Yükleniyor

27. hafta gebelik - Hamileliğin 27. haftası için bilinmesi gerekenler

27. hafta gebelik - Hamileliğin 27. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik anne baba adayları için heyecanlı bir bekleyiş olduğu gibi yaşanan sorunlar bir takım endişeleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları yaşanan ağrılar, şikayetler ve değişimler karşısında endişe yaşayabilmektedir.
Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Mat hamileliğin 27 haftası ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

27 hafta gebelik kaç aylık eder?

Anne babalar hamilelik haftalarının kaç aylık hamilelik olduğunu merak etmektedir. 27 hafta hamilelik gebeliğin son 3 ayının başladığı haftadır. 27 hafta gebelik yaklaşık olarak 6 ay 9 günlüktür.

27 hafta gebelik doğuma ne kadar var?

Anne karnındaki bebeğin dünyaya ne zaman geleceği hem anne babaların hem de yakın çevresindekilerin en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Gebelik süresi ortalama 40 hafta kabul edilmektedir. Ancak doğum hamileliğin 38-42 haftalar arasında da gerçekleşebilmektedir. 27 hafta hamilelikte doğuma yaklaşık 13 hafta kadar zaman vardır.

27 hafta gebelikte bebeğin boy ve kilosu ne kadardır?

Rutin hamilelik kontrollerinde anne babaların en sık sorduğu soruların arasında bebeğin boyu ve kilosu gelmektedir. 27 haftalık bebeğin boyu; 28-33 cm arasında, ağırlığı ise 850-950 gram arasındadır. Ancak her bebeğin büyüme eğrisi farklı olabileceğinden dolayı, gebeliği takip eden doktorun “ büyümesi beklenen düzeyde “ demesi de yeterli büyüme için iyi bir göstergedir.

27 haftalık gebelikte hangi testler yapılır?

28 gebelik haftasına kadar şeker yükleme testi yapılmadıysa yapılabilir. Eğer kan uyuşmazlığı varsa indirect coombs testi yapılırken uyuşmazlık için koruyucu iğne yapılır. Bir de klinik anlamda takip eden hekimin gerekli gördüğü testler yapılabilir.

27 hafta gebelikte bebek ultrasonda nasıl görülür?

27 hafta hamilelikte ultrason görüntülemelerinde bebek minik bir insan görünümündedir. Bütün organları gelişmiştin ancak hala gelişme devam etmektedir. 27 hafta gebelikte bebeğin göz kırpması gibi hareketlerini gözlemlemek mümkündür. Bebek bu dönemde hareketli olduğu için el kol hareketlerini veya parmağını emdiği görüntülenebilir.

27 hafta gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

Hamilelik sürecinde anne adayında hormonal değişimler ve kilo alımı yüzünden bir çok değişiklik yaşanmaktadır.

27 hafta gebelikte anne adayında yaşanan değişimler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Gebeliğin son 3 ayına girildiği 27 hafta hamilelikte; bebeğin anne karnında kapladığı alanın artmasına bağlı anne adayında birtakım şikayetler olabilir. Mideyi yukarı doğru hareketlendirdiği için ekşime yanma hazımsızlık gibi mide rahatsızlıkları olabilir. Eş zamanlı fiziksel hareketin azalması da mide hareketini yavaşlatarak hazımsızlığa neden olabilir.
 • Gebelik sürecinde kan damarları genişler. Haftalar ilerledikçe damarlardaki genişlemenin artması için kan basıncında yükselmeler olabilir. 27 hafta hamilelikte, baş dönmesi ve halsizlik hissedilebilir. Buna sebep olarak da kan basıncındaki-tansiyondaki değişimler ve kan şekeri düzeyindeki ani değişimler sayılabilir. Bu şikayetlerin önüne geçebilmek için anne adayı, sık aralıklarla az az beslenmeli, ara öğünler yapmalı ve bol sıvı almalıdır.
 • Hamileliğin 27. haftasından sonra vücutta olan ödem ayaklarda, ellerde, yüzde gittikçe artacaktır. Vücuttaki damarların genişlemesiyle beraber dokularda sıvı artışı- ödem olacaktır. Yine bebeğin anne karnındaki kapladığı alan arttıkça, kan dolaşımını sağlayan damarlara baskı artacağı için de bacaklarda ödem olacaktır. Bu durumun önüne geçebilmek için çok yorucu olmayan egzersizler, yürüyüş gibi yapılabilir.
 • 27 hafta hamilelikte yine bebek ağırlığının artmasıyla ve karın içinde kapladığı alanın artmasıyla beraber kan dolaşımına olan basınçtan dolayı kramplar olur.
 • Karındaki büyüme ve gerilme arttıkça anne adayında çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Hızlı kilo alım süreci olan gebelikte, özellikle karın bölgesinde, bel çevresinde, bacaklarda olabilen, ciltteki kuruma – gerilmeye karşı vücut yağları ve losyonlar kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, havuç yağı kullanılabilir.
 • 27 hafta hamilelikte kan dolaşımının artması ve hızlanması yüzünden burun mukozasında ödem olur ve burunda bir olgunluk hissi tıkanıklık hissi olur.
 • Bebeğin büyüklüğü ve ağırlığı arttıkça, anne vücudunda bebeği taşıyabilmek için sırt-bel kemiklerinde minik yer değiştirmeler olur, vücudun ağırlık merkezi değişir ve bel-sırt ağrıları olabilir.
 • Meme dokusunda bebeği doğumdan sonra besleyebilmek için süt kanalları genişler, süt üretimi başlar ve meme dokusunda şişlik ve gerilmeler olabilir.

27 hafta gebelikte bebekte yaşanan değişimler nelerdir?

Anne adayları kendilerinde yaşanan değişimleri yakından takip ederken bebeğin gelişimini de ilgi ve merakla takip etmektedir.

27 hafta hamilelikte bebekte yaşanan gelişmeler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Bebeğin dünyaya gelmesine 13 hafta kaldı. 27 hafta gebelikte bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam etmektedir.
 • 27 hafta gebelikte bebek kendi hareketlerini kontrol edebilir hale gelmiştir, istediğinde tekme- takla atabilir.
 • Beyin gelişim sürecine devam eder, göz kapakları açılıp kapanabilir. Işığa duyarlıdır, gece gündüz ayrımını yapabilir, anne karnında uyur-uyanıklık aşamaları olur, kendine has bir uyku düzeni geliştirir.
 • Hamileliğin 27 haftasında bebek kırmızı kan hücrelerinin yapımı devam etmektedir. Dolaşım sistemi büyük bir hızla çalışan bebeğin, dolaşan kan hacmi arttıkça, damarları belirginleşerek genişler.
 • 27 hafta hamilelikte bebeğin sindirim sistemi de gelişimini devam ettirmektedir. Bebek bu dönemde amnion sıvısını yutmaya devam eder. Sıvının içeriğindeki protein- yağ;  anne beslenmesine parelel oluşur ve annenin iyi ve kaliteli beslenmesi demek bebeğin de iyi beslenmesi, eksik kalmaması anlamına gelecektir.
 • Gelişimi en son tamamlanan sistem solunum sistemidir. Bebek Amniotik sıvı ile hava yerine su kullanarak nefes alma pratikleri yapmaya devam etmektedir.
 • Bebeğin büyüklüğü ağırlığı arttıkça hareketleri anne tarafından daha net hissedilir. Yüz kasları gelişmiştir. 27 hafta hamilelikte ultrason yapılırken bebeği gülerken ya da kızgın ifadeler içinde görmek mümkün olur.
 • 27 hafta gebelikte bebeğin böbrek gelişimi devam etmektedir, amniotik sıvıyı içen bebek, bu sıvıyı böbrekler yolu ile süzerek boşaltım görevini yerine getirir. Anneden geçen antikorlar sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi güçlenmeye devam eder.
 • Erkek bebeklerde testisler skrotuma- testis torbasına iner.

217 hafta gebelikte akıntı, kanama ve lekelenme riskli midir?

Gebelik sürecinde artan östrojen hormonu etkisinden dolayı vajinal akıntı miktarında artma olması normaldir. Ancak koku-kaşıntı- renk değişikliği olması enfeksiyon bulguları olabilir, araştırılması gerekir. Nadiren de olsa kötü kokulu kanlı akıntılar rahim ağzı ile ilgili rahatsızlıkların da bulgusu olabilir. Aşırı fiziksel aktivite, cinsel ilişki, az su içme gibi durumlarda olabilen kahverengi akıntılar çoğunlukla ilerleyen probleme yol açmaz, genital bölgenin kan akımının artmasına bağlı dokuların daha hassas hale gelmesinden kaynaklanır.

27 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşanır mı?

Hamilelikte en sık karşılaşılan sorunların başında kasık ağrısı, karın ağrısı, vajinal ağrı gibi ağrılar gelmektedir. 27 hafta gebelikte kasık-karın ağrısı; bebeğin büyümesiyle , anneye verdiği yükün artmasıyla beraber pelvik bölgeye doğru, aralıklı gelen ağrılar olabilir. Ancak bu ağrılar eş zamanlı idrar yolu enfeksiyonu, vajinal enfeksiyon, erken doğum ağrıları da olabileceği için, devam eden ağrılarda takip eden hekimle irtibata geçilmelidir.

27 hafta gebelikte bebek hareketleri nasıldır?

Anne adayları bebeğin hareketlerini hissetmeye başladıkça fazla hareketlenmesi veya hareketsizlik konusunda endişe edebilmektedir. Gebeliğin haftası ilerledikçe ve bebeğin ağırlığı arttıkça hareketler bebek hareketleri daha net biçimde hissedilir. Tekmeleme, yumruk atma gibi hareketler ayırt edilebilir. Bebek hareketlerinin fazla olmasının nedeni; gelişen duyularını keşfetmeye çalışması ve hala daha yerinin geniş olması kaynaklıdır.

27 hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelik sürecinde beslenme üzerinde durulması gereken bir konudur.

27 hafta hamilelikte beslenme genel olarak şu şekilde olmalıdır;

 • Beslenme genel olarak gebelik sürecinde; sık aralıklarla az az olmalıdır.
 • Bol su içilmeli, tuz tüketimi azaltılmalıdır.
 • Demir eksikliğine yönelik yeşil yapraklı sebzeler, vitamin eksikliği olmasın diye et ve et ürünleri, zeytinyağı kullanımına özen gösterilmelidir.
 • 27 hafta hamilelikte süt ve süt ürünleri, avokadolu gibi besinler de özellikle B vitaminleri için faydalı olacaktır.
 • Haftada 1-2 gün balık tüketimi ( özellikle küçük balıklar) önerilir.

27.hafta gebelik cinsellik yaşanabilir mi?

Anne babalar bebeğe zararı olabileceği korkusuyla hamilelikte cinsel ilişkiden çekinebilmektedir. 27 hafta gebelikte riskli bir durum tespit edilmemiş gebeliklerde, gebeliğin son 4 haftasına kadar ilişki açısından bir kısıtlama yoktur.

27 haftalık gebelik cinsiyet yanılması olur mu?

Genellikle gebeliğin 16. Haftasında cinsiyet tespiti net ifade edilir. Ancak her zaman yanılma payı olabilir. Bebeğin duruş şekline göre net görülemeyebilir, ya da annenin kilosu fazla ise de yanılma olabilir.

27 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik döneminde pubik bölge ya da çatı kemiği olarak bilinen tüylenmesin olduğu bölgede ağrılar hissedilebilir. Hormonların etkisiyle, aslında hareketsiz olan eklemler yumuşamaya- oynamaya başlar, eklem aralıklarındaki oynamanın açılmanın sonucunda ağrı hissedilebilir. Bu ağrı her her iki kasık bölgesinde ve uyluklarda, kalçanın arkasına doğru yayılan bir ağrı şeklindedir. Ağır kaldırmak, çok yürümek, çok ayakta durmak, iri bebek olması, çok sayıda doğum yapmış olmak, zor doğum öyküsü, geçirilmiş ameliyatlar, kaza ya da o bölgeye olan travmalar çatı ağrısının sebepleri arasında sayılabilir.

27 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı yaşanır mı?

Gebelik haftası ilerledikçe vücutta dolaşan kan hacmi artacağından dolayı, kalp daha hızlı çalışır, çarpıntı hissi olabilir. Hamilelikte anne vücudundaki kan damarları genişler ve büyür, bu durum kan basıncında düşmeye sebep olur. Tansiyonun düşmesi de kalp hızını artıran bir sebeptir.

27 haftalık gebelikte diş çekimi yapılabilir mi?

Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi yani 13 ve 27 haftalar arası, diş çekimi yapılması için en uygun- güvenilir zamandır.

27 hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Düzenli dengeli beslenmeye özen göstermek gerekir. Az az ve sık sık beslenmeye devam edilip bol bol sıvı alınması gereklidir. Fazla kilo alımından kaçınmaya çalışmak gerekir. Kalsiyum içerikli gıdalar bolca tüketilmelidir. Fazla ayakta kalmamaya çalışılmalı, sırt bel ağrısı olursa bel bölgesine yastıkla destek yapılarak ağrının önüne geçilmeye çalışılmalıdır. Düzenli egzersiz yapılmasına lifli gıdalar tüketilmesi barsak hareketlerini de düzenlemeye yardımcı olacaktır. Ilık duşlar alınıp, burun tıkanıklığı için buhar banyosu yapılabilir.

27 haftalık gebelikte erken doğum belirtileri nelerdir?

Hem ebeveynler hem de doktor tarafından en istenmeyen durumların başında erken doğum gelmektedir. 27 haftalık hamilelikte erken doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kasık kemiğinin üzerinde hissedilen menstruel-adet dönemi ağrıları, ishal, vajinal akıntı miktarında artış ve renginde değişiklik olması erken doğum belirtisi olabilir.
 • 27 hafta hamilelikte kalça, uyluk kasıklara doğru hissedilen basınç hissi, bel sırt ağrıları,  erken doğum belirtileri olarak sayılabilir.
 • Takiplerde yapılan düzenli ultrason kontrollerinde rahim ağzı boyu 25 mm altında olması halinde erken doğum riskinden bahsedilebilir.

27 haftalık gebelikte egzersiz nasıl olmalıdır?

27 haftalık gebelikte egzersiz; sağlıklı olmak ve bedeni rahatlatmak için yapılmalıdır. Hafif tempolu yürüyüş, yoga, pilates, yüzme, esneme hareketleri yapılabilir.

27 haftalık gebelikte el ayak şişmesi normal midir?

Anne karnındaki bebek büyüdükçe, annenin damarlarına yaptığı basıdan dolayı, kanın bacaklardan kalbe geri dönüşü kısmen zorlanır ve bacaklarda ödem olabilir. Eş zamanlı yine ilerleyen haftalarda damarlardaki büyüme ve genişleme sebebiyle, damar içindeki sıvı dokulara geçer ve yine ödeme sebep olur.

27 haftalık gebelikte fl kaç olmalıdır?

Femur Length – FL ölçümü 45-54 mm arasında, aralama 49 mm dir.

27 haftalık gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

Suyun fazla olması durumuna polihidramnios denir. Amnion sıvısı geç gebelik dönemlerinde bebeğin yaptığı idrar ve bebeğin akciğerlerindeki sıvının dışarıya sızmasıyla oluşur. Tüm gebeliklerin %1 inde polihidramnios gelişir. Muhtemel sebepleri arasında; annede diabet varlığı, bebekte sinir sistemi ve sindirim sisteminde problem olması, ikiz bebekler arasında kan geçişinin olduğu durumlar sayılabilir.

27 haftalık gebelik halsizlik yaşanır mı?

Artan hormon seviyeleri, tansiyon düşmesi, kaliteli uyku uyunamaması, sindirim sistemi ile ilgili problemler, gebeliğin yarattığı gerginlik durumu, bel- sırt- kasık ağrıları, gebelik sürecindeki halsizliğin sebeplerindendir.

27.hafta gebelikte ishal normal midir?

Gebelik hormonlarından kaynaklı annenin bağırsak hareketlerinde artma/ ishal ya da azalma/ kabızlık normal olarak görülebilir. İshal günlük dışkılama sayısında artma ( günde 3 kereden fazla) olarak tarif edilir. Gebelik sürecinde normal olarak kabul edilebileceği gibi eşlik eden şikayetler varsa; kramp tarzında ağrı, koku renk kıvam değişikliği olması, bulantı eşlik etmesi gibi, doktor kontrolü gerekebilir.

27 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

Gebelikte yaşanan hormonal değişimler ve dolaşan kan hacminin artması nedeniyle böbrekler daha hızlı çalışır ve büyüyen bebeğin rahime yaptığı baskıdan dolayı sık idrara çıkma şikayeti olacaktır. Ancak eşlik eden ateş yüksekliği, ağrı-yanma hissi, yan ağrısı varsa enfeksiyon varlığı açısından değerlendirilmelidir.

27 haftalık gebelikte iştahsızlık neden olur?

Gebeliğin ilk 3 ayında iştahsızlık normal kabul edilir. Ancak ilk trimester sonrasında iştahın normale dönmesi beklenir. İştahsızlığın sebepleri arasında hormonal değişikliklerin sindirim sistemini yavaşlatması, kabızlık gelişmesi ve tok hissetmeye sebep olması sayılabilir. Bebek büyüdükçe mideye bası yapar ve tokluk hissi uyandırır.

27.hafta gebelikte mide bulantısı, yanması veya ağrısı yaşanır mı?

Bebek büyüdükçe rahimin anne karnında kapladığı alan arttıkça mideye baskı olur, mide yukarı doğru hareketlenir ve mide içeriğinin yemek borusundan ağız yönünde kaçak olmasına sebep olur ve reflü denilen yanma hissi olur. Yükselen hormonlar mide bağırsak hareketini yavaşlattığı için sindirim işlevi daha geç ve zor olur, mide ağrısı hissedilebilir.

27 haftalık gebelikte memeden süt gelmesi normal midir?

Doğumdan sonra bebeği beslemek için süt kanalları gelişir, genişler büyür ve süt üretimi başlayabilir. Özellikle son aylarda süt gelmesi problem olarak kabul edilmez ancak kanlı- kokulu- renkli- iltihaplı gibiyse gelen sıvı, doktora danışılması gerekir.

27 haftalık gebelik nasıl yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

En çok önerilen sol yan yatış pozisyonudur. Bu pozisyonda, hem bebeğe giden kan akımı artar, bebek güzel beslenir hem de kan annenin böbreklerinden daha kolay süzülür ve ödem azalır.

27 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Tüm gebelik haftaları için oruç tutma konusundaki genel öneri; sık aralıklarla az az beslenip bol sıvı alınması şeklindedir. Çünkü gebelik sürecinde annenin kan şekeri ve tansiyonu hızlı düşme eğilimindedir ve bundan dolayı uzun süren açlık süreleri tıbbi olarak uygun değildir.

27 haftalık gebelik sonlandırılır mı?

Anne hayatını tehdit eden ya da edecek durumlarda ve doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyet doğuracak durumlarda, ilgili doktorların onaylayarak imzaladığı gerekçeli raporlar eşliğinde gebelik sonlandırılabilir.

27 haftalık gebelik su gelmesi riskli midir?

Gebeliklerin %10 kadarında, doğum eylemi başlamadan önce su gelişi olabilir. En sık sebebi; vajina ve rahim ağzında olan enfeksiyonlar ve amnion zarına taşıyabileceğinden fazla yük binmesidir ( ikiz gebelik, polihidramnios gibi durumlar) . Su gelişinin yarattığı risk, açılan zarlardan mikroorganizmaların geçerek, bebekte ve annede enfeksiyon oluşturmasıdır. İkinci olarak da kese bütünlüğünün bozulması yüzünden rahim kasılmaları başlayıp erken doğuma sebep olabilir.

27. hafta gebelik şeker yüklemesi yapılır mı?

28. Gebelik haftasına kadar şeker yükleme testi yapılabilir.

27 haftalık gebelikte yolculuk yapılabilir mi?

Hamilelik süresince seyahat etmek çoğu kadın için güvenilirdir. Riskli bir gebelik ya da tıbbi bir engel olmadığı durumlarda, hamileliğin 36. Haftasına kadar yolculuk yapılabilir. 14-28 . Gebelik haftaları arası seyahat için en uygun zamanlardır.

Güncelleme Tarihi : 14 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al