Yükleniyor

Sinir Otu Nedir? Sinir Otu Faydaları Nelerdir?

Sinir Otu Nedir? Sinir Otu Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Avrupa ve Asya olan sinir otu uzun bir tarihsel geçmişe sahiptir. Fars tıbbı ve geleneksel tıpta kullanılmış olan ot, çay, şurup ve merhem gibi formlarıyla reçete edilmiştir. Yüzyıllardır kullanılan ve yaraları iyileştirmesi, sindirim sorunlarına iyi gelmesi ve vücuttaki tahrişleri gidermesiyle bilinir. Ülkemizde ise en çok Kars, Bingöl, Kahramanmaraş, Elazığ, Amasya ile Çanakkale, Sakarya, Balıkesir ve İstanbul'da yetişir.

İçindekiler

Sinir Otu Nedir?

Sinir otu, içindeki allantoin maddesi sebebiyle yaraları iyileştirebilen, sulak yerlerde yetişebilen ve oval biçimli yapraklara sahip yeşilimsi çok yıllık bir bitkidir. Plantago, damar otu ve yara otu şeklinde de adlandırılan sinir otu yaprakları flavonidler, glikozitler, tanenler, polisakkaritler ve terpenoidler gibi anti-inflamatuar bileşikler içerir. Birçok yabani çeşidi bulunan ot, kuş yemi olarak da yaygın olarak kullanıldığı gibi, toz haline getirilmiş tohumların yağ ile karıştırılmış hali yüzyıllarca iltihaplı bölgelere lokal olarak uygulanmıştır.

Bununla birlikte hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilen sinir otunun insan sağlığı üzerindeki faydaları da dikkat çekicidir.

Sinir Otu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Sindirimi iyileştirebilen, iltihabı azaltabilen ve yara iyileşmesini destekleyen bitki bileşikleri ile magnezyum, kalsiyum, ve A ve C vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olan sinir otunun faydaları şu şekilde özetlenebilir:

 • Balgam söktürücü özelliği olup, öksürüğe iyi gelir.
 • Sinir otu yaprakları siğil ve çıbanı geçirmeye yardımcıdır
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır
 • Sindirim sistemini düzenler
 • İdrar söktürücü özelliği bulunur
 • Doğal müshildir, kabızlığa iyi gelir
 • Antikanser etkileri söz konusu olabilir.
 • Tip-2 diyabet hastalarında glisemik kontrol için fayda sağlar
 • Ayak ülserinin iyileşmesine yardımcıdır
 • Göz yaralarını iyileştirmede kullanılabilir.
 • Tümörlerin ve enfeksiyonların gelişimini önleyebilir.
 • Diş eti iltihaplarını iyi gelir

Sinirli otun yapraklarında asetonid, katalpol ve aucubin gibi birkaç biyoaktif bileşik de vardır. Bunların her biri antioksidanlar, yatıştırıcı maddeler ve hepatoprotektiflerdir.

Dolayısıyla ayrıntıları net olarak belirlenmese de, bilimsel açıdan sinir otu yapraklarının yapraklarının ve tohumlarının vücut sağlığınıza fayda sağlayabilecek ve küçük yaraları iyileştirme çabalarını desteklemeye yardımcı olabilecek kanıtlanmış niteliklere sahip olduğundan söz edilebilir.

Sinir Otu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlık açısından sunduğu birçok faydanın yanı sıra aşırı tüketiminde birtakım sorunlara sebep olabilecek sinir otunun zararları ve yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Gaz ve şişkinlik meydana gelebilir
 • Mide bulantısı yaşanabilir
 • Hazımsızlık ve kusma olabilir
 • Alerjik reaksiyonlar oluşabilir
 • Böbreklere zarar verebilir
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmez.

Ayrıca bazı durumlarda yüksek doz, ciddi bir alerjik reaksiyon türü olan anafilaksi olasılığı da dahil olmak üzere yeterli sıvı alınmadan tüketilmesi boğulma gibi daha ciddi yan etkileri tetikleyebilir. Bu ihtimaller nedeniyle, sinir otunu ham haliyle tüketmeden veya kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız önerilir.

Sinir Otu Nasıl Kullanılır?

Hem takviye hem de yenilebilir şeklinde tüketilen sinir otunu eczanelerden kapsül şeklinde alıp veya tohumlarını ağaçtan meyve toplar gibi toplayıp daha sonrasında çay olarak tüketebilirsiniz.

Yemeklere eklemek isterseniz de yapraklarını iyice yıkadıktan sonra çiğ veya pişmiş şekilde hem malzeme hem de yemeğin üzerine serpiştirerek kullanabilirsiniz.

Sinir Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Sinir otunu çay olarak kullanmak isterseniz, kıyılmış yaprakları demleme usulü ile hazırlayıp tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken sinirli otu çay olarak hazırlarken ocağa alıp kaynatılmaması gerektiğidir. Daha önceden kaynayıp, ocaktan alınmış bir su içine ilave edip, demleyerek içmeniz faydalarının yok olmamasını sağlayacaktır.

Sinir Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sinir Otu Nerede Bulunur?

Sinir otunu en sağlıklı olarak aktarlardan veya kapsül olarak eczanelerden elde edebilirsiniz.

Sinir Otu Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Sinir otunun çay olarak günde 3-4 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmez.

Sinir Otu İltihap Söker mi?

Sinir otunun yaraları iyileştirme ve sindirim problemlerine iyi gelme özelliği bulunur. Bu yüzden iltihap sökme konusunda da faydalı olabilir.

Sinir Otu Zayıflatır mı?

Sinir otunun zayıflatıp zayıflatmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Sinir Otu Zehirli mi?

Hem çiğ hem de pişmiş olarak kullanılan sinir otu zehirli değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al