Yükleniyor

İdrarda Koku Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

İdrarda Koku Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

İdrarların karakteristik kokuları söz konusu olabilir ancak genellikle kokusuzdur. Kimi zamanda bu kokular normal karşılansa da bazı durumlarda altında yatan birtakım nedenlere bağlı olabilir. İdrarda kokuya neden olan durumlarında başında idrar yolu enfeksiyonu gelir. Bunun dışında tüketilen besinler, dehidrasyon, diyabet, hamilelik ve kullanılan bazı ilaçlar da idrarda kokuya yol açabilir.

İçindekiler

İdrarda Koku Neden Olur?

İdrar genellikle su ve atıklardan oluşur. İdrardaki atık miktarı su miktarını geçtiği takdirde bu durum idrarda kokuya neden olabilir. İdrarda kokuya neden olan faktörler arasında idrar yolu enfeksiyonu, tüketilen besinler, susuzluk, böbrek taşı, diyabet, hamilelik, bakteriyel vajinozis ve kullanılan ilaçlar yer alır.

İdrarda kokuya neden olan faktörler şunlardır:

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Tüketilen besinler
 • Dehidrasyon
 • Diyabet
 • Hamilelik
 • Bakteriyel vajinozis
 • Böbrek taşı
 • Akçaağaç şurubu idrar hastalığı
 • Kullanılan bazı ilaçlar ve B6 vitamini takviyesi
 • Olası karaciğer hastalığı

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, bakterilerin üretra yoluyla idrar sistemine girdiğinde ve daha sonra mesanede çoğalmaya başlamasıyla meydana gelir. İdrara giren bu bakteriler idrarın kötü kokmasına neden olabilir. Kokuyla birlikte idrar yaparken yanma hissi de ortaya çıkabilir.

Tüketilen besinler

Özellikle kuşkonmaz tüketimi sonrası idrarda farklı bir koku meydana gelebilir. Besinin tüketiminin kesilmesi kokuya da son verir. Ayrıca soğan ve sarımsak gibi besinler de idrarda kokuyla birlikte renk değişimine de yol açabilir.

Dehidrasyon

Vücudun susuz kalması anlamına gelen dehidrasyon da idrarda keskin bir kokuya sebep olabilir. Kokuyla birlikte vücudun susuz kaldığı idrar renginin koyuluğundan da anlaşılır. Su ihtiyacı karşılandığında koku ve renk normale döner.

Diyabet

Yüksek kan şekeri sonucu ortaya çıkan diyabet hastalığında vücutta çok fazla glukoz vardır. Vücut fazla glikozu idrar yoluyla atmaya çalışır. Bu süreçte de idrarda tatlı bir koku meydana gelir. Bununla birlikte kişi sık sık tuvalete gitme ihtiyacı da hisseder.

Hamilelik

Hamilelik dönemi de vücutta birçok değişimin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte idrarda da bazı değişimler yaşanabilir. Bu değişimlerden biri de idrardan koku gelmesidir.

Bakteriyel vajinozis

Vajinal enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis, vajinal akıntıyla beraber idrarda koku ortaya çıkarabilir. Enfeksiyonun tedavisi sonrası bu koku da geçer.

Böbrek taşı

Böbrekte sert taş benzeri tortu oluşumu olan böbrek taşı idrarı da etkiler. İdrarın etkilenmesi idrarda kokuyu beraberinde getirir.

Akçaağaç şurubu idrar hastalığı

Nadir bir metabolik hastalık olan akçaağaç şurubu idrar hastalığı özellikle bebeklerin idrarında tatlı bir koku oluşmasına neden olur. İdrar kokusunun akçaağaç şurubuna benzemesi hastalığa da adını vermiştir.

Kullanılan bazı ilaçlar

Kullanılan bazı ilaçların yan etkileriyle birlikte özellikle B6 vitamini takviyeleri de idrarda kokuya neden olan faktörler arasında yer alır.

Olası karaciğer hastalığı

Karaciğerin sağlıklı çalışmadığı durumlarda idrardaki toksinler düzgün bir şekilde filtrelenemez. Bu da idrarın görünümüyle birlikte kokusunda değişime yol açabilir.

İdrarda Koku Hangi Hastalığın Belirtisi?

İdrarda koku genellikle idrar yolu enfeksiyonunu işaret eder. Bununla birlikte diyabet, böbrek taşı, karaciğer hastalıkları, akçaağaç şurubu hastalığı da idrarda kokuya yol açabilir.  

İdrarda Koku Nasıl Geçer?

İdrarda kötü kokunun geçmesi için kokuya neden olan faktörün belirlenip iyileştirilmesi gerekir. İdrarda kokuya neden olan yaygın faktör olan idrar yolu enfeksiyonu giderildiğinde koku da geçer. Diğer nedenlerin de belirlenip tedavi edilmesiyle koku sorunu ortadan kalkar. Ancak kişinin de kendi çabasıyla kokuyu gidermek için uygulayabileceği bazı yöntemler mevcuttur.

İdrarda kokunun geçmesi şu adımlar uygulanabilir:

 • Egzersizle birlikte düzenli ve sağlıklı beslenerek kan şekerinizi dengeleyin
 • İdrarda kokuya neden olan besinlerin tüketimini sınırlandırın
 • Susuzluk söz konusuysa bol su için

İdrarda Koku Hakkında Sık Sorulan Sorular

İdrarda kokuya neden olan besinler nelerdir?

Başta kuşkonmaz olmak üzere soğan, sarımsak, kahve, bal, rezene ve brüksel lahanası gibi besinler idrarda kötü kokuya yol açabilir.

İdrardan tatlı koku gelmesinin sebebi nedir?

Metabolizma sorunu olan kişilerle birlikte diyabet hastalığı ve akçaağaç şurubu idrar hastalığı olan bireylerin idrarda tatlı bir koku meydana gelebilir.

İdrardan amonyak kokusu neden gelir?

İdrardan amonyak koku gelmesinin sebepleri arasında idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, karaciğer hastalığı ve dehidrasyon bulunur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al