Yükleniyor

Göz Alerjisi Nedir? Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Göz Alerjisi Nedir? Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bir diğer adı alerjik konjoktivit olan göz alerjisi, gözün polen, hijyen eksikliği, makyaj veya çevresel faktörler sonucu meydana gelen iltihaplanmaya karşı gösterdiği reaksiyondur. Bu reaksiyon, gözün histamin adlı protein üretmesiyle karakterizedir ve reaksiyonla birlikte gözde kaşıntı, kırmızılık ve sulanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Göz alerjisi tedavisinde reçetesiz ilaçlar alerji semptomlarını hafifletebilir ancak şiddetli göz alerjisi söz konusuyla ek bir tedaviye gerek duyulabilir.

İçindekiler

Göz Alerjisi Nedir?

Göz alerjisi, gözün alerjen maddelerin neden olduğu iltihaplanmaya karşı gösterdiği reaksiyon anlamına gelir. Bu reaksiyon, gözün histamin üretmesiyle açıklanır. Gözün alerjenlerle mücadele etmek adına histamin üretmesi sonucu gözde kızarıklık, kaşıntı, sulanma ve kırmızılık oluşur. Bazı kişilerde ise göz alerjisi egzama ve astımla da bağlantılı olabilir.

Genellikle polenler, hayvan tüyleri, toz akarları, hijyen eksikliği, makyaj ve çevresel faktörlerin neden olduğu göz alerjisi, mevsimsel alerjik konjonktivit veya sürekli alerjik konjonktivit şeklinde meydana gelebilir. Polen gibi çevresel alerjenler mevsimsel göz alerjisine neden olur ve özellikle saman nezlesi mevsiminde genellikle daha şiddetli bir şekilde yaşanır.

Evcil hayvan tüyü gibi ev alerjenleri ise genellikle uzun süreli göz alerjisine neden olur ve kişiyi çok fazla rahatsız etmeyebilir.

Bazı ilaçlar da göz alerjisi semptomlarının şiddetini tetikleyebilir. Örneğin, birçok kişi alerjik reaksiyonları tedavi etmek için oral antihistaminik ilaçlar kullanır ancak bu ilaçlar gözleri kurutabildiği gibi göz tahrişi de meydana getirebilir.

Göz Alerjisi Neden Olur?

Göz alerjileri belirli alerjen durumlarına karşı bağışıklığın meydana getirdiği olumsuz reaksiyondan kaynaklanır. Genellikle mevsimsel alerjiler sonucu ortaya çıkan ve geçici bir durum olan göz alerjileri, polenler, toz akarları, hayvan tüyleri, hijyen eksikliği, makyaj, sigara veya çevresel faktörler sonucu meydana gelir.

Genel olarak göz alerjisi neden olan durumlar şöyledir:

 • Polenler
 • Toz akarları
 • Hijyen eksikliği
 • Hayvan tüyü
 • Makyaj
 • Sigara
 • Güneş
 • Havuzdaki klorlu su

Gözler bir alerjenle temas ettiğinde histamin adlı maddeyi salgılar. Bu madde, gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık gibi günlük hayatı olumsuz etkileyecek belirtilere sebebiyet verebilir. Bu belirtilerin yanı sıra ayrıca burun akıntısı, hapşırık ve öksürük de oluşabilir.

Yılın herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilen göz alerjisi genellikle bitkilerin çiçek açtığı ilkbahar ve yaz mevsimlerinde daha sık görülür. Alerjenle temas edilmesinin dışında gözlerin ovuşturulması ve gıda alerjisi de göz alerjisine sebep olan faktörler arasında yer alır.

Göz Alerjisi Türleri Nelerdir?

Polen veya akar gibi alerjenlere karşı gözün oluşturduğu reaksiyon olan göz alerjisi kendi içinde farklı türlere ayrılır. Daha yaygın olarak görülen ve geçici olan göz alerjisi mevsimsel göz alerjisi olarak bilinirken; kalıcı, uzun süreli ve etkileri daha hafif olan göz alerjisi türü ise pereniyal göz alerjisi veya pereniyal konjoktivit şeklinde adlandırılır.

Mevsimsel göz alerjisi

En yaygın görülen göz alerjisi türü olan mevsimsel konjoktivit, polen, toz akarı ve hayvan tüyü gibi alerjenler sonucu genellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde meydana gelir.

Pereniyal göz alerjisi

Mevsimsel göz alerjisinin aksine daha kalıcı bir göz alerjisi türü olan pereniyal konjoktivit, yıl boyunca görülür, belirtileri mevsimsel göz alerjisiyle benzerdir ancak etkisi ve şiddeti daha hafiftir.

Göz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı, gözlerde sulanma, kızarıklık, yanma hissi ve göz kapaklarında şişlik meydana gelmesi göz alerjisinin yaygın görülen belirtileri arasındadır. Bu belirtilere burun akıntısı, hapşırık ve öksürme de eklenebilir.

Aşağıdaki belirtileri yaşayan kişilerde göz alerjisi meydana gelme ihtimali yüksektir:

 • Gözlerde kaşıntı
 • Sulanma ve kızarıklık
 • Bir veya iki gözde de yanma ve batma hissi
 • Göz kapaklarında şişlik
 • Ciltte kuruluk
 • Aşırı gözyaşı
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Gözlerde kir veya kum varmış gibi hissetmek
 • Burun akıntısı
 • Hapşırık
 • Öksürük

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Göz alerjisi semptomlarını hafifletebilecek en etkili yöntemlerden biri göz damlaları olarak kabul edilir. Göz damlaları dışında yapay gözyaşı, alerji aşıları, kortikosteroidlerle birlikte doğal olarak ılık su, göze çay kompresi de göz alerjisine iyi gelen yöntemler arasında sayılabilir.

Göz alerjisine iyi gelen yöntemler şu şekildedir:

 • Göz damlaları
 • Suni gözyaşı
 • Alerji aşıları
 • Kortikosteroidler
 • Nemli bir beze ılık su damlatıp göze yerleştirme
 • Çay kompresi

Göz Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Göz alerjisi en sağlıklı şekilde uzman bir alerji uzmanı tarafından teşhis edilir. Uzman tarafından öncelikle tıbbi geçmiş ve göz alerjisinin meydana getirdiği belirtiler sorulur. Daha sonrasında ise belirtilere sebep olan durumun tespiti için deri testi istenir. Deri testiyle birlikte göz alerjisi olup olmadığının teşhisi yapılır.

Göz Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Göz alerjisinin en iyi tedavisi alerjiye neden olan durumlardan kaçınmaktır. Ancak özellikle mevsimsel alerji söz konusuysa bu durum her zaman mümkün olmayabilir.

Göz alerjisi tedavisinde yaygın olarak denenen yöntemlerin başında antihistaminik ilaçlar, dekonjestanlar ve göz damlaları gelir. İlaçla düzelmeyen göz alerjisi vakalarında devreye alerji aşıları sokulabilir.

Göz alerjisi tedavisinde uygulanabilecek doğal yöntemler ise nemli bir beze ılık su damlatıp tahriş olan göze yerleştirme, çay kompresi ve aloe veradır. Ancak bu yöntemlerin sağlıklı bir şekilde işe yaraması için doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir.

Göz Alerjisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Göze alerji olunca ne yapmalı?

Gözde alerji kaynaklı yanma, kızarma, sulanma ve kaşıntı meydana geldiği göz damlalarıyla ilk müdahale yapılabilir.

Göz alerjisi kaç gün gürer?

Mevsimsel göz alerjisi genellikle kısa sürer ve uygun tedaviyle 1 hafta içinde geçmesi beklenir ancak pereniyal konjoktivit söz konusuysa kalıcı bir göz alerjisinde bahsedilebilir.

Göz alerjisi tehlikeli mi?

Göz alerjisi meydana geldiğinde tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmeyen göz alerjilerinde gözde yanma, batma ve kaşınmanın şiddeti artarak gözdeki komplikasyon riski artar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al