Yükleniyor

Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın otu, birçok ilaç yapımında ve kişisel kullanımda sıklıkla karşınıza çıkar. Bitki, sindirim sistemi üzerindeki pozitif etkilerinden böbrek hastalıklarına kadar birçok rahatsızlıkta kullanılır. Antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı vücuda birçok faydası olduğu kanıtlanmış mucizevi bir bitkidir.

İçindekiler

Altın Otu Nedir?

Altın otu, ülkemizde kolaylıkla yetişen, dalından koparılmasına rağmen hemen solmayan, solduğunda bile altın sarısı rengini kaybetmeyen bir bitkidir.

Sapsarı çiçekleriyle altın otu, şemsiyeye benzer görüntüsü ile boyu yaklaşık 50- 60 santimetrelere kadar çıkan altın otu, özellikle son yıllarda P vitamini ve birçok mineral sayesinde günlük yaşantınıza ve sağlığa sağladığı katkı nedeni ile yoğun rağbet görmektedir.

Altın Otu Nerede Yetişir?

Altın otunun bilim dünyasındaki adı Helichrysum Arenarium'dur. Avrupa kökenli bir bitkidir. Mayasıl otu, güneş çiçeği, altın çiçek, dalak otu gibi isimlerle de tanınır. Ana vatanı İtalya, Portekiz, İspanya, Bosna Hersek olarak bilinen altın otu, ülkemizde rakımı yüksek kayalık bölgelerde yetişir. 

Altın Otu Faydaları Nelerdir?

Zengin vitamin ve mineral deposu olup, sindirimi kolaylaştırması ve eklem ağrılarını dindirmesi ile bilinen altın otunun faydaları şunlardır:

 • Altın otunun içinde ki C ve P vitamini vücut direncini artırıp, hastalıkların iyileşmesinde aktif rol oynar
 • Romatizma, kireçlenme, eklem ve kas ağrısı şikayetlerini rahatlatır
 • İltihap ve ödem attırır
 • İltihaplı yaralara altın çiçeği yağı ile pansuman yapılırsa tedavi edici rolü bulunur
 • Adet söktürücü özelliği bulunur
 • Antioksidan özelliği ile cildi temizler, cilt yaşlanmasını geciktirir
 • Hemoroid semptomlarını azaltır
 • Bitki çayı formu sindirim sistemini düzenler, hazımsızlığı azaltır
 • İdrar yolu enfeksiyonunu önler
 • İdrar yollarında ki taşların doğal yolla düşürülmesinde vücuda yardım eder
 • Vücutta yağ yakımını hızlandırarak kilo verme sürecini destekler
 • Mide ekşimesi, mide yanması ve gastrit gibi sorunları giderir
 • Safra kesesi ve böbrek sağlığını koruyarak kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur

Altın Otu Nelere İyi Gelir?

Ülkemizde çoğunlukla güneş çiçeği olarak bilinen altın otunun şu konularda da sağlığa iyi gelmektedir:

 • Altın çiçeği bitkisi, mide öz suyunu arttırarak hazımsızlık gibi sindirim problemleri yaşayanlara iyi gelir.
 • Romatizma ve kireçlenme gibi problemlerinizin giderilmesinde yardımcı olur.
 • Adet döneminin düzenlenmesi, iltihap ve akıntıların giderilmesi gibi şikayetlerin son bulmasında önemli rolü olan bitki, vücuttan her türlü iltihabın atılmasını sağlar.
 • Tam bir cilt dostudur. Egzama, siğil, sedef gibi cilt hastalıklarını gidermek için bu bitkinin çayını ya da yağını sürerek kullanabilirsiniz.
 • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde cildinizi kir ve mikroplardan arındırır. Cildinizi nemlendirerek tazeler.
 • Ciltte oluşan kırışıklıkları gidererek cildinizin yenilenmesini ve genç kalmasını sağlar.
 • Kuru saçlara sahip bireyler saçlarını nemlendirmek için kullanabilir.
 • Düzenli olarak kullandığınızda varis oluşumunu önler ve varislerin görünümünü hafifletir.
 • Vücutta ödem atarak yağların yakılmasını sağlayan bu bitkiyi diyet listenize ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Altın Otu Zararları Nelerdir?

Doğal bir şifa kaynağı olan altın çiçeği bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte 10 yaşından küçüklerin ve hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.

Sağlıklı yetişkin bireylerin 1-2 fincandan fazla tüketmemesi gerekir. Bitki safra kesesi ve böbrek üzerinde olumlu etki oluşturduğu için böbrek ve safra kesesi problemi yaşayan kişilerin kullanım öncesi uzman bir hekimden tavsiye alması gerekebilir. Yine aynı şekilde tansiyon ve şeker rahatsızlığı olan kişilerde istenmeyen durumlar oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için uzman hekime danışabilirsiniz.

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Tüketiciler, hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanıyor olması nedeniyle daha çok çay olarak kullanımını tercih ederler. Altın otunun çayını bir bardak sıcak suyunun içerisine 3-4 dal altın otu çiçeği atıp 10-15 dakika demleyerek hazırlayabilirler Ardından çiçeklerini süzerek ılık olarak tüketebilirsiniz. Çayın tadını yumuşatmak için içerisine bir çay kaşığı bal veya limon eklenebilir.

Altın bitkisinin bir diğer kullanımı altın otu yağı şeklinde kullanılmasıdır. Altın otu yağı cildi nemlendirmek, gözenekleri temizlemek ya da sıkılaştırmak için kullanılabilir. Kullanırken içerisine bir çay kaşığı da doğal zeytinyağı eklendiğinde cilde faydası arttırılabilir.

Altın bitkisinin çiçeklerinin kuruduğunda da rengini koruması ve kendine hayran bırakmasından dolayı çiçekçilerin sıklıkla kullanmayı tercih ettiği bir bitkidir. Aynı zamanda ev, park ve bahçe dekorasyonunda da kullanımı tercih edilir.

Altın Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Altın Otunu Kimler Kullanamaz?

Hamileler, şeker hastaları ve tansiyon sorunu yaşayan insanların doktor kontrolü olmadan kullanmaması önerilir. Ayrıca 10 yaşından küçük çocukların da kullanmaması önerilir.

Altın Otu Zararlı mı?

Bilinen herhangi bir zararı yoktur. Hamilelerin ve 10 yaşından küçük çocukların kullanması tavsiye edilmez. Ancak tüm bitki ve bitki özleri gibi aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir.

Altın Otu Böbreklere Zarar Verir mi?

Altın bitkisinin faydalarından birisi de böbreklerde taş oluşumun önüne geçmesidir. Ancak bilinçsizce tüketmek yerine mutlaka uzman bir hekime danışarak kullanılmalıdır

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 8 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al