Yükleniyor

Burun içi yanması neden olur? Ne iyi gelir?

Burun içi yanması neden olur? Ne iyi gelir?

Pek çok kişi zaman zaman "Sanırım grip oldum ama neden burnumun içi yanıyormuş gibi hissediyorum?" şeklinde düşünüyor olabilir ve burun içi yanmasının sebebini merak eder. Burun yangısı olarak da bilinen burun içi yanmasının pek çok sebebi olabilir. En doğru olanı bu durum yaşandığında kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanları ile görüşmektir. Memorial Şişli Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Pınar Korlu, burun yangısı yani burun içi yanması hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Burun yangısı nedir? Burun içi yanması nedir?

Burunda yanma hissi bir enfeksiyondan, alerjik reaksiyondan veya başka bir tahriş nedeninden kaynaklanabilir. Burun yangısı yaşayan kişi ayrıca gözlerde, boğazda veya sinüslerde yanma, tahriş veya kaşıntı yaşayabilir.

Burun yangısı nedenleri nedir? Burun içi yanması neden olur?

Bazıları şikayetini “Burnumun içi yanıyor” diye tarif edebilir. Pek çok kişi de “Burun içinde yanma neden olur?” sorusunun yanıtını merak eder. Burun içinde yanma hissi, bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyonun neden olduğu iltihaplanma veya tahrişten kaynaklanabilir. Burnun içinin yanması nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür:

Alerjik rinit: “Rinit” burun içindeki iltihaplanmayı ifade eder. Alerjik rinitli bir kişide, bağışıklık sistemi toz veya polen gibi zararsız bir maddeyi yanlışlıkla bir tehdit olarak algılar ve ona saldırır ve iltihaplanmaya yol açar. Alerjik rinit çok yaygındır ve dünya çapında insanların yüzde 10-30'unu etkiler. Sorumlu alerjen polen veya mevsimsel olarak ortaya çıkan başka bir şey olduğunda, doktor daha çok saman nezlesi olarak bilinen mevsimsel alerjik rinit teşhisi koyabilir. Saman nezlesinde ağız, boğaz ve gözlerde kaşıntı ya da yanma hissi, burun tıkanıklığı, burun içi yanması ve baş ağrısı, burun ve gözlerde akıntı, hapşırma, sık sık boğaz temizleme ihtiyacı vardır. Hastalar alerjik rinitte burun içi yanması ve boğaz ağrısı nedeniyle çok büyük sorun yaşadıklarını anlatabilirler. Alerjik rinit semptomlarını hafifletmenin en hızlı yolu alerjenden kaçınmaktır. Örneğin polen alerjisi olan kişiler, polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dışarıda geçirdikleri zamanı kısıtlayabilir. Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları uzmanının verdiği ilaçlar bu semptomları da hafifletebilir.

Alerjik olmayan rinit: Bazen rinite alerjik bir reaksiyon neden olmaz. Burada da hapşırma, burun içi ve geniz yanması, burun akması, burun tıkanıklığı, olabilir. Alerjik rinitten farklı olarak gözde, burunda veya boğazda kaşıntıya neden olmaz. Alerjik olmayan kişilerin hava kirliliğine, kimyasallara ya da havadaki değişikliklere hassasiyeti olabilir. Bazı ilaçlar ve viral enfeksiyonlar gibi sorunlar burun içi yanmasına yol açabilir.

Sinüzit: Burun içi yanması sinüzit nedeniyle de olabilir. Sinüzit sinüslerin iltihabıdır. Sinüsler, yanak ve alın arkasında kalan bir yerdedir. Enfeksiyonlar nedeniyle sünüzit meydana gelebilir. Sinüzitte ise burun akıntısı, burun tıkanması, yanaklarda, alında ağrı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, ateş olabilir. Sinüziti olanlar, semptomlarını “Burun içi yanması boğaz ağrısı”, “Burun içi yanması baş ağrısı”, “nefes alırken burun içi yanması” şeklinde anlatabilirler. burun içi yanması sinüzit kaynaklıysa kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanı en doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Virüsler: Virüslere bağlı burun içi ve geniz yanması da farklı belirtileri olan bir sorundur. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun içi yanması, öksürük, vücut ağrıları, tat ya da koku kaybı, ateş belirtilerden olabilir. Bazı ilaçlar ya da ev içi yöntemler semptomları hafifletse de tedavisiz düzelme olmaz.

Grip: Gripte de burun içi ve geniz yanması olur. Grip, bir başka solunum yolu enfeksiyonudur. Hafif veya şiddetli belirtileri olabilir. Baş ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, ateş, öksürük gibi belirtileri vardır. Bazıları gripte kusma ya da ishal yaşar. Grip için 65 yaş üstü bireyler, hamile kadınlar, 5 yaş altı çocuklar, kronik hastalığı olanlar dikkatli olmalı.

Covid- 19 (Koronavirüs): Burun, boğaz ve akciğerler dahil olmak üzere solunum yollarının herhangi bir yerinde bir enfeksiyon gelişebilir. Burada koronavirüs kaynaklı da burun yanması olabilir. Ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, tat-koku kaybı, burun yangısı, mide bulantısı, kusma, ishal koronavirüs belirtilerindendir.

Burun polipleri: Bazen de burun yangısına burun içinde oluşan polipler neden olabilir. Astımlı veya kronik sinüziti olan kişilerde burun veya sinüste görülebilen küçük, ağrısız, kanserli olmayan büyümeler olan nazal polipler gelişebilir. Nazal poliplerin diğer semptomları şunları içerir: Burun akıntısı veya tıkalı burun, burun içi yangısı, baş ağrısı, sinüslerde basınç hissi, kaşınan gözler, hapşırma. Nazal poliplerin tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte bazı genetik hastalıklar ve astım ilişkilendirilmektedir.

Burun yangısı, burun içi yanması felç belirtisi mi?

Toplum arasında burun içi ve geniz yanması inme belirtisi olarak bilinir ama bunun inme veya felçle ilgisi yoktur. Yüz, bacak veya kolda, genellikle vücudun bir tarafında ani güçsüzlük veya uyuşukluk, bir veya iki gözde görme sorunları, yürüme zorluğu, denge veya koordinasyon kaybı, şiddetli baş ağrısı, konuşma veya konuşma anlama sorunu inme belirtisidir.

Burun içi yanmasına bitkisel çözüm var mıdır?

Doktor dışındaki tedavilerin faydadan çok zararı olabilir. Bu nedenle burun içi yanması yaşayanların doktora danışmadan ekstra bir şey yapmamaları gerekir. Eğer burun yanması soğuk algınlığı, grip gibi bir sorundan kaynaklıysa burundaki tıkanıklık için sıcak sudan gelen buharı solumak, kusma ya da ishal kaynaklı sıvı kaybını gidermek için su tüketmek, bol bol dinlenmek önerilebilir. Evdeki nem oranını artırmak nefes almayı kolaylaştırabilir be rahatsızlığı azaltabilir. Doktor burun içi yanması için ilaç, burun içi yanması için sprey tedavisi de önerebilir. Bu tedaviler burun yangısına neden olan hastalığa göre de değişir. Burun içi yanması ile ilgili ani veya şiddetli semptomlar geliştiren herkes tıbbi bakım almalıdır. Doktor, burunda yanma hissinin bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığını belirlerse, antibiyotik reçete edecektir. Bir doktor ayrıca alerjik rinit teşhisi koymadan önce alerji testi yapabilir. Bununla birlikte, bir kişi Covid-19 olduğundan şüpheleniyorsa mutlaka PCR testi yaptırmalı ve acil olarak tıbbi yardım almalıdır.

Hastalık yoksa burun yanmasına ne sebep olur?

Burun içi yanması ve akıntı, bazen hastalık nedenli de olmayabilir. Burun ve ağızdan nefes alındığı için pek çok havadaki toksin de bunu getiriyor olabilir. Tütün dumanı, klor, çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri, toz bunda etkilidir. Böyle durumlarda bu maddelerden kaçınmak gerekir. Bulunulan ortamın havalandırılması veya bu mümkün değilse maske kullanılması doğru olabilir.

Burun içi yanması tedavisi nasıldır?

Burun içi yanması tedavisi, bu semptoma ne sebep oluyorsa ona göre değişmektedir. Çeşitli ilaçlar, burun spreyleri hastalığın türüne göre önerilebilir. Bazen de yaşam tarzı değişikliği gerekebilir.

Burun yangısı ya da burun içi yanması ne zaman tehlikelidir?

Burun içi yanması ve akıntı genelde doktor kontrolünde evde yönetilebilir sorunlardandır. Ancak bazı durumlarda acil yardım almak gerekebilir. Eğer yüksek ateş, nefes almada zorluk, boğazda sıkışma, baş dönmesi, hızlı nabız, bayılma, burundan kan gelmesi gibi durumlar olursa acil tıbbi yardıma başvurulmalıdır.

Kuru hava burun içi yanmasına sebep olur mu?

Bulunulan ortamdaki havanın kuru olması burun içi yanmasına neden olabilmektedir. Çok sıcak veya nemsiz havanın solunum yollarını kurutması ve bu da nefes alırken burnunuzun yanmasına neden olabilir. Kuru havaya ek olarak, uzun süre klimaya maruz kalmak da burun mukozasının kurumasına ve burunda yanma hissine neden olabilir. Kuru havalarda burnunuzun yanmasını önlemenin bir yolu, yatak odanıza bir kase su koymaktır. Bu, havaya nem katacaktır. Ayrıca, kuru hava dönemlerinde bol su alımını sağlamak önemlidir. Ayrıca burun deliklerinizi tuzlu su solüsyonu ile durulayabilirsiniz.

Burunda yanma hissi konusunda doktor neler sorabilir?

Burun içi yangısının nedenini belirlemek için kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanı bazı sorular sorabilir. Bu sorular, "Burunda yanma hissini ilk ne zaman fark ettiniz?", "Sigara kullanıyor musunuz?", "Burunda yanma hissinin yanında farklı belirtileriniz var mı?", "Ne kadar süreyle burun içi yangısı çekiyorsunuz?", "Yakın zamanda baş, boyun veya sırtla ilgili bir yaralanma geçirdiniz mi?", "Son zamanlarda hangi kimyasallarla temas ettiniz?" şeklinde olabilir. Bu nedenle burunda yanma hissi olanların bu soruları doktora gitmeden önce gözden geçirmesi teşhisin hızlı olması açısından önem taşımaktadır.

Burun yanması olanlara ne tür tetkikler yapılır?

Bir KBB uzmanı mutlaka fiziki muayene yapacaktır. Bu muayenede, kıvrılabilir ince bir endoskop yardımıyla burun içi görüntülenir. Bununla birlikte hekim tam kan sayımı, üre, glikoz, kreatinin, kolesterol, potasyum, sodyum gibi değerleri görmek isteyebilir. Ayrıca burundan sürüntü yoluyla kültür de alınır. Bunun dışında hastanın öyküsüne ve şikayetlerinin geneline göre ek tetkikler istenebilir.

Güncelleme Tarihi : 26 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al