Yükleniyor

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tıbbi adıyla lökonişi olan tırnakta beyaz leke, tırnağı sert bir yüzeye çarpma, ısırma, vitamin eksikliğinin yanı sıra mantar gibi enfeksiyonlar, alerji ve kullanılan bazı ilaçların etkisi olarak tırnağın strese maruz kalmasına bağlı meydana gelen küçük travmalardır. Bu renk değişimi beyaz renkte ve genellikle çizgi şeklinde kendini gösterir. Tırnaktaki beyaz renge neden olan durumların başında tırnakta meydana gelen stres gelir. Tırnaktaki strese de çoğunlukla tırnağı sert bir yüzeye çarpıp travma oluşması, enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar neden olur. Altında yatan nedene bağlı olarak da tırnaktaki beyaz lekeler için tedavi uygulanır.

İçindekiler

Tırnakta Beyaz Leke Nedir?

Tıbbi olarak lökonişi şeklinde tabir edilen tırnakta beyaz lekeler, el ve ayaklarda özellikle çizgi şeklinde beyaz renk değişimine sebep olan yaygın bir durumdur. Genellikle zararsız bir durum olarak kabul edilen tırnaktaki beyaz lekeler, bazen de altta yatan bir hastalığın göstergesi sayılabilir.

Çoğunlukla tırnak matrisinin yaralanması sonucunda meydana gelen beyaz lekeler, tırnak veya parmağın sıkıştığı veya bir yere çarptığı durumlarda oluşur. Yaralanmalara ek olarak mantar enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, mineral eksikliği ve ağır metal zehirlenmeleri de tırnakta beyaz lekelere yol açabilir.

Gerçek lökonişi, görünür lökonişi ve total lökonişi olmak üzere üç farklı türü bulunan tırnakta beyaz lekeler, altında yatan nedene bağlı olacak şekilde tedavi uygulanan bir durumdur. Bu tedavi yöntemlerinin başında enfeksiyonları iyileştirmek, tırnak bakımı-hijyeni ve sağlıklı beslenme gelir.

Ciddi bir durum kabul edilmese de bazen uzun süren beyaz lekelerle karşılaşılabilir. Kendiliğinden kısa sürede geçmeyen beyaz lekeler az da olsa karaciğer hastalığı veya anemi işareti olabilir. Bu gibi uzun süren tırnakta beyaz lekeleriniz varsa doktora başvurun.

Tırnakta Beyaz Leke Türleri Nelerdir?

Tırnakta meydana gelen beyaz lekeler, lekelerin oluşumu, şekli, şiddeti ve altında yatan nedenlere bağlı olmak üzere kendi içinde türlere ayrılır.

Tırnakta beyaz leke türleri şu şekilde sınıflandırılabilir:

Gerçek lökonişi: Tırnak matrisindeki birkaç beyaz nokta ile karakterize edilen gerçek lökonişi, genellikle travma sonucu oluşan ve tırnak üzerinde en yaygın görülen beyaz nokta türüdür. Kimi durumlarda beslenme bozukluğu ve mineral eksikliği de gerçek lökonişiye neden olabilir.

Görünür lökonişi: Görünür lökonişi, tırnakların dayandığı ve tırnak yatağı olarak adlandırılan bölgedeki beyaz leke oluşumudur.

Total lökonişi: Tüm tırnak yapısı bozulduğunda total lökonişi ortaya çıkar ancak bu durum nadir olarak görülür. Total lökonişi kalıtsal bir durumdur ve nadir olarak yaşandığında karaciğer hastalığının bir işaretidir.

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur?

Tırnakta beyaz leke, genellikle tırnak matrisinde stres kaynaklı meydana gelir. Tırnaklardaki bu strese de fiziksel yaralanmalar yol açar. Tırnağın sert bir yere çarpması veya sıkışması bu duruma örnektir. Bunlarla birlikte mantar enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar ve mineral eksikliği de beyaz lekelere neden olan yaygın faktörlerdir.

Tırnakta beyaz lekeler genellikle şu nedenler sonucunda ortaya çıkar:

 • Tırnağın sert bir yere çarpması veya sıkışması (fiziksel yaralanma)
 • Mantar enfeksiyonları
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Mineral eksikliği
 • Sistemik hastalıklar
 • Genetik faktör
 • Zehirlenme ve toksinlere maruz kalma
 • Psikolojik faktörler

Tırnağın sert bir yere çarpması veya sıkışması

Tırnak plağı veya tırnak matrisindeki yaralanmalar, tırnaklarda meydana gelen beyaz lekelerin en yaygın görülen nedenidir. Bu yaralanmalar genellikle parmakların bir yere sıkışması veya sert bir yere çarpmasından kaynaklanır.

Mantar enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları, keratin katmanları arasında büyüyerek tırnaklarda beyaz renk değişimine sebep olabilir, renk değişimiyle birlikte tırnaklarda kalınlaşma veya çatlama da yaratabilir.

Alerjik reaksiyonlar

Bağışıklık sistemi tırnakların estetik görünümü için kullanılan ürünleri alerjen olarak algılayabilir ve beyaz lekelerin oluşmasına yol açabilir. Bu ürünler arasında oje, oje parlatıcı, tırnak sertleştirici, oje çıkarıcı ve takma tırnaklar yer alır.

Mineral eksikliği

Özellikle çinko ve kalsiyum eksikliği gibi mineral eksiklikleri, tırnaklarda beyaz lekenin yaygın nedenleri arasında gösterilir.

Sistemik hastalıklar

Tırnaklardaki beyaz lekeler bazı durumlarda diyabet, kalp yetmezliği, HIV, siroz ve sedef hastalığı gibi birçok sistemik hastalık sonucu meydana gelebilir. Ancak bu sistemik hastalıklar nadir olarak görülür.

Genetik faktör

Bart-Pumphrey sendromu ve Darier hastalığı gibi tırnaklarınızı etkileyen bazı kalıtsal hastalıklar ve ailede beyaz lekeli tırnaklara sahip olan kişilerin varlığı tırnakta beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Zehirlenme ve toksinlere maruz kalma

Arsenik ve kurşun gibi toksik olan ağır metallere maruz kalan kişilerin tırnaklarında beyaz lekeler görülme riski yüksektir.

Psikolojik faktörler

Yoğun stres altında yaşayan kişilerle birlikte depresyon ve panik ataktan muzdarip olan kişilerin tırnaklarında da beyaz lekeler görülebilir.

Tırnakta Beyaz Leke Belirtileri Nelerdir?

Lökoşi olarak da bilinen tırnakta beyaz lekelerin yaygın belirtileri el-ayaklarda çizgi şeklinde olan beyaz renk değişimleridir. Bu renk değişimleri çizgi şeklinde olup el-ayak parmaklarında boyut farklılıklarına sebebiyet verebilir. Ayrıca tırnak yapısında gözle görülür değişimler de meydana gelebilir.

Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Teşhis Edilir?

Tırnakta beyaz leke belirgin renk değişimiyle birlikte teşhis edilir. Ayrıca altta yatan başka bir hastalığın belirlenmesi için de biyopsi ve kan tahliline başvurulabilir.

Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Geçer?

Tırnakta beyaz leke genellikle kısa süre içinde kendiliğinden geçer ancak lekelerin altında sistemik bir hastalık veya başka bir neden yatıyorsa tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Tırnakta beyaz leke oluşumunun nedeni mantar enfeksiyonuysa tedavi için antifungal ilaçlar önerilir. Diyabet, kalp yetmezliği ve siroz gibi sistemik hastalıklar mevcutsa bu hastalıklara yönelik tedavi programı uygulanır.

Tırnaklardaki beyaz leke tedavi şu yöntemleri içerir:

 • Antifungal ilaçlar
 • Sistemik hastalıkların tedavisi
 • Beslenme programının iyileştirilmesi
 • Tırnak hijyeni ve bakımının yapılması
 • Tırnaklara uygun koruyucular kullanılması

Tırnakta Beyaz Leke Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tırnaklarda beyaz lekeler neyin belirtisi?

Tırnakta beyaz leke meydana gelmesinin sebepleri arasında yaralanmalar, mantar enfeksiyonları, alerjenler ve çinko-kalsiyum eksikliği yatar.

Tırnaktaki beyaz leke hangi vitamin eksikliği?

Tırnakta meydana gelen beyaz leke genellikle çinko ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Tırnaktaki beyaz lekelerin giderilmesi için çinko ve kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi gerekir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 25 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al