Yükleniyor

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Yetişkinler ve çocukların kullandığı takviye gıdalar içerisinde yer alan ve özellikle son dönemde kullanım oranları artan  balık yağı Omega-3 yağ asitlerinin diyet kaynağını oluşturuyor. Vücudun kas aktivitesinden hücre büyümesine kadar birçok fonksiyonu için omega-3 yağ asitlerine ihtiyacı bulunuyor. Genellikle uskumru, ton balığı ve ringa balığı gibi yağlı ve soğuksu balıklardan elde edilen balık yağı, sıvı ve tablet formunda kullanılıyor. Vücutta üretilemeyen ve gıdalardan elde edilen Omega-3 yağ asitlerini barındıran balık yağının;  kardiyovasküler hastalıkları önleme, yüksek tansiyonu düşürme, romatoid artrit semptomlarını hafifletme ve karaciğer yağlarını azaltma gibi faydaları bulunuyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceyda Nur Çakın, balık yağının faydaları ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı genellikle uskumru, ton balığı ve ringa balığı gibi yağlı balıklardan elde edilen bir yağ türüdür. Omega-3 yağ asitlerinden zengin olması nedeniyle günümüzde besin takviyesi olarak kullanımı oldukça yaygındır. Besin takviyesi olarak sıvı ve tablet formunda bulunmaktadır. Balık yağı hipertrigliseridemi ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde en yaygın kullanılan besin desteğidir.

Omega 3 Nedir?

Omega 3; alpha-linolenic acid (ALA), eicosapentaenoic acid (EPA), and docosahexaenoic acid (DHA) olmak üzere 3 türü bulunan bir yağ asididir. ALA formu keten tohumu, soya fasulyesi ve kanola yağı gibi bitkisel kaynaklarda; EPA ve DHA ise balık ve diğer deniz ürünlerinde bulunmaktadır. Özellikle somon, ringa balığı, orkinos, ton balığı ve sardalya gibi soğuk su balıkları ile ceviz ve chia tohumu omega 3 yağ asitlerinden zengindir. Omega 3 besinlerde doğal olarak bulunmasının yanı sıra; yumurta, yoğurt, meyve suyu, süt ve bebek mamalarına sonradan ilave edilerek zenginleştirme yapılabilmektedir. Omega 3, vücudumuzdaki her bir hücrenin membranı için önemli bir bileşendir. DHA özellikle göz (retina), beyin ve sperm hücrelerinde yoğun olarak bulunur.  Ayrıca Omega 3 kalp-damar sağlığı, akciğerler, immün ve endokrin sistem üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Besinsel kaynakların yanı sıra; balık yağı, krill yağı, Morina balığı karaciğer yağı ve alg yağı şeklinde besin takviyesi olarak da bulunmaktadır.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağının romatoid artrite bağlı semptomları rahatlatmaya yardımcı olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Haftada iki kez balık yağı tüketimi kalp hastalığı riskini azaltmaya, kan basıncını düzenlemeye, yüksek tansiyonu düşürmeye, trigliserit düzeyinin azalmasına ve iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolün yükselmesine katkıda bulunabilmektedir.

Balık yağının içeriğinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri, kalp koruyucu, iltihaplanmayı baskılayıcı ve hipertrigliseridemi üzerine olumlu etkilere sahip olması nedeniyle metabolik sendrom gibi obeziteye bağlı komorbiditelerin önlenmesi, adet kramplarını gidermesi ve karaciğer yağlanmasını azaltması gibi faydaları bulunmaktadır. Balık yağı ayrıca hormon dengesinin oluşturulmasını sağlayabilir.

Balık yağının faydaları şu şekilde listelenebilir:

 • Balık yağı omega-3 yağ asitleri kaynağıdır
 • Gözlerin, beynin ve üreme hücrelerinin düzgün gelişimini yardım eder
 • Bağışıklık ve endokrin sistemlerinİ destekler
 • Kalp ve akciğer sağlığına iyi gelir
 • Yüksek tansiyonu önler
 • Karaciğer yağlanmasını azaltır
 • Saç dökülmesine neden olan saç folikülü iltihabını önler
 • Balık yağı alımının adet krampları üzerinde olumlu etkisi vardır
 • Artrit belirtilerini yönetmeyi kolaylaştırır
 • İnflamasyonu azaltır
 • Kemik Yoğunluğunu ve kas kaybını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

 • Balık yağı takviyeleri ağızda kötü bir tat bırakabilmekte ve kokuya neden olabilir
 • Mide yanması, bulantı veya diyare gibi sindirim sistemini etkileyen yan etkiler görülebilir.
 • Yüksek dozda balık yağı takviyesi kullanımı kanama riskinde artışa neden olabilir
 • Özellikle antikoagülan ve antiplatelet ilaçların etkisini değiştirebilir.

Balık Yağı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Balık yağı hangi hastalıklara iyi gelir?

Balık yağı hipertrigliseridemi, bazı deri hastalıkları, romatoid artrit ve hipertansiyona iyi gelebilmektedir.

Balık yağı nasıl kullanılır?

Balık yağı takviyeleri sıvı, tablet veya kapsül formda bulunmaktadır. Farklı dozlar ve EPA-DHA bileşimlerini içeren balık yağı takviyeleri günlük olarak alınabilir.

Balık yağı eksikliği durumunda vücutta ne gibi değişiklikler olur?

Balık yağının içerdiği omega 3’ün eksikliği; ciltte pürüzlü ve pullu bir görüntüye, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilmektedir. 

Balık yağı sürekli kullanılır mı?

Balık yağının olumlu etkilerini görebilmek için uzun süreli kullanımı önerilmektedir.

Balık yağını kimler kullanabilir?

Balık yağının çocuk, yetişkin ve yaşlılarda kullanımı güvenlidir. Ağır metal içerme riski nedeni ile gebelerde ve emziren annelerde ürün seçimi önem taşımaktadır. Adet döneminde kramp yaşayan kadınlar, romatoid artrit hastası kişiler, hipertansiyon hastaları ve kan trigliserid düzeyi yüksek olan bireyler balık yağı kullanabilir.

Balık yağı iştah açar mı?

Balık yağının iştah artırıcı etkisi bulunmamaktadır.

Balık yağı günün hangi saati alınmalı?

Balık yağı günün herhangi bir saatinde alınabilir. Ancak emilimi arttırmak için öğün sırasında, yağ içeren besinler ile tüketimi önerilmektedir.  

Balık yağı cilde iyi gelir mi?

Balık yağının içerdiği yağ asitlerinin alerji, dermatit ve kutanöz yaralar gibi bazı deri hastalıklarına iyi geldiğine dair çalışmalar mevcuttur. Balık yağının içerdiği çoklu doymamış yağ asitleri yara iyileşmesini sağlayan sitokinlerin sentezi ve aktivitesi üzerine olumlu etkiler gösterebilmektedir.

Balık yağı kilo aldırır mı?

Balık yağının kilo artışı üzerine etkisi bulunmamaktadır.

Balık yağı hamilelikte kullanılır mı?

Balık yağının içerdiği Omega 3 yağ asitleri gebelikte oldukça önemlidir. Ancak bazı balık yağı takviyelerinde ağır metal birikimi riski olduğundan kullanılacak Omega 3 takviyesinin formuna dikkat edilmeli, mutlaka hekime danışılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 28 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al