Yükleniyor

Sol kol Uyuşması Nedir? Sol Kolda Uyuşma Neden Olur?

Sol kol Uyuşması Nedir? Sol Kolda Uyuşma Neden Olur?

Sol kolda uyuşma genellikle sinirlere baskı yapan ve/veya kan akışını kısıtlayan boyun fıtığı ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarından kaynaklanır. Bazen de sadece kolun üstüne yatma veya ağır yük kaldırma gibi basit sorunlarda sol kolda uyuşmaya neden olur. Tedavisi nedene bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, sol kol uyuşması hakkında önemli önerilerde bulundu.

İçindekiler

Sol Kol Uyuşma Neden Olur?

Sol kol uyuşması, kolun üzerine yatma, sinir problemleri, kalbe giden damarlarla ilgili bir sıkıntı olması durumunda ya da ağır yük kaldırmadan dolayı ortaya çıkabilir. Bunun yanında migren baş ağrıları, ani hareket etme, düşme ya da kazalarda sol kol uyuşmasına neden olabilir. Bu tür nedenlere bağlı kol uyuşukluğu kısa sürede geçer. Bununla birlikte, tıbbi müdahale gerektiren sol kol uyuşması veya karıncalanmasının daha ciddi nedenleri arasında şunlar yer alır:

Kalp krizi belirtisi

Kalp krizi sıklıkla göğüs bölgesinde, boyunda, kolda, yüzde veya sırtta ağrı ile baskıya neden olabilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında nefes darlığı, baş dönmesi ve mide bulantısı bulunmaktadır. Sol kol uyuşması da kalp krizi belirtisi olarak sıralanabilir.

Felç

Beyinde bulunan bir kan damarı tıkandığında veya kanadığında, beyin yeterince kan ve oksijen alamayabilir. İnme yani felç, sol kol da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uyuşukluğa sebep olabilir. İnmenin diğer belirtileri arasında, denge bozukluğu, konuşma sorunları, baş ağrısı ve kafa karışıklığı yer alabilir. Bunun yanında sol kolda uyuşma olması kişinin felç geçirdiğine dair bir belirti olarak kabul edilir.

Alerjik reaksiyon

Alerjik bir reaksiyon vücudun herhangi bir bölgesinde uyuşukluğa neden olabilir. Sol kolda bir böcek ısırığına verilen tepki uyuşukluğa neden olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyon gelişen bölge şişmiş, kaşıntılı ve kırmızı olarak görülür.

Boyun fıtığı gibi omurga sorunları

Boyun fıtığı gibi omurga ile ilgili sorunlar, boyundaki sinirlerin sıkışmasına neden olabilmektedir. Bu da kol uyuşukluğunun bir başka olası nedeni olarak bilinir. Boyunda sinir sıkışmasının diğer belirtileri arasında; boyun ağrısı, sol kol uyuşması, boyun sertliği, kas spazmları, baş dönmesi, kas zayıflığı ve baş ağrıları sayılabilmektedir.

Sinir problemleri

Sinirler, beyinden vücudumuzun geri kalanına sinyaller gönderen sinir sisteminin bir parçası olarak bilinmektedir. Sinir hasarı veya sinir sıkışması uyuşukluğa ve karıncalanmaya neden olabilir. Sinir hasarının diğer belirtileri arasında karıncalanma veya yanma hissi, kaslarda güçsüzlük, dokunmaya karşı farklı reaksiyonlar (aşırı duyarlılık veya hissetmeme gibi) sayılabilmektedir. Kol uyuşukluğuna neden olabilecek sinir sorunları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilekteki sinirlerin sıkışması ile oluşan karpal tünel sendromu,
 • Omuzdaki bir sinir ağı olan brakial pleksusun yaralanması,
 • Diyabetli kişilerde yaygın olan sinir ucu iltihabı olarak adlandırılan nöropati (ellerinizde ve ayaklarınızda zayıflık, uyuşukluk ve ağrı),
 • Sinir sıkışması, başka bir doku sinire baskı yaptığında

Bu sinir problemleri yaşandığı durumda kişinin sol kolunda uyuşma gözlemlenebilir.

Lyme hastalığı

Lyme hastalığı, bakteriyel hastalık olarak ortaya çıkan kene ısırığı sonucunda görülen bir hastalıktır. Lyme hastalığı belirtileri arasında sol kol uyuşması, döküntü, ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, bezlerde şişme ve yüz felci görülür.

Travma

Yaralanma sonucu oluşan travmalardan sonra kol uyuşmaları meydana gelebilir. Travma sonrası sol kolda kırık bir kemik siniri sıkıştırarak kolda uyuşmaya neden olabilir. Ayrıca ciltte oluşan bir yanık, his ve duyulardan sorumlu sinirlere zarar verebilir ve bu durum da kolda uyuşmaya neden olabilir.

Zayıf kan dolaşımı

Bazı kişiler vücutlarında kan taşıyan atardamar ve toplardamarlarla ilgili sorunlar yaşayabilirler. Damar sistemi ile ilgili yaşanan hastalıklar kolda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir. Zayıf kan dolaşımının diğer semptomları arasında soluk veya mavimsi cilt, bacak kıllarında ve ayak tırnaklarında yavaş büyüme veya hiç büyümeme, alt vücutta yavaş iyileşen yaralar bulunmaktadır.

MS Hastalığı (Multipl skleroz)

Kolda uyuşma veya karıncalanma Multipl sklerozun (MS) erken bir belirtisi olabilmektedir. MS hastalığı, beyni ve omuriliği etkileyen bir hastalıktır. MS sinir hasarına neden olursa kolunuzda his eksikliğine neden olabilmektedir. Diğer MS semptomları arasında denge ve koordinasyon sorunları, baş dönmesi, vertigo ve yorgunluk bulunmaktadır.

Kurşun zehirlenmesi

Kurşun zehirlenmesi, zehirli bir metal olan kurşunun yutulduğu veya solunduğu zaman meydana gelmektedir. Kurşun boyalarda, suda ve diğer ev eşyalarında, özellikle eski nesnelerde bulunmaktadır. Yetişkinlerde yüksek düzeyde kurşun zehirlenmesi kollarda veya bacaklarda uyuşmaya neden olabilir. Kurşun zehirlenmesinin diğer belirtileri arasında metalik bir tat, kramplar, kusma, davranış değişiklikleri, baş ağrıları, yorgunluk, kas zayıflığı ve kilo kaybı bulunmaktadır.

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/solkoluyusmasijpg_8aec.jpg

Sol Kol Uyuşması Ve Karıncalanması Nasıl Tedavi Edilir?

Sol kol uyuşmasında tedaviler, uyuşmanın nedenine bağlı olarak değişir. Sol kol uyuşması ciddi bir durum değilse evde çeşitli yöntemlerle uyuşmanın giderilmesini sağlayabilirsiniz:

 • Uyuşmanın olduğu bölgeye soğuk veya sıcak uygulayın
 • Karıncalanma ya da uyuşmanın olduğu sol kola masaj yapın
 • Ağır bir şey kaldırmaktan kaçının ve bol bol dinlenin
 • Sol kolu zorlamayacak şekilde hafif egzersiz yapın

Sol Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Hafif gelişen sol kol uyuşması genellikle sinir sıkışmalarından ya da dolaşım problemlerinden kaynaklanır. Bu nedenler sol kol uyuşmasının altında yatan nedeni belirleyerek buna yönelik bir yönteme başvurmak önemlidir. Sol kol uyuşmasını geçirmek için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

 • Dinlenme pozisyonunu değiştirmek
 • Kolları sallamak
 • Hafif masajlarla kan akışının hızlandırmak
 • Fizik tedavi egzersizleri yapmak
 • Soğuk veya sıcak kompres uygulamak

Sol Kol Uyuşması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sol kol uyuşması için ne zaman acil tıbbi yardım almalıyım?

Sol kolda uyuşma hissediyorsanız ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa vakit kaybetmeden uzman doktora görünmeniz gerekmektedir:

 • Kafa karışıklığı, baş dönmesi veya koordinasyon sorunu
 • Renksiz ve soluk bir cilt
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Göğüste, sırtta, boyunda, yüzde veya omuzda ağrı
 • Omuz, kol, el veya yüzde güçsüzlük
 • Yürüme sorunları
 • Denge veya koordinasyon ile ilgili sorunlar
 • Konuşma bozukluğu
 • Vücudunuzun herhangi bir yerinde, özellikle eller veya ayaklarda şişme
 • Nefes almada veya yutmada sorun
 • Başka biriyle konuşma veya anlamada sorun

Sol kol uyuşmasının en sık nedeni nedir?

Sol kol uyuşması zayıflayan kan dolaşımı, sinirlerde meydana gelen hasar ya da dehidrasyon nedeniyle görülebilir. En sık nedeni genellikle sol kol üzerine yatmak olacaktır.

Kolumdaki uyuşukluktan nasıl kurtulurum?

Sol kol uyuşmasından kurtulmak için nedeni bilmek önemlidir. Nedeni belirlendikten sonra durum ciddiyse uzman doktorun önerdiği tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Güncelleme Tarihi : 13 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al