Yükleniyor

İngiliz Karbonatı Nedir? İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

İngiliz Karbonatı Nedir? İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

İngiliz karbonatı, Sodyum bikarbonat (NaHCO3) olup, anti-fungal ve antibakteriyel özellik gösterebilen ve mide asidini nötralize etmek için antiasit görevi gören doğal olarak alkalin veya bazik olan beyaz kristal bir tozdur. İngiliz karbonatı ayrıca hamurun kabarmasına yardımcı olmak için sirke, limon suyu veya yoğurt gibi asidik bileşenler içeren tariflerde yaygın olarak tercih edilir. Bunun nedeni mayalanma özelliklerine sahip olmasıdır. Bunun yanında İngiliz karbonatı doğru oranlarda kullanıldığında midede asit dengeleme, koku giderme ve leke çıkarma özellikleri bulunur.

İçindekiler

İngiliz Karbonatı Nedir?

Sodyum bikarbonat ya da İngiliz karbonatı, mide asidini nötralize ederek mide ekşimesini ve asit hazımsızlığını gidermek için kullanılan suda çözünen alkali bir bileşiktir. Genellikle ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde yer alan ilaçların içeriğinde yer alır. Sodyum bikarbonat ayrıca belirli durumlarda kanın ve idrarın daha alkalin hale getirilmesi için de yararlanılır. Halk ağzında kabartma tozu olarak da adlandırılan İngiliz karbonatı, mutfakta, temizlikte ya da kişisel bakım gibi kullanım alanları vardır.

İngiliz Karbonatı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İngiliz karbonatı, antiseptik yapısı sayesinde iltihaba ve yaralara karşı kullanılır. Temizlik alanında oluşan bakteri, küf ve parazitlere karşı etkili olur. Vücutta ph dengesinin sağlanmasında da İngiliz karbonatından yararlanılır. İngiliz karbonatı faydaları şöyle sıralanır:

 • Mide yanmasını ve hazımsızlığı hafifletir
 • Ağız sağlığını destekler
 • Cilt tahrişlerini hafifletir
 • Koku gidermede etkilidir
 • Doğal temizlik maddesi olarak kullanılır

Mide yanmasını ve hazımsızlığı hafifletir

İngiliz karbonatı, aşırı olan mide asidini nötralize ederek mide yanmasını ve hazımsızlığı gidermede etkili olur.

Ağız sağlığını destekler

İngiliz karbonatı, diş macununda yaygın olarak kullanılan bir maddedir ve plakların giderilmesine, dişlerin beyazlatılmasına yardımcı olur.

Cilt tahrişlerini hafifletir

Böcek ısırıkları, güneş yanığı veya zehirli sarmaşıktan kaynaklanan kaşıntı ve iltihabın hafiflemesini sağlar.

Koku gidermede etkilidir

İngiliz karbonatı, asidik molekülleri emerek ve nötralize eder böylelikle kokuları nötralize edebilir.

Doğal temizlik maddesi olarak kullanılır

Çeşitli ev yüzeyleri için yumuşak, toksik olmayan bir temizleyici olarak İngiliz karbonatından yararlanılır.

İngiliz Karbonatının Cilde Faydaları Nelerdir?

İngiliz karbonatı, antibakteriyel özelliği bulunduğundan belirli cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Kaşıntıların hafiflemesinde yardımcı olarak iyileştirmesini sağlar. İngiliz karbonatının cilde faydaları şöyle sıralanır:

 • Böcek ısırıkları ve arı sokmalarından kaynaklanan kaşıntıların giderilmesini sağlar.
 • Ciltte yer alan kirlerin ve ölü derilerin temizlenmesinde etkilidir
 • Cilt gözeneklerini temizleme özelliği sayesinde sivilce ve siyah noktaları azaltır
 • Koltuk altı bölgesinde kullanıldığında teri ve kökü kokuyu bastırır.
 • Nemlendirici bir ürün ile beraber kullanıldığında cildin nemlenmesini sağlar
 • Ciltte oluşan lekelerin ve pigmentasyon sorunlarının görünümünü azaltır

İngiliz Karbonatı Nasıl Kullanılır?

İngiliz karbonatının besin olarak tüketilmek istenildiğinde suya karıştırılarak tüketilebilir. Bunun yanında börek, kek, poğaça gibi hamur işlerinde pişirilecek ürünün içerisine eklenerek de kullanılabilir. İngiliz karbonatının kullanım alanları şöyle sıralanır:

Besinlerin temizlenmesi

İngiliz karbonatlı bir su içerisinde 12 ila 15 dakika boyunca meyveleri bekletmek bazı pestisitlerin parçalanarak arındırılmasına yardımcı olur.

Ev temizliği

İngiliz karbonatı, çok amaçlı bir temizleyici olarak mutfak giderlerinin açılmasında, mutfak yağlarının giderilmesinde, fırın temizliğinde, lavabo temizleyicisi olarak kullanılır. Karbonat, su ile karıştırıldığında temizlik maddesi olarak yararlanılır.

Diş bakımı

İngiliz karbonatı, dişleri fırçalamadan önce kullanılarak dişlerin temizlenmesini ve lekelerin giderilmesini sağlar. Bu yüzden diş macunu olarak kullanılabilir.

Saç Bakımı

İngiliz karbonatı, saçı temizlenmesi ve saç derisindeki yağın dengelenmesinde kullanılır. Bunu için saçı şampuanla yıkamadan önce İngiliz karbonatı katmak saç derisinin temizlenmesini sağlar.

İngiliz karbonatını kullanmadan önce oluşabilecek yan etkilerini bilmek önemlidir. Her kimyasal maddede olduğu gibi fazla kullanımı durumunda yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, hassas yüzeylere veya cilde uygulamadan önce test yapmak da önemlidir.

İngiliz Karbonatı Yan Etkileri

İngiliz karbonatının birçok alanda faydaları bulunur. Fakat İngiliz karbonatı kullanımında ciddi yan etkileri olabilir. Uzun süreli kullanım ve yüksek dozda İngiliz karbonatı alımı aşağıdakilere yol açabilir:

Bunun yanında İngiliz karbonatı zehirlenmesi mide yırtılmasına neden olabilir. Çocuklarda kabartma tozu kullanımı toksisiteye yol açabilir. Ayrıca hamile kadınların ve emziren annelerin karbonat tüketiminden uzak durması gerekmektedir.

İngiliz Karbonatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngiliz karbonatı ile karbonat aynı şey midir?

İngiliz karbonatı, NaHC03 formülüne sahip kimyasal bir bileşiktir. İngiliz karbonatı ve normal karbonat arasındaki fark İngiliz karbonatında daha fazla alkali bulunmasıdır. 

Her gün İngiliz karbonatı içilir mi?

İngiliz karbonatı, sürekli tüketilmesi doğru olmayan bir kimyasaldır. Tüketirken aşırıya kaçmamak önemlidir. Aksi halde midede yanma, yüksek tansiyon, baş ağrısı ve ödem gibi yan etkilere neden olur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al