Yükleniyor

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane içerisinde diyet lifleri, mineraller, sağlıklı yağlar, vitaminler ve antioksidanlar barındıran besinler açısından zengindir. Aynı zamanda C vitamini kaynağı olmasından dolayı kuruyemişlerden çok meyvelere benzer. Özellikle soğuk kış günlerinde kestane, kızarmış, haşlanmış, tatlı olarak tüketilebiliyor ve bağışıklık sistemini güçlendirme, kronik hastalıkları önleme gibi sağlığa birçok fayda sağlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Nur Sinem Türkmen, kestanenin faydaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kestanenin Besin Değerleri Nelerdir?

Kestane (Castanea Sativa) kayın ailesine (Fagaceae) aittir ve kuzey yarım kürede ılıman iklimlerde yetişen bir tür kuruyemiştir. Kestane ceviz, badem ve fındığın aksine daha az yağ, yüksek oranda nişasta ve C vitamini içerir. Hafif tatlı bir tada sahiptir ve nişasta oranı yüksek olduğu için un olarak da kullanılabilir. Kestane unu glüten içermez, ekmek ve hamur işlerinde kullanılabilir.

100 gram kavrulmuş kestanenin besin değerleri;

 • 190 kalori
 • 41 gram karbonhidrat
 • 10 gram şeker
 • 2.4 gram yağ
 • 3.7 gram protein
 • 8.3 gram lif

Kestane C, E ve B vitaminlerini (B1, B2, B3, B6 ve B9) içerir. Ayrıca fosfor, magnezyum, kükürt ve kalsiyum gibi diğer mineralleri de içerir.

Kavrulmuş kestane daha fazla vitamin ve daha fazla mineral içerir. Kestane, C vitamini içermektedir ve zengin bir B6 vitamini kaynağıdır. Ayrıca sindirim sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan iyi lif kaynağıdır.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Ellagik asit, polifenol, gallik asit ve C vitamini sayesinde antioksidanlar içeren kestane, yüksek lif içeriği ile sindirimi düzenleme, yararlı bağırsak bakterilerini besleme, yağ asit üretimine yardımcı olma ve kolesterolü düşürme gibi faydalara sahiptir.

Antioksidan ve C vitamini kaynağı olan kestanenin faydaları şu şekildedir:

 • Kestane inflamasyonu önlemeye yardım eder
 • Kan basıncını düzenlemeye yardım ederek kalp sağlığını korur
 • Kestane sindirimi destekleyerek bağırsak florasını korur
 • Kolesterolü düşürmeye yardım eder
 • Kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerdiği için kemikleri korur
 • İçerisindeki B vitamini mutluluk hormonu olan serotonin üretimini destekler
 • Çölyak hastaları için iyi bir beslenme kaynağıdır
 • Zayıflamaya yardımcı olabilir

Vücuttaki iltihaplanmayı önler

Kestane C vitamini, gallik asit, ellagik asit, tanenler, alkaloidler ve çeşitli polifenoller açısından zengindir. Bu bileşikleri ile yüksek bir antioksidan potansiyele sahiptir ve vücuttaki iltihaplanmayı önler. Antioksidan özellikleri ile kalp hastalıklarına ve kansere karşı da koruma sağlamaktadır.

Kolesterolü düşürür

C vitamini içeriği ile kolesterol düşürücü etkisi vardır. Ayrıca kestanenin içinde bulunan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri kolesterol seviyesini olumlu yönde etkiler.

Sindirimi destekleyerek bağırsak florasını korur

Lif sağlık açısından oldukça faydalıdır. Prebiyotik görevi gören lif bağırsaklarda ki yararlı bakterileri besler ve dışkıya hacim kazandırarak sindirim sistemini düzenlemeye yardım eder.

Kalp sağlığını destekler

Vücudu oksidatif hasara karşı koruyabilecek olan gallik ve ellagik asitler içeren kestane aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır. Günlük olarak ihtiyaç duyulan potasyum ihtiyacının %11'ini karşılar. Potasyum kan basıncını düzenlemeye yardım ederken ve kalp sağlığını da korur. ve kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olur.

Kemikleri korur

Kestane kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriğiyle kemikleri ve dişleri sağlıklı tutar. Böylelikle kemiklerin korunmasında etkilidir.

Mutluluk hormonu olan serotonin üretimini destekler

Kestanedeki fosfor ve B vitaminleri sinir sistemi için faydalıdır. B vitamini sinirleri güçlendirir ve beyindeki mutluluk hormonu serotonin üretimini destekler. Sinir sistemi, vücudun birçok bölgesini kontrol etmekten sorumlu olduğu için çok önemlidir. Kestane, vücudunuza bol miktarda antioksidan sağlayarak sinir sistemi için faydalıdır ve bu da zihinsel sağlığın gelişmesine katkıda bulunur.

Çölyak hastaları için iyi bir kaynaktır

Kestane, zengin amino asit içeriğine sahiptir. Bu nedenle vegan beslenen kişiler, yaşlılar ve sporcular da kestane tüketebilirler. İster bütün, ister un şeklinde olsun, kestane, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan kişiler için iyi bir kaynaktır.

Önemli bir besin kaynağıdır

Kestane, K, B5 ve B3 vitaminlerinin yanı sıra fosfor ve magnezyum gibi diğer birçok vitamin ve mineral açısından da iyi bir kaynaktır.

Kestanenin Zararları Nelerdir?

Yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle, şeker hastalığı, kolit veya obezite hastalarına kestanenin kontrollü tüketilmesi önerilmektedir. Kestane çiğ tüketildiğinde sindirim sorunlarına neden olabilecek bazı aktif maddeler içermektedir. Hazımsızlık veya gastrit gibi bağırsak sorunlarına neden olabilir. Kestanenin pişirilerek yenmesi gerekmektedir. Özellikle şeker hastaları için nişasta ve şeker, dikkat edilmesi gereken gıda bileşenleridir. Kestanenin zararları şöyle sıralanabilir:

 • Çiğ tüketilirsen sindirim sorunlarına neden olur
 • Gastrit ya da hazımsızlık problemleri yaratabilir
 • Aşır tüketimde ishal, yüksek tansiyon ve şeker yükselmelerine sebep olur

Kestane Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kestane tok tutar mı?

Yüksek lif içeriği sayesinde kestane, tok tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca lifler besinlerin emilimini yavaşlatır, şeker ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. 3 adet orta boy pişmiş kestane, 1 ince dilim ekmek değişimi olarak tüketilebilir

Kestane hangi organa iyi gelir?

Kestane tüketildiğinde içerisindeki mineral ve vitamin sayesinde birçok organa fayda sağlar. Özellikle lif kaynağı olmasından dolayı sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Lifler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlayarak sindirim sürecine katkıda bulunur.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al