Yükleniyor

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Anavatanı Güney Kafkasya ve Kuzey Anadolu olan kiraz, gülgiller ailesine ait bir meyvedir. Ülkemizde en çok bulunduğu bölgeler Marmara ve Ege olarak bilinir. Tatlıların içerisinde de tercih edilen kiraz, kan hücrelerini artırır. Bu yüzden anemi hastalarının ve gelişim çağında olan çocukların kiraz yemesi önerilmektedir. Besin açısından zengin olan kirazın sapı da kurutulup çay olarak tüketilebilmektedir. Çay olarak tüketilen kiraz sapı, güçlü bir idrar söktürücü olarak tercih edilebilir. Bunun yanında böbrek taşlarının temizliğinde ve idrar yolları enfeksiyonunun engellenmesinde de kullanılır. Kiraz sapı içerisinde A, C ve E vitaminlerini barındırır.

İçindekiler

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Kiraz sapı çayı ödemi atmaya yardımcıdır, idrar yolları üzerinde gelişebilecek olan enfeksiyonlardan korur, böbrek taşlarının önlenmesinde ve vücuttan atılmasında etkilidir.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapı çayı idrar söktürücü etkiye sahiptir, ödem attırıcıdır, kilo vermye yardımcıdır, yüksek tansiyonu düşürerek kalp ve damarlarda aşırı yüklenmeyi önler ve bağışıklığı güçlendirir.

Kiraz sapı çayının faydaları genel olarak şunlardır:

 • Böbrek ve idrar yollarında oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır
 • Vücutta oluşan ödemi atmayı kolaylaştırır
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atarak detoks görevi görür
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Doğal idrar söktürücüdür
 • Leke, sivilce, siyah nokta gibi ciltte oluşan problemlere karşı etkilidir
 • Böbrekte kum ve taş oluşmasını engeller.
 • Tüketildiğinde stres ve depresyon gibi rahatsızlıkları azaltır. Uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 • Vücutta oluşabilecek yağ ve selülite karşı dirençlidir.
 • Regl döneminde meydana gelen şişkinlikleri ve ağrıların azalmasında rol oynar.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

Kiraz sapı çayı içerisindeki besin değerleri ve bileşenler sayesinde metabolizma hızlandıran etkilerde bulunabilir. Ödem atılmasını da desteklediğinden kilo vermek isteyenler için tercih edilir. Her besinde olduğu gibi kiraz sapı çayı da zayıflatma konusunda doğrudan bir etki göstermeyebilir. Diyet uygulamak isteyen kişiler beslenme listesinde kiraz sapı çayını ekleyerek yararlanabilmektedir.

  Kiraz Sapı Çayı Adet Söktürür mü?

  Kadınlar adet dönemlerinde şişkinlik, ödem gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Özellikle adet dönemi öncesinde ya da ilk günlerde bu problemler görülebilir. Kiraz sapı çayı, besin içeriği sayesinde adet söktürücü görevi görerek şişkinlik ve ödem problemlerine karşı etkili olabiliyor. Bu duruma yönelik kiraz sapı çayı tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir. Kan sulandırıcı etkisinden dolayı bazı hastalıklarda risk taşıma durumu bulunabilir.

  Kiraz Sapı Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

  Her besinde olduğu gibi kiraz sapı çayının fazla tüketimi de vücut için zararlı olabilir. Bunun için kiraz sapı çayı kullanımını sınırlandırmak gerekmektedir. Özellikle kan sulandırıcı ve idrar söktürücü etkileri bulunan kiraz sapı çayının günde en fazla bir bardak ile sınırlandırılması önerilir. Fazlası sağlık problemlerine neden olabilir. Aşırı tüketimi durumunda ise vücutta bulunan suyun atılımını hızlandırarak dehidrasyona sebep olur.

  Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilir?

  Kiraz sapı çayını gün içerisinde istediğiniz bir zaman diliminde tüketebilirsiniz. Ödem atıcı ve idrar söktürücü etkilerinden dolayı aç karnına içilebilir. Mide hastalıkları yaşayan kişilerin uzman doktora danışarak tüketmeleri önerilmektedir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

  Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2024

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al