Yükleniyor

Sitikolin Nedir? Sitikolin Ne İşe Yarar?

Sitikolin Nedir? Sitikolin Ne İşe Yarar?

Silikolin, nöroprotektif etkiye sahip, beyin performansını artıran ve nörolojik hastalıkların tedavisine yardımcı olan doğal bir beyin kimyasalıdır. Beyin performansı, bilişsel işlev ve nörolojik hastalıkların tedavisinde etkili olan silikolin ek olarak göz sağlığını destekler ve inme tedavisine katkı sağlar. Doğal olarak oluşan bir beyin kimyasalı olmasının yanında sitikolin takviye olarak da vücuda alınabilir.

İçindekiler

Sitikolin Nedir?

Sitikolin, beyin fosfolipitlerinin sentezini uyararak beyin sağlığında rol oynayan, vücutta doğal olarak oluşan ve takviye olarak da alınabilen kolin ve sitidin kaynağıdır. Sitidin-5'-difosfokolin veya CDP-kolin olarak da bilinir. Sitikolin, beyindeki kolin ve sitidin düzeylerini artırmakla görevlidir. Bu süreç daha fazla fosfatidilkolin ve diğer önemli maddelerin üretilmesine yardımcı olarak zihinsel sağlığı destekler ve beyin performansını artırır.

Yapılan araştırmalar ayrıca hafıza ve düşünme konusunda yaşa bağlı gerileme, glokom, felç, alzheimer hastalığı, bipolar bozukluk, depresyon ve birçok probleme olan faydasını ortaya koymuştur.

Sığır ciğeri, haşlanmış yumurta, tavuk göğsü, pişmiş kinoa ve brüksel lahanası gibi birçok besinde doğal olarak bulunan sitikolin, ihtiyaç duyulduğunda oral bir şekilde takviye olarak da alınabilir.

Sitikolin beyni nasıl etkiler?

Sitikolinin beyni nasıl etkilediği konusunda izlediği bir yol söz konusudur. Bu süreç şöyle açıklanabilir:

 • Dopamin ve norepinefrinin arttırılması ve serotonin seviyelerine katkı sunar
 • Asetilkolinin öncüsü olarak hizmet eder
 • Düşük oksijen koşullarında beyne zarar veren bir kimyasal olan glutamat seviyelerinin düşürülmesine yardım eder.
 • Fosfolipazın bloke edilmesini sağlar

Sitikolin Hangi Besinlerde Bulunur?

Beyin sağlığı ve bilişsel işlevin korunması için önemli bir yeri olan sitikolin bazı besinlerde bulunur ve tüketildiğinde doğal bir katkı sağlar.

Sitikolin bulunan besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sığır karaciğeri
 • Haşlanmış yumurta
 • Tavuk göğsü
 • Somon
 • Yeşil mercimek, kinoa, nohut
 • Brüksel lahanası ve brokoli
 • Havuç

Sitikolin Ne İşe Yarar?

Sitikolin, özünde beyin sağlığını ve bilişsel işlevi korur, hafızayı güçlendirir. Sahip olduğu nöroprotektif özellikler, beyin metabolizmasını teşvik eder ve merkezi sinir sistemindeki nörotransmitter seviyelerini artırır.  Ayrıca sitikolinin glokom, felç, bipolar bozukluk ve depresyonun etkilerini azaltma konusunda etkili olduğu değerlendirilir.

Sitikolin faydaları şunları içerir:

 • Beyin sağlığını destekler, hafızayı güçlendirir
 • Nöroprotektif özellikler sayesinde beyin metabolizmasını teşvik eder
 • Sinir sistemindeki nörotransmitter seviyelerini artırır
 • Glokoma bağlı görme kaybını önleyebilir
 • Felç riskini azaltabilir
 • Bipolar bozukluk ve depresyonun etkilerini azaltabilir

Beyin sağlığını destekler, hafızayı güçlendirir

Nöroprotektif etkiye sahip olan sitikolin, beyin sağlığını desteklemesiyle birlikte hafızayı güçlendirici bir etki yapar ve bilişsel işleve katkı sağlar.

Nöroprotektif özellikler sayesinde beyin metabolizmasını teşvik eder

Sitikolinin en temel faydalarından biri beyin metabolizmasını teşvik etmesidir. Bu etki, nöroprotektif özellikler sayesinde olur.

Sinir sistemindeki nörotransmitter seviyelerini artırır

Sitikolin, beyin sağlığını desteklemesinin yanında sinir sistemindeki nörotransmitter seviyelerini artırmasıyla öne çıkar.

Bunların yanı sıra glokoma bağlı görme kaybını önleyebilen, felç riskini azaltabilen sitikolin, bipolar bozukluk ve depresyon riskini de düşünebilir. Ancak bu konular hakkında daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulduğu da bir gerçektir.

Sitikolinin Yan Etkileri Var mı?

Sitikolin hem doğal olarak besinlerden hem de kapsül formunda takviye şeklinde alınabilir. Genellikle güvenli bir takviye kabul edilen stikolin bazı kişilerde olası yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Sitikolinin olası yan etkileri aşağıdaki gibidir:

Bu olası yan etkiler, sitikolin takviyesi kullanan kişilerde görülebileceği gibi herhangi bir olumsuz meydana getirmeyebilir. Ancak hamile veya emzirenlerin sitikolin kullanmaması önerilir.

Sitikolin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sitikolin ne demek?

Sitikolin, beyin sağlığını ve bilişsel işlevi desteklemesiyle bilinen doğal bir kimyasal ve yağ molekülüdür.

Sitikolin günlük ne kadar alınmalı?

Bir besin takviyesi olarak da kullanılan sitikolinin günlük önerilen dozu 500 mg’dir. Önerilen dozdan fazla sitikolin kullanıldığında potansiyel yan etkiler meydana gelebilir. Bu sebeple sitikolin kullanmadan önce doktora danışmak daha sağlıklı bir süreç yönetimi için önem arz eder.

Sitikolin hangi hastalıklara iyi gelir?

Sitikolin, hafıza kaybı yaşayanlar ve beyin sağlığını güçlendirmek isteyenler için önemli bir kaynaktır. Ayrıca kişiye odaklanma ve dikkati artırmakla birlikte enerji yükseltici bir etki de sunabilir.

Sitikolin nasıl kullanılır?

Sitikolin genellikle oral olarak ağızdan alınır. Ayrıca damardan veya kas içinden de sitikolin takviye uygulanabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al