Yükleniyor

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması hastalığı birçok kişinin şikayetçi olduğu durumlar arasındadır. Koltuk altı kararmasına çözüm olarak çeşitli yollar bulunsa da rahatsızlığın tedavi edilmesi için öncelikle nedeninin belirlenmesi gerekebilir. Çoğu koltuk altı kararması sorunları herhangi bir sağlık problemine neden olmazken bazı durumlarda bir cilt doktoruna gözükmek gerekebilir.

İçindekiler

Koltuk Altı Kararması Nedir?

Koltuk altı kararması, derideki renk pigmentinin artması ile cildin normaldeki renginden daha koyu bir renge sahip olmasıdır. Deride kaşıntı ve kurulukla birlikte estetik olarak bozulma gibi şikayetleri barındıran koltuk altı kararması eğer farklı bir hastalığa bağlı olarak çıkmamışsa genellikle herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. 

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Derideki pigment hücrelerinin aşırı üretimine yol açan tekrarlanan epilasyon, jilet ile koltuk altını traş etmek, deodorant kullanımı ve genetik koltuk altı kararmasının en yaygın nedenleri olarak görülür. Bunlarla birlikte koltuk altı kararmasına neden olduğu bilinen diğer nedenler şöyle sıralanabilir:

Hormonal sebepler

Hormon dengesinin bozulması, polikistik over sendromu ve hamilelik gibi durumlar koltuk altı kararmasının en çok karşılaşılan nedenleri arasındadır.

Kol altı tahrişleri

Koltuk altının tahriş olması ve kıyafetlere çok fazla temas etmesi kararmaya neden olabilir. Bunun için kremler kullanmak tahrişin azalmasını sağlayarak kararmanın geçmesini sağlar.

Genetik sebepler

Genetik olarak ailesinde koltuk altı kararması yaşayan kişilerde bu sorunun görülme olasılığı daha yüksektir. Bu durumun beyazlatıcı kremler yoluyla giderilmesi mümkündür.

İlaçlar

Düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar insulin seviyesini yükselterek deride renk değişimlerine sebep olabilir. Bu ilaçlara örnek olarak insulin ilaçları, büyüme hormonu ilaçları ve doğum kontrol hapları verilebilir.

Obezite

Aşırı kilo, insulin direncini etkileyerek derideki renk pigmentlerinin değişime uğramasına neden olabilir. Kandaki yüksek insulin seviyesi de koltuk altı kararmasını beraberinde getirir.

Tip - 2 diyabet

Obezitenin yarattığı olumsuz durumlardan biri olarak görülen diyabet hastalığı yüksek kan şekeri değerleri meydana getirerek koltu altı kararmasının nedenlerinden olarak görülür.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? 

Derideki renk pigmentlerinin çeşitli nedenlerle değişime uğraması sonucu oluşan koltuk altı kararmasını geçirmek için uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri maddeler halinde sıraladık.

  • Lazer tedavisi uygulanabilir.
  • Salatalık veya patates suyunu deneyebilirsiniz.
  • Düzenli olarak pirinç suyu sürülebilir.
  • Limon ve tuzu karıştırarak koltuk altına peeling yapabilirsiniz.
  • Antiseptik ve deodorantlar kullanılabilir.
  • Çay ağacı yağı uygulayarak kararmaların önüne geçebilirsiniz.

Koltuk Altı Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Koltuk altı bakımındaki en önemli ve ilk aşama temizliktir. Ter, bakteriler ile karıştığı zaman vücutta koku olmasına neden olur. Eğer düzenli olarak koltuk altınızı temizlemezseniz bakteri ve koku meydana gelir. Bakteri oluşumunun engellenmesi için sabun ve su ile her gün düzenli olarak koltuk altı temizliğinin gerçekleştirilmesi gerekir. 

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Koltuk altı kararması tedavisi için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu şekilde rahatsızlığın ilerlemesini engellemek ve renginin açık olmasını sağlamak mümkündür. Doğal yöntemler arasında tuz-limon karışımı, pirinç suyu, elma sirkesi ve karbonat karşımı, hindistan cevizi yağı ve aloe vera jeli bulunur.

Koltuk altı kararmasına iyi gelen yöntemleri maddeler halinde sıraladık:

Elma sirkesi ve karbonat karışımı

Elma sirkesini duş aldığınız suya ekleyerek koltuk altınıza uygulayarak koltuk altı kararmasını engelleyebilirsiniz. Duştan sonra bir havlu ya da pamuk yardımıyla da koltuk altınıza sürebilirsiniz. Karbonat da hem koltuk altı kokusunun hem de koltuk altı kararmasının önüne geçmenize yardım eder. Karbonatı koltuk altınıza sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Cilt problemlerine iyi gelmesi ile bilinen hindistan cevizi yağı koltuk altı kararmalarında da etkilidir. Hindistan cevizi yağı E vitamini içerdiğinden direkt olarak koltuk altınıza sürebilir ve bu şekilde bekleyebilirsiniz.

Limon suyu

Yuvarlak bir şekilde dilimlediğiniz limonu tuzla karıştırarak direkt olarak koltuk altınıza uygulayabilirsiniz. Eğer limon suyu ile işlem yapacaksanız bir pamuk yardımı ile limon suyunu koltuk altınıza sürmelisiniz. Bu işlemi düzenli bir şekilde devam ettirmek sonuca ulaşmak için önemlidir.

Aloe vera jeli

Koltuk altı kararmasını önlemek için aloe verayı taze olarak uygulamak gerekir. Yaprağı kestiğinizde içinden akan jeli koltuk altınıza sürün ve masaj yapın. Jeli koltuk altınızda 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Koltuk Altı Kararmasının Altında Yatan Ciddi Bir Sağlık Sorunu Olabilir mi?

Koltuk altınız çok kara bir renge sahipse öncelikle bunun nedenini bulmaya çalışmalısınız. Bunun nedeni insülin direnci olabilir. Her ne kadar büyük ve ciddi bir sağlık sorununa bağlı olarak koltuk altı kararması olmasa da bir uzmana danışmakta fayda vardır. 

Koltuk Altı Kararması İçin Hangi Ürünler Kullanılabilir?

Koltuk altı kararması için kremlerin ve beyazlatıcıların kullanılması gerekebilir. Kremleri koltuk altınıza düzenli olarak sürerek renginin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Koltuk altı açıcı kremler

Krem koltuk altı kararması doğal çözüm yöntemlerine alternatiftir. Bu sayede koltuk altınızın rengi açılır ve deriniz ile aynı renge sahip olur.

Doğal beyazlatıcılar

Koltuk altını doğal yollar ile beyazlatmak isterseniz patates, zeytinyağı, karbonat, limon, aloe vera ya da elma sirkesi kullanabilirsiniz. 

Koltuk Altı Beyazlatmada Medikal Yöntemler Nelerdir?

Koltuk altı kararmasında medikal yöntemleri tercih etmek isterseniz koltuk altı kararması lazer tedavisini tercih edebilirsiniz. Lokal anestezi altında uygulanan koltuk altı beyazlatma da tercih edilebilir. 

Koltuk Altı Kararması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Koltuk altı kararması nasıl beyazlar?

Peeling ve tonik gibi ürünleri düzenli olarak kullanarak koltuk altının daha beyaz, yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca koltuk altı kararması limon suyu gibi doğal yollarla da giderilerek beyazlatılabilir.

Koltuk altı ve özel bölge nasıl beyazlatılır?

Limon suyu ya da karbonatlı suyu koltuk altınıza sürerek daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Koltuk altının beyazlaması için klinik yöntemlere de başvurmanız mümkündür.

Hamilelikte koltuk altı kararması nasıl geçer?

Gebelikte koltuk altı kararması sıkça rastlanan şikayetler arasındadır. Beyazlatıcı kremler ya da doğal yollar ile hamilelikte koltuk altı kararmasının önüne geçebilirsiniz. 

Koltuk altı kararması için hangi doktora gidilir?

Koltuk altı ve birçok bölgede leke ve kararma meydana gelebilir. Bu gibi durumlar dermatoloji bölümü doktorlarının alanına girer.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al