Yükleniyor

Şakak Ağrısı Nedir? Şakak Ağrısı Neden Olur?

Şakak Ağrısı Nedir? Şakak Ağrısı Neden Olur?

Şakak ağrısı, genellikle stres veya yorgunluk gibi faktörlerin tetiklediği yaygın bir rahatsızlıktır. Başın her iki yanında, gözlerin hizasında yer alan şakak bölgesinde hissedilen bu ağrı, zaman zaman şiddetli olabilir. Migren veya sinüzit gibi sağlık sorunlarının bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilen şakak ağrısının tedavisi için ağrının altında yatan sebebin doğru teşhis edilmesi önemlidir. Şakak ağrısını hafifletmek için dinlenmek, yeterli su tüketmek ve gerektiğinde ağrı kesici kullanmak faydalı olabilir.

İçindekiler

Şakak Nedir?

Şakak, başın yan tarafında, gözün arkasında, alın ile kulak arasındadır. Temporal kemiğin yanı sıra sfenoid kemiğin bir kısmından oluşur. Bu temporal kemikte iç kulağın denge yapıları ve beyne giren, çıkan damarlar gibi birçok önemli anotomik oluşumlar yer alır. Bu nedenle baş ağrısı gibi rahatsızlıklar genellikle bu bölgede görülür.

Şakak Ağrısı Nedir?

Şakak ağrısı, şakaklara baskı yapan baş ağrısı veya migren, stres, sinüslerin tıkanması ya da kafa travması gibi nedenlerle ortaya çıkan ağrıdır. Ağrı yaşatan zonklama sürekli bir baş ağrısı haline gelmişse ve şakaklara dokunulduğunda ağrı da eşlik ediyorsa, bu temporal arteritin bir işareti olabilir.

Şakak ağrısı yaşam konforunu bozan ve kişinin günlük aktivitelerini olumsuz etkileyen son derece can sıkıcı bir durumdur. Şakakta meydana gelen bu ağrı hafif, orta derece veya şiddetli olabilir. Ayrıca, bazen kısa aralıklarla kendini hissettirirken bazen de hiç geçmeyen bir ağrı şeklinde yaşanabilir ve kronikleşir. Derecesi ne olursa olsun şakak ağrısı kişiyi huzursuz eder ve tedavi edilmesi gerekir. 

Genellikle gerilim tipi baş ağrısı, migren, stres, uykusuzluk, göz problemleri gibi faktörlerin neden olduğu şakak ağrısı, boyun ve kafa travması gibi nedenler sonucu da meydana gelebilir.

Şakak Ağrısı Neden Olur?

Şakak ağrısı genellikle gerilim tipi baş ağrısı sonucu kafatasının sağ ve sol yanında bulunan temporal kemikte ağrı oluşmasıyla meydana gelir. Baş ağrısının yanı sıra migren, stres, uykusuzluk, göz hastalıkları ve hormonal değişimler de şakak ağrısı oluşumuna yol açabilir.

Şakak ağrısının yaygın olarak görülen nedeni olan baş ağrısı da kendi içinde türlere ayrılır.

En sık rastlanan baş ağrısı türleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Migren ve Baş Ağrıları: Migren, tedavi edilmediği sürece kişinin günlük yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Migrende baş ağrısının yanı sıra sese ve ışığa duyarlılık, mide bulantısı, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü gibi semptomlarda görülebilir.
 • Gerilim Tipi Baş Ağrıları: Gençlerde ve yetişkinlerde sık rastlanan baş ağrısı türü gerilim tipi baş ağrısıdır. Başın iki tarafında ağrı veya başı bir bant gibi çevreleyen ağrı şeklinde görülür. Bu rahatsızlığı yaşarken kafanızda bir baskı ve sıkıştırılmış hissi yaşanabilir. Bu ağrıya genellikle stres, uykusuzluk ve kafein sebebiyet verebilir.
 • Küme Baş Ağrıları: Genellikle başın tek tarafında, gözün içinde veya çevresinde yanıcı ve keskin olarak görülen ağrı çeşidi küme baş ağrısıdır. Ağrı olduğu durumlarda huzursuzluk ve ağrıdan yerinde duramama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tedavisi için sağlık kurumuna başvurduğunuzda doktorunuz size gerekli bilgilendirmeyi yapıp gereken ilaçları reçete edebilir. 
 • Temporal Arterit: Temporal arterit, kalpten vücuda oksijen taşıyan damarlar olan arterlerin iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Genellikle başın yan kısmında bulunan şakaklarda bulunan temporal arterlerde olur. Bu hastalığın ana semptomları kafa derisinde ve şakaklarda yaşanan ağrıdır. Bu ağrıların yanı sıra ateş, tükenmişlik hissi, görmede azalma veya bulanık görme ve daha başka belirtiler de görülebilir.

Tek Taraflı Şakak Ağrısı Neden Olur?

İster sol şakak ağrısı ister sağ şakak ağrısı olsun tek taraflı yaşanan bu ağrı çoğunlukla migrenin belirtisidir. Beyin kimyasallarında meydana gelen değişiklikler, bazı gıdalar ve hava değişimleri migreni tetikleyebilir.

Bunun dışında küme tipi baş ağrısı da başın tek tarafında görülür. Sadece basit bir ağrı ile kalmaz, aynı zamanda tek taraflı şakak ve göz ağrısı olarak da kendini gösterir. Etkilenen gözde şişme, kızarma ve yaşarma gibi rahatsız edici belirtiler meydana gelebilir. 

Hormonal ağrı da başta tek taraflı görülen bir ağrı türüdür. Adet dönemlerinde yaşanan bu ağrı östrojen seviyesinde değişiklerden kaynaklanır. 

Şakak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Şakaklarda meydana gelen ağrının tıbbi olarak görülen yaygın belirtileri baş-boyun ve yüz bölgesinde ağrı, başın etrafında baskı hissi, burun tıkanıklığı ve burun akıntısıyla kendisini gösterir.

Genel olarak şakak ağrısı belirtileri şunları içerir:

 • Baş, boyun ve yüzde ağrı 
 • Başın etrafının sıkılma ve baskı hissi
 • Baş dönmesi
 • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Uykulu veya sinirli hissetme
 • Sese ve ışığa karşı duyarlılık
 • Gözde ağrı, yanma ve yaşarma 
 • Görme kaybı
 • Gözlerin arkasında ve elmacık kemiklerinde ağrı

Şakak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Şakak ağrınızın tedavisi için bir hekime başvurmanız halinde, doktorunuz bazı muayeneler ve gerekli görülen tetkikler sonucunda ihtiyacınız olan tedaviyi planlar. Ağrınızın tedavisinde belirleyici faktörler; ağrınızın türü, ne sıklıkta bu rahatsızlığı yaşadığınız ve hangi nedenlere bağlı olarak geliştiğidir. Bu bilgiler eşliğinde ve tetkikler sonucunda; ilaç tedavisi, stres yönetimi, altta yatan nedenlerin iyileştirilmesi için psikolojik danışmanlık gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak tedavi sürecini alanında uzman bir hekimin yönlendirmesi gerekir.

Şakak Ağrısını Hafifletmek İçin Neler Yapılabilir?

Şakak ağrısının tedavisi için her zaman ilaç kullanımı ve tıbbı müdahale gerekmez. Bazen de basit yöntemler ile ağrı hafifletilebilir. Bu yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Sıcak kompres uygulaması: Sıcak kompres uygulaması bazı durumlarda ağrıyı hafifletici bir etkiye sahiptir. Bunun için nemli bir bez veya sıcak su torbası kullanılabilir. Ağrının olduğu bölgeye sıcak kompres uygulayarak ağrının şiddetini hafifletebilirsiniz.
 • Soğuk kompres uygulaması: Soğuk kompres uygulaması, buz torbasını ince bir beze sararak şakak bölgesine tutarak gerçekleştirilebilir. Bu uygulama bazı durumlarda sıcak kompresle birlikte ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
 • Düzenli uyku: Düzenli bir uyku düzenine sahip olmak ağrının azalmasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardım eder. 
 • Postür hatalarını düzeltme; Postür bozukluğu, boyundan başa doğru yayılan bir ağrıya neden olabilir. Duruşunuzu düzelterek şakak ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapma ve sağlıklı beslenme gibi alışkanlıklar ağrılarınızın azalmasına destek verir.

Şakak Ağrısı Nasıl Önlenir?

Stresinizi yönetmeyi öğrenmek, düzenli ve dengeli beslenmek, spor yapmak ve uyku düzeninize sadık kalmak şakak ağrısı riskinizi en aza indirgemenize yardım eder.

Şakak Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şakak neresidir?

Şakak; yüzün yan tarafında, gözlerin hemen arkasında, alın ile kulak arasında yer alır.

Şakak ağrısı için hangi doktora gidilir?

Şakak ağrısı ve baş ağrısı türleri nöroloji bölümünün uzmanlık alanına giren bir rahatsızlıktır. Kişinin yaşam konforunu düşüren bu rahatsızlık için nöroloji bölümünden randevu aldıktan sonra bir nöroloğa muayene olmak gerekir. 

Şakak ağrısı kaç gün sürer?

Ağrının süresi, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Birden fazla faktöre bağlı olan bu ağrılar bazen birkaç saat içerisinde geçerken bazen günler hatta haftalarca geçmeyen şakak ağrısı şeklinde olabilir.

Şakaklarda ağrı neyin belirtisi?

Şakaklardaki ağrının nedeni; beyin, kan damarları ve sinir damarlarındaki sinyaller ile ilgili olabilir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, sinüzit ve genetik gibi unsurlar da şakaklarda ağrıya neden olabilir.  

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al