Yükleniyor

Gıda Zehirlenmesi Nedir? Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda Zehirlenmesi Nedir? Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi, bakteri, parazit, virüs veya toksinler ile kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucu oluşan bir durumdur. Yaz aylarında daha yaygındır ve bunun nedeni artan hava sıcaklıkları sonucu besinlerin bozulmaya daha meyilli hale gelmesidir.

İçindekiler

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda zehirlenmesi, bakterilerin veya bunların toksik ürünlerinin neden olduğu akut gastrointestinal bozukluklardan biridir. Virüs ya da parazitlerle kontamine olmuş herhangi bir yiyecek ya da içeceğin tüketimi sonucu meydana gelen enfeksiyon ya da intoksikasyon durumu gıda zehirlenmesi olarak adlandırılır.

Gıda Zehirlenmesi Neden Olur?

Kontamine yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonrasında kusma ve ishalle seyreden bir hastalık olan gıda zehirlenmesine en sık neden olan mikroorganizmalar şöyle sıralanmaktadır: rota, adeno, hepatit A gibi virüsler, escherichia coli, salmonella, shigella, listeria, clostridia, helikobakteri türü bakteriler ile entamoeba, histolytica ve giardia intestinalis gibi parazitler.

Bu virüs, bakteri ve parazitlere maruz kalan besinlerin tüketilmesi tüketilmesiyle gıda zehirlenmesi gerçekleşir. Bu maruziyet gıdanın işleme, üretim aşamalarında ya da son tüketicinin muhafaza aşamasında gerçekleşmiş olabilir. Bunun yanında çeşitli amaçlarla besinlerin içerisine eklenen diğer besinler bozulmaya yol açabilir.

Uygun olmayan koşullarda muhafaza edilen besinler bozulabilir. Uygun olmayan materyallerden üretilmiş kaplarda saklanan besinler bozulabilir. Tüm bu bozulmaların gerçekleştiği besinlerin tüketimi gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmelerinde, zehirlenmeyi takip eden 30 dakika ile 72 saat arasında belirtiler ortaya çıkar. Önceden yavaş yavaş kendisini belli etmez ve semptomlar aniden ortaya çıkar. Gıda zehirlenmesinde yaşanan belirtiler, ishal, bulantı, kusm ve şiddetli karın ağrısıdır. Gıda zehirlenmelerinde bireylerin kontamine besinlere tepkileri; alınan bakteri veya toksine, besinin kontaminasyon derecesine, tüketilen miktara ve bireyin bakterilere ve toksinlere gösterdiği duyarlılığa göre değişir. Bu nedenle gıda zehirlenmesi yaşayan bazı bireylerde hiç belirti görülmezken bazı bireylerde çok ağır tablolar ortaya çıkabilmektedir.

Gıda zehirlenmesi sonucu ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Sulu ishal (kanlı olabilen)
 • Midede kramp ve şiddetli karın ağrısı
 • Ateş ve titreme
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Gıda zehirlenmeleri genellikle kendiliğinden geçer. Ancak ağır seyreden ve kendiliğinden geçmeyen durumlarda sağlık kuruluşuna başvurulduğunda hastanın gıda geçmişi öyküsü alınması ardından gaita tetkiki ve kan tetkikleri ile konulmaktadır.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Gıda zehirlenmelerinin çoğu kendiliğinden geçmektedir. Ancak geçmez ise ishal ve kusma ile kaybedilen sıvı ve mineral kayıplarının yerine konması yeterli olabilir. Yetmediği durumlarda gaita tetkiki ve kan tetkikleri sonrasında antibiyoterapi gerekebilmektedir.

Gıda zehirlenmesi şüphesinde ne zaman sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır?

 • 24-48 saatte kendiliğinden geçmemesi durumunda,
 • Oral alım olmuyor ise,
 • Yüksek ateş varsa,
 • Kanlı ishal varsa,
 • Uyku eğiliminde artış varsa,
 • Gebelik durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunulur?

Gıda zehirlenmelerinden korunmak için genel gıda güvenliği kurallarına uymak, kişisel hijyen ve ortam hijyeni kurallarına uymak, buzdolabında muhafaza edilmesi gereken besinlere dikkat etmek, buzdolabına konmaması gereken besinlere dikkat etmek, paketli gıdalardaki tüketim tarihlerini doğru incelemek ve uymak önemlidir. Bireysel temizlik yemek öncesi ve sonrası el yıkamak tuvalet sonrası temizliğinde sabunla ve bol suyla elleri yıkamak açıkta bulunan sular içilmemeli açıkta satılan gıdalar kesinlikle tüketilmemeli. Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir hastalarda bulantı kusma ishal ve karın ağrısı olduğundan sıvı kaybının yerine konması ishal diyeti ile beslenmeye geçilmelidir posasız ve yağsız gıdalar ile beslenilmeli yağsız haşlama beyaz ekmek yağsız peynir yoğurt pirinç lapası yenmelidir.

Gıda Zehirlenmesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Gıda zehirlenmesi kaç saat sonra belli olur?

Gıda zehirlenmeleri kontamine yiyecek ve içeceklerin tüketiminden sonra 30 dakika ile 72 saat arasında geçen sürede ortaya çıkmaktadır.

Gıda zehirlenmesi olduğunu nasıl anlarız?

İshal, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı, vücut sıcaklığı artışı gibi belirtiler gıda zehirlenmesine işaret etmektedir.

Gıda zehirlenmesinde ateş olur mu?

Ağır seyreden gıda zehirlenmesi durumlarında yüksek ateş semptomu da görülebilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al