Yükleniyor

Çörek Otu Nedir? Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Nedir? Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint ve Arap medeniyetinde gıda ve ilaç olarak uzun bir kullanım geçmişi bulunan, çeşitli bozuklukların, hastalıkların ve durumların tedavisi ve genel refah için İbn Sînâ tarafından da kullanılan çörek otu, Türkiye’de oldukça geniş bir alanda yetişir. Siyah kimyon olarak anılmasına rağmen kimyonla herhangi bir ilişkisi bulunmayan çörek otu aynı zamanda rezene çiçeği, kara kimyon ve Roma kişnişi isimleri ile de anılmaktadır.

İçindekiler

Çörek Otu Nedir?

Dünyada Nigella Sativa adıyla bilinen çörek otu, Doğru Avrupa ve Batı Asya’ya özgü, tohumu baharat ve yağ olarak kullanılan düğünçiçeği ailesine ait şifalı bir bitkidir. Çörek otu tohumu ise, hafif acı ve keskin bir tadı olan siyah damla şeklinde bir tohumdur. Toz formu mutfaklarda baharat olarak kullanılırken, sıkılan tohumlardan elde edilen yağı ile de çörek otu yağı olarak kullanılır.

Çörek Otu Besin Değeri

Çörek otu etkili miktarda bitkisel protein, lif ve mineraller ile vitaminler içermektedir. İçeriğinde besin bileşimi olarak %20.85 protein, %38.20 yağ, %7.94 lif ve %31.94 toplam karbonhidrat bulunur.  100 gram başına miktar ve birim olarak besin değeri şu şekildedir:

İsim Miktar Birim
Enerji 400 kalori
Protein 16.67 gram
Yağ 33.33 gram
Karbonhidrat 2 gram
Lif 30 gram
Demir 12 mg

Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek otu kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilecek fitokimyasal, antiinflamatuar ve antioksidanlar açısından zengindir. Çörek otu içerdiği antioksidanlar, kalsiyum, çinko ve demir gibi bileşenler sayesinde bağışıklığı güçlendirme, solunum yolu sorunlarını hafifletme, enfeksiyonu önleme, adet döngüsünü düzene sokma yanı sıra diyabet, ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardım eder.

Çörek otu şu faydalara sahiptir:

 • Çörek otunun kolesterolü düşürmeye yardımcı özelliği vardır
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Saman nezlesi gibi alerjik semptomları hafifletir
 • Adet döngüsünü düzene sokup ve sancılarını hafifletir
 • KOAH hastaları için akciğerleri iyileştirmeye yardımcıdır
 • Enfeksiyona neden olabilen bakterileri önler
 • Sperm sayısını arttırma üzerinde olumlu etkilere sahiptir
 • İltihaplı cildi yatıştırmaya yardım eder
 • Astım ve bronşit semptomlarını azaltabilir
 • Karaciğer hasarlarına karşı koruyucudur
 • Mide ülserini önler
 • Eklem ağrılarının azaltılmasında etkilidir
 • Diyet rutinleri ve beslenme programlarında kullanılabilir

Küçük ölçekli araştırmalarda egzama, sedef ve akne gibi cilt hastalıklarını iyileştirmede yardımcı olduğuna dair olumlu etkiler de göstermiştir.

Çörek otunun sağladığı bu faydalar, vücudu hücre hasarı ve kronik hastalıklardan terapötik özellikler gösteren timokinon adı verilen ana aktif bileşiğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle astım, saman nezlesi, diyabet, yüksek tansiyon, egzama, kilo verme, adet sancıları gibi hastalıklar ve şikayetlerin giderilmesi için de tüketilen çörek otunun başka faydaları için daha fazla araştırmaya ihtiyaçta bulunmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Sık kullanım formu yağ ve toz şeklinde olan çörek otu, poğaça, börek gibi hamur işlerinin yanı sıra çorba, salata ve mezelere lezzet vermesi için de kullanılır. Günlük tüketimi 1 çay kaşığı şeklinde önerilen çörek otunun sıklıkla kullanılan yağının da 1 tatlı kaşığı olarak tüketilmesi önerilir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı antioksidan yanı sıra, A, C, B1, B6, biotin, niasin ve folik asit gibi vitaminler içerir. Antioksidan kaynağı olan timokinon bileşiği çörek otu yağını kronik hastalıklar da dahil olmak üzere, nörolojik ve zihinsel hastalıklar, kardiyovasküler bozukluklar, kanser, diyabet ve inflamatuar durumlar için etkili kılmaktadır. 

Çörek otu yağı faydaları şunlardır:

 • Sedef, akne ve vitiligo gibi cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir
 • Bağışıklığı güçlendirip, inflamasyonla mücadele eder
 • Kan basıncını düşürerek hipertansiyona yardımcı olur
 • Kolesterol ve trigliserid seviyelerini kontrol altına almayı kolaylaştırır
 • Akciğer fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sindirimi düzenleyerek, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlara iyi gelir
 • Hafızayı ve dikkati geliştirir
 • Kan şekerini(diyabet) düzenler
 • Astım ve alerji kaynaklı solunum yolu sorunlarını rahatlatır
 • Eklem ağrılarına iyi gelir
 • Cilt ve saç sağlığını destekler
 • Karaciğer ve böbrekler için koruyucu etkiye sahiptir
 • Çörek otu yağı yaraların iyileşmesini hızlandırabilir
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır
 • Astım ve alerji semptomlarını rahatlatır

Antiinflamatuar özelliği ile cilt rahatsızlıklarını iyileştirebilir

Çörek otu yağı antienflematuar özelliği ve içerdiği birçok önemli yağ asidi sayesinde akne, egzama, sedef hastalığı ve nörodermatit hastalıklarında olumlu etki göstermektedir. Biotin ve folik asit içeriğinden dolayı çörek otu yağı ile yapılan saç bakımları saçı güçlendirir ve parlaklık verir.

Bağışıklığı güçlendirir

Çörek otunun en önemli bileşeni olan timokinonun bağışıklığı destekleyici özelliği daha fazla antikor oluşmasına yardım etmektedir. Çörek otu yağı bağışıklık hücrelerin sayısını artırarak grip, soğuk algınlığı ve hatta virüslere karşı koruma sağlayabilir.

Kan basıncını düşürür

yapılan bir meta-analiz, çörek otu yağının hipertansiyonu (yüksek tansiyon) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kolesterol seviyelerini kontrol altına almaya yardım eder

Çörek otu yağı ile ilgili yapılan bir araştırmada 6 hafta süre ile kahvaltıdan sonra 2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketen kişilerde kötü kolesterol olan LDL'nin önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Gastrointestinal sorunlara iyi gelir

Çörek otu yağı sindirim sorunlarını gidermeye ve sindirim sağlığını desteklemeye yardım ederek hazımsızlık, gaz, iştahsızlık ve ishal gibi sorunlara karşı faydalı olabilir. Ayrıca içerdiği timokinon etken maddesi asit salınımını engelleyerek sindirim sistemini kaplayan mukoza zarlarını koruyabilir.

Hafızayı ve dikkati geliştirir

Çörek otu yağı güçlü antioksidan ve antiinflamatuar özellikler barındıran timokinon açısından zengindir. Timokinon ile ilgili yapılan bazı çalışmalarda bu bileşiğin beyin sağlığını koruyabileceğine dair bulgulara rastlanılmıştır.

Kan şekeri düzeylerini kontrol altına alabilir

Çörek otu yağı diyabet hastaları için hipoglisemik özellik göstermektedir, bu sayede çörek otu yağının kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardım edebilmektedir.

Astım ve alerji kaynaklı solunum yolu sorunlarını rahatlatır

Timokinon bileşeni sayesinde çörek otu aynı zamanda mevsimsel alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak çörek otu yağı kullananlarda burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi alerji belirtilerinde iyileşme görülmüştür. Çörek otu yağının anti-inflamatuar özellikleri astım belirtilerini de hafifletebilir. Anti-inflamatuar etkileri çörek otu yağını bronşitle mücadele için uygun hale getirmektedir.

Eklem ağrılarına iyi gelir

Çörek otunun iltihap önleyici özellikleri, romatizma ve iltihaplı hastalıklar üzerinde de etkili olmaktadır. Çörek otu yağı eklem ağrılarına iyi gelir ve romatoid artrit nedeniyle eklemlerdeki ağrıyı hafifletebilir. Yapılan araştırmalar çörek otu yağının sahip olduğu antioksidanların iltihaplanmaya neden olan bazı kısa ömürlü doku hormonlarını engellediğini göstermiştir. Çörek otu yağında bulunan antioksidanlar, kıkırdak aşınmasını ve yırtılmasını yavaşlatabilmektedir.

Çörek otu yağı cilt ve saç sağlığını destekler

Çörek otu yağı cilde ve saçlara parlaklık katar. A,C ve B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi çeşitli mineraller içerdiği için cilt için de faydalıdır. Cildi nemlendirir, düzenli kullanımı ciltteki koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur, cilde genç bir görünüm sağlar. Hasarlı saçları iyileştirir.

Çörek Otu Zararları Var mıdır? Kimler Kullanamaz?

Her ne kadar doğal bir ürün olarak bilinse de çörek otunun çeşitli zarar ve yan etkiler oluşturma ihtimali de vardır. Aşırı tüketimi böbrek ve karaciğer hasarıyla ilişkilendirilebilir. Çörek otuna alerjisi olanlar ve hamilelerin de tüketmeden önce uzman bir doktora danışmaları tavsiye edilir. 

Çörek Otu Yağı Zararları Nelerdir?

Çörek otu yağının ortaya çıkabileceği yan etkiler kaşıntı ve mide bulantısı şeklinde olabilir. Alerjik reaksiyonlara da neden olabileceğinden, cilde uygulanmadan önce küçük bir deneme yapılması önerilir. Ayrıca çörek otunda olduğu gibi, böbrek sağlığı konusunda hassas davranılmalıdır ve aşırı kullanımı böbreğe zarar verebilir.

Çörek Otu Yağını Kimler Kullanamaz?

Hamileler, emziren kadınlar, şeker hastaları, tansiyon ve kanama bozuklukları olanlar ve düzenli ilaç kullanan kişiler çörek otu yağı kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Soğuk sıkım olarak salata ve yemeklere sonradan dahil edilmesi önerilen çörek otu yağının günde 1 tatlı kaşığı şeklinde kullanımı tavsiye edilir. Daha fazla kullanımı sonucunda yan etkiler oluşturma ihtimali bulunmasından dolayı uzman bir doktora danışılması önemlidir.

Çörek Otu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çörek otu her gün yenir mi?

Çörek otunun, her gün 1 çay kaşığı şeklinde tüketiminin önerilmesiyle birlikte aşırı kullanımı insan sağlığına zarar verebileceği için doktor tavsiyesiyle hareket edilmelidir.

Sabahları aç karnına çörek otu yemenin faydası var mı?

Aç karnına sabahları çörek otu tüketmek, açlık hissinizi ortadan kaldırıp kilo vermenize destek olabilir.

Gece yatmadan önce çörek otu yağı içilir mi?

Gece yatmadan önce içeceğiniz çörek otu yağı, kilo verme sürecinde destekçiniz haline gelebilir.

Çörek otu uyku yapar mı?

Anksiyeteyi azaltma ve iyileşmesine yardımcı olabileceği gibi bunun sonucu olarak kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Çörek otu yağının cilde faydası var mı?

Ciltteki gözenekleri açmasıyla bilinen çörek otu yağı, cildin daha temiz ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilir.

Çörek otu yağı faydalı mıdır?

Çörek otu yağı antioksidan bakımından zengindir ve astım, cilt rahatsızlıkları, kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesi, kilo kaybını desteklemesi ve beyin sağlığının korunması gibi faydaları vardır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al