Yükleniyor

Saç Bakımı Nedir? Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Bakımı Nedir? Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Herkes güçlü, parlak, sağlıklı ve kolay şekil alan saçları olmasını ister. Ancak buna kavuşmak çok da kolay değil. Bu noktada saç bakımı büyük önem taşır.  Saç bakımına gerekli önem verilmez ise saçların uzaması yavaşlayabilir. Bununla birlikte kepek, saç dökülmesi, kuruluk ve matlık gibi sorunlar yaşanabilir. Saç bakımı sağlıklı saçlara ve saç derisine sahip olmak için gerekli olan ürünleri, saçın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin kullanılmasını ve saçların uygun bir şekilde temizlenmesini içerir. Bununla birlikte saç dökülmesine iyi gelen besinler, herkesin saçlarının fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla saç bakımında kullanılacak olan ürünler de saç türlerine göre farklılaşır.

İçindekiler

Saç Bakımı Nedir?

Bakım, sağlıklı ve canlı saçlar için en temel ihtiyaçtır. Bu özel krem ya da şampuanlar ile olduğu gibi yiyecekler de olabilir. Faydalı yağlar ile şampuan öncesi saça masaj yapmak saç derisindeki kan dolaşımını iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca saçların daha parlak olmasını sağlar ve saçı besler. Ayrıca saça kaybettiği nemi de geri kazandırır. Ayrıca saçın daha hızlı uzamasını sağlar ve saçların kırık uçlarını da onarır. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, Hint yağı gibi yağları masaj için kullanabilirsiniz. Masaj dışında tüketim alışkanlarınız da saç sağlığınızı belirler.

Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Saçların daha sağlıklı ve güçlü olabilmesi için belirli vitamin ve minerallerin ve saça iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Saça iyi gelen besinler şu şekilde sıralanabilir:

Süt Ürünleri

Saça en iyi gelen besinler arasında süt ürünleri bulunur. İçlerinde bulunan kalsiyum ve proteinler saçların sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizinin kendisi ve yağı bir taraftan yıpranmış saçları onarırken diğer taraftan da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Badem

Badem Omega-3 yağ asitleri ve E vitamini içerdiği için hem saç köklerini besler hem de saça nem kazandırır.

Yumurta

Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu için saçların sağlam ve güçlü görünmesinde etkilidir.

Havuç

Havuç içeriğindeki A vitamini sayesinde hem saçların dökünmesini önler hem de parlak görünmesini sağlar.

Deniz Ürünleri

Balıkların içeriğindeki Omega-3 özellikle saç derisini canlandırır.

Saç Bakımına İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Saça iyi gelen besinler gibi vitaminler de vardır. Onlardan bazıları şunlardır:

Demir

İstiridye, yumurta, kırmızı et ürünleri, mercimek ve ıspanak gibi besinler demir açısından oldukça zengindir.

Çinko

Çinko kaynakları arasında istiridye, sığır eti, kabak çekirdeği ve mercimek gibi besinler bulunur.

Omega 3 ve Omega 6

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri; somon, sardalya gibi soğuk su balıkları, keten tohumu, yoğurt, süzme peynir, yumurta sarısı, avokado ve kabuklu yemişlerde bulunur. Bu besinler saç köklerini canlandırarak saç derisine iyi gelir.

E vitamini

Ay çekirdeği, badem, ıspanak ve avokado gibi yiyeceklerde E vitamini bulunur.

Protein

Protein bakımından zengin beslenmek saç büyümesi için oldukça önemlidir. Yeterince protein almamak saç incelmesine ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç bakımında önemli olan ve protein açısından zengin besinler şunlardır: Yumurta, uskumru ve somon gibi balıklar, fındık ve tohumlar, yağsız et, ıspanak ve lahana, fasulye ve baklagillerdir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç bakımını düzenli ve doğru bir şekilde yapmak sağlıklı saçlara sahip olmak için en önemli adımlardan biridir. Saçınızı düzenli olarak yıkamak, saç derinizin ve saçınızın kirden ve yağdan kurtulmasını sağlar. Bununla birlikte saçlarınızı doğru sıklıkta ve saçınıza uygun ürünlerle temizlemek oldukça önemlidir. Mesela kuru saça sahip iseniz saçlarınızı haftada 2 kez yıkayabilirsiniz. Saçınıza zarar vermeyen ve saç tipinize uygun şampuanları kullanmalısınız. Ayrıca saçların aşırı ısıya sık sık maruz kalması saç derisine de zarar vereceği için bu konuda dikkat etmelisiniz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesini hem çevresel hem de genetik faktörler etkiler. Kurutmadan önce geniş dişli bir tarak kullanarak taramalısınız. Islak saç kırılgandır ve kolayca kırılır, bu yüzden saçınız ıslak iken taramamalısınız. Bunun yerine, saçınızda durulanmaya gerek olmayan bir saç kremi kullanıp geniş dişli bir tarakla saçınızı açabilirsiniz. Bu sayede saçınızı zarar görmeden tarayabilirsiniz. Saçlarınızı uçlarından başlayarak taramalı ve saç derinize doğru ilerlemelisiniz.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için sülfat ve paraben içermeyen şampuanlar kullanmakta fayda var. Yağlı saçlara sahipseniz her gün yıkamaya uygun olarak üretilmiş olan şampuanlar kullanmalısınız. Boyalı saçlar için amino asitlerle güçlendirilmiş şampuanları tercih etmelisiniz. Kuru saçlar için ise saça kaybettiği nemi geri kazandırmak amacıyla gliserin ve kolajen içeren şampuanlar uygundur. Hem zararlı kimyasal içermeyen hem de saç tipinize uygun şampuanları ve diğer saç bakım ürünlerini kullanmak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler de tüketilmelidir.

Saç Dökülmesi Genetik Midir?

Genetik faktörler saç dökülmesini etkileyen faktörler arasında yer alır. Ayrıca genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi daha erken yaşlarda görülür.

Saça İyi Gelen Besinler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç köklerini ne güçlendirir?

Aloe vera bitkisi A, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler, saçların sağlıklı uzamasını desteklemeye yardımcı olabilir. Saç köklerine iyi gelen besinler genellikle protein içeren besinlerdir.

Saç çıkması için ne yemeliyiz?

Dökülen saçların yeniden çıkması için protein ağırlıklı beslenmek ve bol su içmek gerekir. Saçların uzaması ve kendini koruması için sağlıklı beslenmek önemlidir. Yumurta, çilek, kabuklu kuruyemiş, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve tatlı patates gibi yiyecekler saç çıkması için yenilebilir.

Dökülen saçlar tekrar çıkar mı?

Dökülen saçların tekrar çıkması bazı uygulamalar ile mümkündür. Bunun için doğru bakım ürünlerini kullanmak ve saçlara faydalı besinler tüketmek gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al