Yükleniyor

Krill Yağı Nedir? Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Krill Yağı Nedir? Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Krill yağı, karides benzeri, suda yaşayan ve omega 3 yağ asitleri içeren euphausia superba adı verilen küçük deniz canlısından elde edilen bir yağdır. Omega 3 yağ asitleri içerdiği için sağlık açısından birçok fayda sunan krill yağı, güçlü bir antioksidan kaynağı olmasının yanında inflamasyonu azaltır, artrit ve eklem ağrılarını dindirir. Krill yağı bu özelliklerinden dolayı balık yağının alternatifi olarak da değerlendirilir.

İçindekiler

Krill Yağı Nedir?

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan krill yağı, euphausia superba adlı küçük deniz canlısından elde edilen bir yağdır. Balık yağının alternatifi olan krill yağı, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Hem krill yağı hem de balık yağı iki omega 3 yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) içerse de kril yağında bulunan omega 3 yağ asitlerinin balık yağından daha yüksek biyoyararlanıma ve vücuttaki emilim oranına sahip olduğu değerlendirilir.

Krill Yağı Faydaları Nelerdir?

Krill yağı, balık yağına benzer yağ asitleri içerir ve omega 3 açısından zengin bir kaynaktır, antioksidan olan astaksantin sayesinde bağışıklığı destekler, inflamasyon yanı sıra artrit ve eklem ağrılarını azaltmaya yardım edebilir ve kalp sağlığını korur.

Krill yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Krill yağı güçlü bir antioksidan kaynağıdır
  • Bağışıklığı güçlendirip, vücudu serbest radikallere karşı korur
  • Omega 3 ve astaksantin sayesinde inflamasyonu azaltır
  • Krill yağı artrit ve eklem ağrılarını azaltabilir
  • Kalp sağlığını destekler
  • Kötü kolesterolü düşürür
  • Sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşumuna yardım eder
  • Kaygı düzeyini azaltabilir
  • Krill yağı A ve E vitamini içerir

Krill yağı faydalarının detaylarını şu şekilde açıklamak da mümkündür:

Krill yağı güçlü bir antioksidan kaynağıdır

Hem balık yağının hem de omega 3’ün potansiyel faydalarını taşıyan krill yağı güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıyla öne çıkar. Bu güçlü antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşma konusunda etkili bir rol üstlenir.

Omega 3 ve astaksantin sayesinde inflamasyonu azaltır

Krill yağı, içerdiği omega 3 ve astaksantin sayesinde vücuttaki inflamasyon ve iltihaplanmayı azaltıcı etki yapar. Astaksantin'in ayrıca serbest radikallerin beyin ve sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkileriyle savaşmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar ve antioksidan faydalara sahip olduğu da kabul edilir.

Krill yağı artrit ve eklem ağrılarını azaltır

Yapılan çalışmalarda krill yağı kullanan kişilerde artrit ve eklem ağrılarının azaldığı görülmüştür.

Krill yağı kalp sağlığını destekler

Krill yağı, toplam kolesterol ve trigliseritleri azaltmada etkili bir kaynak olmasından dolayı kalp sağlığını destekleyici bir yağ formudur. Aynı zamanda krill yağı HDL olarak bilinen iyi kolesterol düzeyini de artırabilir.

Kötü kolesterolü düşürür

Birçok sağlık faydası sunan krill yağı aynı zamanda kötü kolesterolü düşürerek başta kalp hastalıkları olmak üzere olası birtakım hastalıkların önüne geçebilir.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşumuna yardım eder

Antioksidan bakımından zengin, omega 3 yağ asitleri içeren, vücutta inflamasyonu azaltan ve kötü kolesterol seviyesini düşüren krill yağı, sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşmasına yardım eder.

Kaygı düzeyini azaltabilir

Omega 3 alımıyla kaygı düzeyinin azalması konusunda bir bağlantı olduğu değerlendirildiği için krill yağının da kaygıyı azaltma noktasında etkili olabileceği değerlendirilir.

A ve E vitamini kaynağıdır

Krill yağı aynı zamanda içerdiği A ve E vitamini sayesinde başta göz sağlığı olmak üzere etkili bir fayda potansiyeli sunar.

Krill Yağının Yani Etkileri Var mı?

Genelde güvenli bir takviye olarak kabul edilen krill yağı, yaş, cinsiyet ve sağlık durumuna göre alınması gereken doz aşıldığında bazı olası yan etkiler içerebilir. Bu yan etkilerin başında mide yanması, mide bulantısı, ishal ve baş ağrısı gelir. Ayrıca herhangi bir deniz ürününe alerjniz varsa krill yağı da alerjik semptomlar ortaya çıkarabilir.

Krill Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Krill yağı nasıl kullanılır?

Krill yağı yaygın olarak oral (ağız) yolla kullanılan bir takviyedir. Dozu konusunda kişinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumu göz önüne alınarak doktoru tarafından bir değerlendirme yapılır.

Krill yağı omega 3 mü?

Krill yağı omega 3 yağ asitleri içeren faydalı bir yağdır.

Krill yağı her gün kullanılır mı?

Krill yağının kullanımı ve dozu konusunda en sağlıklı bilgiye uzman doktor aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Çünkü krill yağının kullanımı ve etkisi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al