Yükleniyor

Küçük Tansiyon Neden Yükselir? Küçük Tansiyon Kaç Olmalı?

Küçük Tansiyon Neden Yükselir? Küçük Tansiyon Kaç Olmalı?

Büyük tansiyon kadar olmasa da küçük tansiyonun yükseldiği ve bu yüksekliğe sebep olan durumlar da söz konusudur. Küçük tansiyonun yükselmesine neden olan faktörler arasında obezite, yüksek trigliserid düzeyleri, uyku apnesi, sigara-alkol tüketimi ve beslenme tarzı yer alır. Küçük tansiyon yüksekliği çok sık yaşanmasa da görüldüğü ve kontrol edilmediği takdirde kalp krizi, inme veya göğüs ağrısı gibi durumları tetikleyebilir.

İçindekiler

Küçük Tansiyon Nedir?

Diyastolik kan basıncı olarak da adlandırılan küçük tansiyon, koroner damarların kalp kasına oksijen sağlaması nedeniyle, kalp atışları arasında dinlenme aşamasındaki basınçtır. Aynı zamanda kan basıncı okumalarının en alt rakamı olan küçük tansiyon, istirahat esnasında ölçüldüğünde genellikle 80 mmHg’nin altındadır.

Normal seyrinde ölçüldüğünde genellikle herhangi bir tehlike unsuru oluşturmayan küçük tansiyon, 110 mmHg’nin üstüne çıktığında dikkat edilmesi gerekir. Bu durumun bazı nedenleri ve kontrol altına alınmazsa olası komplikasyonları söz konusudur.

Küçük tansiyona neden olan durumların başında obezite, beslenme tarzı, yüksek trigliserid düzeyleri, sigara–alkol tüketimi ve uyku apnesi gibi faktörler gelir. Bazen de stres küçük tansiyonu yükseltebilir.

Küçük Tansiyon Kaç Olmalı?

Küçük tansiyon olarak bilinen diyastolik basıncının normal aralığı sağlıklı bireylerde 60 ila 80 mmHg olmalıdır. 80’den 60’a kadar olan değer normal kabul edilirken 60 mmHg’nin altındaki küçük tansiyon değeri tehlikeli kabul edilir. 80 mmHg’nin üstündeki küçük tansiyon değerleri ise küçük tansiyonun yükselmesi anlamına gelir. Özetle 80 mm Hg'nin üzerindeki küçük tansiyon sağlıksız kabul edilir.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Küçük tansiyonun yükselme nedeni hipertansiyon, hareketsiz yaşam tarzı, kandaki yağ düzeylerinde yükseklik, sigara-alkol tüketimi, uyku apnesi ve obezitedir.

Küçük tansiyonun yükselmesine neden olan faktörler genel olarak şunlardır:

  • Hipertansiyon
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Obezite
  • Kandaki trigliserid gibi kan düzeylerinde yükseklik
  • Sigara-alkol tüketimi
  • Hormonsal sorunlar gibi endokrin hastalıkları
  • Düşük potasyum ve yüksek tuz içeren diyetler
  • Uyku apnesi
  • Yaşam tarzı
  • Stres

Obezite

Birçok hastalığın kökeninde yer alan obezite aynı zamanda küçük tansiyonun da yükselmesini tetikler. Obezite, vücuttaki kan basıncını yükselterek 80 mmHg olan normal küçük tansiyon değerinin açılmasına sebebiyet verir.

Yüksek trigliserid düzeyleri

Kandaki trigliserid düzeylerinin yükselmesi aynı zamanda küçük tansiyon değerinin de değişkenlik göstermesine neden olur.

Sigara-alkol tüketimi

Sigara içip alkol tüketen kişilerde de zaman zaman küçük tansiyon yüksekliği görülür. Normal seviyelere yakın küçük tansiyon değerleri sorun yaratmazken çok ciddi düşüşler tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Endokrin hastalıkları

Diyabet, obezite ve tiroid gibi endokrin hastalıkları da küçük tansiyonun yükselmesine yol açan faktörler arasında bulunur.

Düşük potasyum ve yüksek tuz içeren diyetler

Besin değeri açısından düşük potasyum ve yüksek tuz içeren diyetler yapan ve bu şekilde beslenen kişilerin düşük tansiyon değerlerinde yükselme görülebilir.

Uyku apnesi

Solunumun uyku sırasında ani bir şekilde durması sonucu meydana gelen uyku apnesi, küçük tansiyonun tehlikeli değerlere ulaşmasına yol açabilir.

Yaşam tarzı

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve buna bağlı meydana gelen yaşam tarzının getirdiği fiziksel değişimler de küçük tansiyonun yükselmesiyle bağlantılıdır.

Stres

Birçok hastalığın suçlusu sayılan stresin küçük tansiyon değerlerini de etkilediği değerlendirilir.

Yukarıda yer alan faktörlere bağlı olarak gerçekleşme olasılığı bulunan düşük tansiyon yüksekliği aynı zamanda geçici bir durum da olabilir. Geçici olan durumlar birkaç kez ölçülen tansiyonla anlaşılır ancak düşük tansiyonun sürekli yüksek seyrettiği senaryolar tehlikeli bir hal alabileceği için doktora başvurmak gerekir.

Küçük Tansiyon Kaç Olursa Tehlikeli?

80 mm Hg'nin üzerindeki herhangi bir küçük tansiyon değeri çok yüksektir. Küçük tansiyon (diyastolik değer), 90 mmHg’nin üstüne çıktığında tehlikeli hale gelir. Bu değer normal şartlarda sağlıklı düzeyde olabilmesi için 80 mmHg altında olmalıdır. Bu değerin üstüne çıktığı durumlarda bazı komplikasyon ortaya çıkabilir. Bunların başında inme, göğüs ağrısı, kalp krizi ve görme kaybı gelir.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Küçük tansiyon yüksekliği ne demek?

Küçük tansiyon, aynı zamanda diyastolik kan basıncı şeklinde de ifade edilir. Küçük tansiyon yüksekliği, referans değer kabul edilen 8’in üstüne çıkarsa küçük tansiyon yüksekliğinden söz edilir.

Küçük tansiyon 10 olursa ne yapılır?

Tansiyon ölçümünde küçük tansiyon değerini 10 ve üzeri çıktıysa, dinlendiğiniz halde düşmüyor ve de fiziksel belirtiler söz konusuysa vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Küçük tansiyon yüksekliği tehlikeli mi?

Küçük tansiyon değerlerinin yükselmesi çok yaygın görülmez ancak görüldüğünde de olası komplikasyonlara yol açabilir. Eğer küçük tansiyon değeriniz kısa sürüp geçiciyse endişe etmenize gerek yoktu ancak kalıcı bir yükseklik söz konusuysa bunun altında farklı bir hastalı yatıyor olabilir.

Küçük tansiyon yüksekliği belirtileri nelerdir?

Küçük tansiyon yüksekliği genellikle baş ağrısı, baş dönmesi ve yüzde kızarıklık gibi belirtilerle karakterizedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al