Yükleniyor

Kakule Nedir? Kakule Faydaları Nelerdir?

Kakule Nedir? Kakule Faydaları Nelerdir?

Kakule, besinlerde sıklıkla kullanılan baharatlar arasında yer alır. Beyaz çiçekleri bulunan kakule, zencefilin de dahil olduğu Zingiberaceae bitki ailesinin bir parçasıdır. Tohumlarından elden edilen yağlar ilaç yapımında kullanılır. Anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklerinin yanında fitokimyasallar da içeren kakulenin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Aynı zamanda kalp ve ağız sağlığına da destek olur. Kakule, kalori ve yağı sınırlandırırken yemeklere ve içeceklere lezzet katmak kullanılır.

İçindekiler

Kakule Nedir?

Kakule, zencefilgiller ailesine ait, Elettaria ve Amomum cinsindeki bitkilerin tohumlarından yapılan, tatlı ve tuzlu besinleri tatlandırmak için kullanılan bir baharat türüdür. Yeşil ve siyah olmak üzere iki çeşit kakule bulunur. Bunun yanında kakule, hoş kokusu ve çok yönlü tadı nedeniyle “baharatların kraliçesi” olarak da bilinir. Besinlere farklı tat katmak için kullanılır. Kakule, özellikle Güney Asya yiyeceklerine katılan önemli bir baharattır.

Kakule içerisinde yer alan besin değerleri şu şekilde sıralanır:

Bir çay kaşığı öğütülmüş kakule içerisinde ise şu besin değerleri bulunur:

 • 6 kalori
 • 1 gram az protein
 • 1 gram az yağ
 • 1 gram karbonhidrat
 • 1 gram lif

Kakule Faydaları Nelerdir?

Anti-inflamatuar içeriğe sahip olan kakule, ağız kokusunu önler, hıçkırığı geçirebilir, sindirim sistemini düzenleyerek şişkinlik, gaz ve kabızlığa iyi gelir, kalp sağlığını korur ve diyabet riskini azaltır. Bunun yanında stres ve kaygı gibi ruhsal problemlere karşı da kullanılabilir.

Kakule faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Anti-inflamatuar içeriği sahiptir
 • Sindirim sorunlarına yardımcı olur
 • Ağız kokusunu gidermede etkilidir
 • Hipertansiyonun azalmasını sağlar
 • Kan şekeri seviyelerini düşürebilir
 • Kalp sağlığını destekler
 • Astım hastaları için nefes darlığına iyi gelebilir
 • Mide ülseri tedavisine yardımcı olabilir
 • Ruh halini iyileştirir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • İdrar söktürücüdür, detoksifikasyona yardımcı olur
 • Kan dolaşımını arttırır

Anti-inflamatuar içeriği sahiptir

Vücut, yaralanmalara, virüse ve bakterilere karşı enflamasyon üreterek doğal bir tepki başlatır. Vücutta oluşan bu inflamasyon aylarca hatta yıllarca devam ederse buna kronik inflamasyon halini alabilir. Kronik inflamasyon durumunda ise kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi daha yüksek kronik hastalık görülür. Kakule, antiinflamatuar özellikleri sayesinde bitki bileşikleriyle inflamatuar düzeylerini azaltır. Özellikle kadınlarda görülen polikistik over sendromuna (PKOS) karşı kullanılan kakule, inflamasyon ve androjen seviyelerini azalttığı görülmüştür.

Sindirim sorunlarına yardımcı olur

Sindirim sistemine karşı kakule çiğnemek sindirimin işleyişine yardımcı olur. Bunun yanında mide ülseri ve gastrite neden olan helikobakter pilori bakterisine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Kakule bazı enfeksiyonlara karşı faydalı olabilecek antibakteriyel özellikler içerir.

Ağız kokusunu gidermede etkilidir

Özellikle Orta Doğu ve Güney Asya'da insanlar nefeslerini tazelemek için kakule kabuklarını çiğnedikleri belirtilir. Kakule ağız içerisinde yer alan bakterilerle savaşarak diş çürüğüne neden olan durumların önüne geçer. Tüketilen besinlerin içerisindeki şeker ve nişasta ile temas eden bakteriler minerallerin yok olmasına neden olarak asit oluşturur. Kakule bu noktada antioksidan etkisi sayesinde ağızdaki bakteri miktarının azaltır.

Hipertansiyonun azalmasını sağlar

Kakule, yüksek tansiyonu yani hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olan besin bileşenleri içerir. Bunun yanında kakule, metabolik sendromlarla ilişkili bozukluklar üzerindeki etkilidir ve kan basıncını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Kakulenin Yan Etkileri Nelerdir?

Kakule de diğer besinler gibi doğru oranda tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilen besinler arasında yer alır. Fakat kakule ve diğer baharatlar bitkilerden geldiğinden alerjen olma potansiyeline sahiptirler. Kakule alerjisi yaşandığı durumda vücutta deri döküntüleri, ağızda kaşıntı, öksürme ve ileri seviyeler anafilaksi meydana gelebilir.

Kakule Nasıl Tüketilir?

Kakule, bütün şeklinde, öğütülmüş toz halinde veya esansiyel yağlar olarak satın alınabilir. Bütün şeklindeki kakule daha uzun süreler taze kalır. Kakuleyi havanla veya kahve değirmeni ile öğütmek mümkündür. Kakule güveç ya da çorba gibi farklı yiyeceklerde kullanılabilir. İçerisinde yer alan küçük tohumları ezerek yemeklere katmak lezzet verecektir. Bunun yanında kakule birçok köri yemeğinde ve tuzlu yemekte önemli bir baharattır. Aynı zamanda tatlılara ve fırınlanmış ürünlere de lezzet katar.

Kakule Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kakule hangi hastalığa iyi gelir?

Kakule, sindirim sistemini destekleyerek hazımsızlık gibi sorunlara karşı kullanılan bir baharat türüdür. Aromasının ferahlık vermesinden dolayı ağız kokusunun giderilmesinde kullanılır.

Kakule günde ne kadar kullanılır?

Kakule, içeriğinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde birçok fayda sağlar. Günlük olarak bir çay kaşığı toz kakulenin bal ile tüketilmesi doğru seviye olarak karşılanır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al