Yükleniyor

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde Rigshospitalet diyeti olarak da anılan bu diyet dikkatli yapılması gereken etkili bir diyettir. 1960’larda İsveç Ulusal Gıda İdaresi tarafından geliştirilen ve kullanılan bu diyet, diğer diyetlere alternatif olarak geliştirilmiş ve birçok ülke tarafından benimsenmiştir.

İçindekiler

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti, karbonhidrat alımını azaltıp, protein alımını arttırarak obezite oranını düşürmeyi amaçlayan, İsveç Ulusal Gıda İdaresi tarafından geliştirilmiş bir diyettir. Bu diyette beslenme, kök sebzeler, kepekli tahıllar ve balık gibi İsveç’te geleneksel olarak sofralarda kullanılan işlenmemiş gıdalara odaklanır.

İsveç diyeti egzersiz ile birlikte yapıldığında uygulanan diyet çok daha iyi sonuç verir. Buna göre, günde 30 dakika olacak şekilde spor yapılması planlanabilir. Vücut düzenli egzersize alışık değil ise, günde 5 dakika ile başlayıp, vücut adapte olmaya başladıktan sonra zaman içerisinde bu süre 30 dakika olacak şekilde düzenlenebilir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyetinde temel prensip normalden daha az karbonhidrat alıp, 13 gün boyunca daha fazla sağlıklı yağ tüketmek üzerinedir. Bu sayede vücutta iltihap azalır, insülin seviyelerini de düşük tutmayı sağlayacağından kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi sağlıklı yağ tüketimine bağlı olarak enflamasyonu azaltıp, obezite riskini minimize eder. Bu diyet programında ilk iki haftanızda yalnızca karbonhidrat veya yağ oranı düşük yiyecekler yenirken, protein açısından zengin yiyecekler de tüketilmelidir.

 • Kahve ve çay(tatlandırıcı olmadan) gibi içecekler yalnızca belirtilen limitlerle tüketilmelidir
 • Şeker diyette yer aldığı kadarı ile kullanılmalıdır
 • Tuz tüketimi yapılmamalıdır
 • Diyetin en az 3 ay ara ile tekrarlanmalıdır
 • Öğünler için paylaşılan yemekler, öğünler arası değiştirilerek tüketilebilir
 • En az 2 litre de su içilmesi gerekir.

İkinci haftadan sonra, yüksek yağlı yiyeceklere bağlı kalmaya devam ederken, diyete düşük oranda olacak şekilde nişastalı karbonhidrat eklenebilir olacaktır. Bu süre zarfında bol miktarda sebze ve meyve yemeyi de içerir.

İsveç Diyeti Listesi

İsveç diyeti, öncelikle kilo verdirmeyi hedeflediğinden, diyet listesindeki gıdalar lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından yüksek, karbonhidrat açısından düşük olmalıdır. İsveç diyeti, günde üç ana öğün ve iki ara öğünden oluşur. Bu öğünlerin zamanlaması ve miktarları noktasında da özel bir planı bulunur. İsveç diyetinde tüketilebilen gıdalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sebze: Patates, havuç ve pancar haricinde tüm sebzeler
 • Meyve: Muz, çilek ve üzüm hariç tüm meyveler
 • Süt ürünleri: Krem peynir dışında tüm süt ürünleri

Bu diyet, aralarında iki atıştırmalık (gerekirse) ile günde üç öğün yemek yemeyi içerir. Her öğün meyve, nişastalı sebzeler veya kepekli tahıllar gibi karbonhidrat açısından zengin bir yiyecek içermelidir. Yumurta veya et gibi protein açısından zengin bir yiyecekle birlikte avokado, kabuklu yemiş, tohum, baklagiller gibi yağ açısından zengin bir yiyecek diyet içerisine yerleştirilmeli.

İsveç Diyetinde Neler Yenmez?

İsveç diyetinde amaçlanan zayıflama ve obeziteyi engelleme hedefinin gerçekleşebilmesi için bazı gıdaların tüketilmemesi gerekir. Bunlar:

 • Şekerli meyve suları ve sodalar,
 • Yüksek miktarda süt şekeri barındıran süt ürünleri,
 • Rafine yağlar ve margarinler,
 • Pasta, kek, çikolata, dondurma, granola barlar ve yapay tatlandırıcılar
 • Müsli, ekmek, yulaf lapası, baklagiller, makarna, pirinç, patates, patates kızartması ve cips

Bu diyette belirtilen gıda maddelerinin tüketilmesi yasaklanmıştır. Bu diyeti yaparak verimli bir sonuca ulaşmak isteyenler bu yasaklanan yiyecek ve içeceklere dikkat etmeli.

İsveç Diyetinde Neler Yenir?

İsveç diyet menüsü içinde en önemli içecek kahvedir. Kilo vermeye yardımcı olmak için kahve kullanan bir diyet planıdır. Ana kalori kaynağı olarak kahveyi kullanan düşük kalorili bir diyet planıdır.

İsveç Diyeti Kahvesi Nedir?

İsveç diyeti kahvesi, bu diyet planının en önemli unsurlarından biridir. Metabolizmanızı hızlandırmaya ve yağları daha verimli bir şekilde yakmaya yardımcı olan birçok antioksidanlar içerir. Bu diyette tüketilen kahvenin metabolizmayı % 15'e kadar artırarak kilo vermeye yardımcı olduğu ve aynı zamanda gün boyunca fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi performans gösterebilmeniz için işte veya okulda enerji düzeylerini yükselttiği düşünülür.

İsveç Diyeti Ne Sıklıkla Yapılır?

İsveç diyeti en az 6 gün ve en fazla 13 gün olacak şekilde planlanır. Bir diyet programı uygulandıktan sonra bir diğerinin uygulanması için 3 ay beklemeniz tavsiye edilir.

İsveç Diyeti Zararları Nelerdir?

Bu diyetin en önemli zararı ve olumsuz tarafı kalp çarpıntısı, kaygı ve huzursuzluk gibi bazı yan etkilere neden olabilen kafein içermesidir. Kafeine karşı hassasiyetiniz varsa veya kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarınız varsa, bu diyeti uygulamak gelecekte sizin için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

İsveç Diyeti Zayıflatır mı?

Oldukça etkili olduğu kanıtlanmış olan bu diyet doğru şekilde yapılırsa kilo vermenize yardımcı olur. Günlük tüketilen kalori miktarınız ne kadar kilo vermeniz gerektiğine bağlı olarak ve gün içinde ne kadar aktif olduğunuza göre değişiklik gösterecektir.

İsveç Diyeti 6 Günden Önce Bırakılırsa Ne Olur?

Bu diyet 6 gün ile 13 gün arasında yapılan bir diyettir. Yapacağınız diyeti 6. günde bitirebilirsiniz. Bu diyette, günlük beslenme tablosu 1,000 kalorinin altında çıkarılmalı. Belirtilen miktarın üzerinde ek olarak kendi başınıza gazlı içecek, kahve ve çay tüketmeye karar veremezsiniz. En az 6 gün en fazla 13 gün yapabileceğiniz bu diyeti tekrarlamak için ise mutlaka 3 ay beklemelisiniz.

İsveç Diyeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İsveç Diyeti Kimler Yapamaz?

Bu diyeti öncelikle 18 yaş ile 60 yaş arasında kişiler yapabilir. Diyeti yapmak isteyenlerin herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekir. Kolesterol sorunu olanlar, diyabet hastaları bu diyeti yapamazlar.

İsveç Diyetinde Ceviz Yenir mi?

Kuruyemişlerden ceviz, badem, ayçiçeği tohumu, kabak çekirdeği, fındık, kaju belli ölçülerde tüketilebilir.

İsveç Diyeti ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Katı kuralları nedeniyle uygulanması zor bulunsa da birçok kişi tarafından denenen ve başarılı sonuçlar veren bu diyet ile bir haftada 3 kilo vermek mümkün olabilir.

İsveç Diyetinin Mantığı Nedir?

Bu diyet protein ürünlerine ağırlık veren bir diyettir. İsveç diyeti kalori olarak düşük kaloriye sahip bir diyettir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al