalı olacaktır. Uçaklı yolculuklarda basınç farklılıkları görülebileceğinden kulaklarda dolgunluk ve tıkanıklık hissi görülebilir. Bundan dolayı özellikle uçağın kalkış ve iniş sıralarında bebeği emzirmek gerekir.

14 aylık bebeğin güvenliği için nelere dikkat edilmelidir?

14 aylık bebek evcil bir hayvan ile, 5 yaş altı başka bir çocuk ile, 14 yaş altı bakıcı ile açık havada ve arabada asla yalnız bırakılmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al