Yükleniyor

Arjinin Nedir? Arjinin Ne İşe Yarar?

Arjinin Nedir? Arjinin Ne İşe Yarar?

Arjinin, vücudun sağlıklı çalışması için üretilmesi gereken proteini üretmeye yardımcı olan bir aminoasittir. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve esansiyel ve esansiyel olmayan formlarıyla kategorilere ayrılır. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunan bir amino asit olan arjinini fındık gibi protein açısından zengin besinler yoluyla da alabilirsiniz. Arjinin, vücuttaki protein üretimine yardımcı olmasının dışında kardiyovasküler fonksiyon ve kan akışının düzenlenmesinin yanı sıra erektil disfonksiyona da katkı sağlar.

İçindekiler

Arjinin Nedir?

Arjinin, vücuttaki protein üretimine yardım eden, esansiyel ve esansiyel olmayan formlarıyla öne çıkan, doğal üretiminin yanı sıra takviye olarak da alınabilen ve birçok sağlık faydası bulunan bir aminoasittir. L-arginin olarak bilinen esansiyel olmayan arginin, vücudun bu maddeyi doğal olarak kendi başına ürettiği anlamına gelir. Vücut bu üretimi başka bir amino asit olan L-sitrulin'i böbreklerde L-arginin'e dönüştürerek yapar. Arjinin esansiyel olarak ise kırmızı, kümes hayvanları, balık ve süt ürünleriyle birlikte fındık tüketerek alınabilir. Ayrıca oral yolla da arjinin takviyesi mümkündür.

Bir vazodilatör olan arjinin, kan dolaşımını iyileştirerek kardiyovasküler fonksiyonun iyileşmesine katkı sunar, vücuttaki protein üretimine yardım eder, vücuttaki kaslara daha fazla oksijen getirmeyi sağlar ve erektil disfonksiyonun iyileşmesini destekler. Arjinin ayrıca büyüme hormonu, insülin ve vücuttaki diğer maddelerin salınmasını da uyarır.

Belli başlı besinlerde doğal olarak bulunan arjinin, takviye şeklinde ağız yoluyla da kullanılabilir.

Arjinin Nelerde Bulunur?

Arjinin doğal olarak vücutta üretilmesinin yanı sıra belli başlı besinlerde bulunur. Başta kırmızı et, tavuk, kümes hayvanları, balık ve süt ürünlerinin yanı sıra fındık, badem, kaju, kabak çekirdeği, baklagiller ve tam tahılların içinde de arjinin aminoasidi yer alır.

Bu ürünleri tüketerek vücuda besinler yoluyla arjinin alabilirsiniz. Ayrıca arjinin ağızdan takviye olarak da alınabilir.

Arjinin Ne İşe Yarar?

Arjinin başlıca olarak kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirilmesi, bağışıklığa destek vermesi ve kan akışının düzenlenmesine katkı sağlamasıyla öne çıkar. Erektil disfonksiyon konusunda da faydalı bir aminoasit olan arjinin, göğüs ağrısı, yüksek tansiyon ve migren tedavisinde de etkilidir. Ayrıca arjinin büyüme hormonu ve insülin hormonu üretimine de katkı verir.

Arjinin faydaları genel olarak şöyledir:

 • Protein üretimine destek verir
 • Kalp hastalıkları riskini azaltır
 • Arjinin bağışıklığı güçlendirir
 • Egzersiz performansını artırır
 • Kan akışının düzenlenmesine katkı sağlar
 • Erektil disfonksiyonu iyileştirir
 • Arjinin göğüs ağrısına karşı etkilidir
 • Yüksek tansiyonu dengeler
 • Migren tedavisinde öne çıkar
 • Büyüme hormonu ve insülin üretiminde rol oynar
 • Yara iyileşmesini hızlandırır

Protein üretimine destek verir

Faydalı bir aminoasit olan arjinin, vücuttaki protein üretimine destek vermesiyle öne çıkar. Vücut bunu, başka bir amino asit olan L-sitrulin'i böbreklerde L-arginin'e dönüştürerek yapar.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Vücutta amino asit arjinin nitrik okside dönüşür. Nitrik oksit, kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olan ve aynı zamanda dolaşımı iyileştiren güçlü bir nörotransmiterdir.  Yaşanan bu süreç, arjininin kalp atardamarlarındaki kan akışını iyileştirmeye başlamasıyla sonuçlanır ve kalp hastalıkları riski azalabilir.

Arjinin bağışıklığı güçlendirir

Vücuttaki protein üretimine yardımcı olan arjinin, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşmasında önemli bir role sahiptir.

Egzersiz performansını artırır

Arginin, çalışan iskelet kaslarına kan, oksijen ve diğer besin maddelerinin iletilmesine yardımcı olduğu için egzersiz performansına katkı sağladığı yönünde değerlendirilir. Arjinin aynı zamanda laktat ve amonyak gibi fiziksel aktivite sırasında yorgunluğa neden olabilecek maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırmaya da yardımcı olur.

Ayrıca arjinin, yüksek efor sarf edilmesi gereken egzersizler sırasında kaslara yakıt sağlayan başka bir amino asit olan kreatinin oluşumuna da destek verir.

Kan akışının düzenlenmesine katkı sağlar

Vücuttaki arjinin, kan akışını iyileştirmek için kan damarlarını genişleten bir molekül olan nitrik okside dönüştürülür. Bu dönüşüm kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine ve sağlıklı dolaşımın korunmasına yardım eder.

Erektil disfonksiyonu iyileştirir

Arjinin vücutta nitrik okside dönüştüğünde kan akışının hızlanmasına, vücuda daha fazla oksijen taşınmasına ve düz kasların gevşemesine yardımcı olan bir aminoasittin. Bu faktörlerin tümü ereksiyon için gerekli faktörlerdir ve bu sayede arjinin erektil disfonksiyonu iyileştirici etki yapar.

Arjinin göğüs ağrısına karşı etkilidir

Arjinin, kalbe yetersiz kan akışı sonucu meydana gelen göğüs ağrısına karşı sağlıklı dolaşımı desteklediği için faydalıdır. 

Büyüme hormonu ve insülin üretiminde rol oynar

Özellikle ağızdan alınan arjinin takviyeleri ve büyüme hormonu-insülin hormonlarının üretimi ve artışı konusunda bir bağlantıs söz konusudur.

Arjinin Yan Etkileri Nelerdir?

Arjinin takviyeleri potansiyel olarak bazı yan etkilere içerebilir. Bu yan etkilerin başında mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gelir.

Arjininin olası yan etkileri ve zararları şu şekildedir:

Arjinin kullanımı sonrası yukarıda yer alan veya farklı belirtilerle karşılaşırsanız doktora danışmanıza gerek olabilir.

Arjinin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Arjinin faydaları nelerdir?

Arjinin genel olarak kalp sağlığına fayda sağlar, bağışıklığı güçlendirir, kan akışını düzenler, egzersiz performansını artırır ve erektil disfonksiyonu iyileştirir.

Arjinin her gün kullanılır mı?

Arjinin takviyesinin dozu ve kullanım süresi konusunda doktorunuzla istişare etmeniz gerekir.

Arjinin kimler kullanmalı?

Arjinin takviyesi genellikle yoğun egzersiz yapan sporcular tarafından alınır. Sporcuların yanı sıra kalp hastalığı olan, göğüs ağrısı yaşayan kişiler de arjinin takviyesi alabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 9 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al