Yükleniyor

Yoğurt Otu Kürü Nasıl Yapılır? Yoğurt Otu Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Otu Kürü Nasıl Yapılır? Yoğurt Otu Faydaları Nelerdir?

Halk dilinde yapışkan otu ve çoban süzgeci isimleri ile de anılan yoğurt otu şifalı bitkiler arasında yer alır. Küçük yeşil yapıda olan yoğurt otunun beyaz çiçekleri bulunur ve 1 buçuk metreye kadar büyüyebilmektedir. Bitkini gövde ve yapraklarında yer alan tüy benzeri kıllardan dolayı, giysilere ve hayvanlara yapışabildiğinden “yapışkan otu” adı ile de bilinir. Geçmişten günümüze kadar çeşitli hastalıklar için bitkisel bir ilaç olarak kullanılan yoğurt otu, kurutularak ya da kavrulmuş şekilde kahve olarak tüketilebilmektedir.

İçindekiler

Yoğurt Otu Nedir?

Bilimsel adı galium aparine olan, halk dilinde yapışkan otu ve çoban süzgeci isimleri ile de anılan yoğurt otu, kökboyasıgiller familyasına ait, doğada yabani olarak yetişen yıllık otsu bir bitkidir. Süt içerisine konularak, peynir yapılması sebebi ile yoğurt otu ismi ile alınan, 50-60 cm boylarına kadar boylanabilen, uygun bir ortam bulunduğunda 100 cm’e kadar boyu uzayabilen, ilkbaharda açılıp meyveleri bağlanan bir ottur.

Kokusu ile bal kokusunu andıran, tadı acı olan yoğurt otu, yenebilen yabani ve şifalı bitkilerden biridir. Tentürü, ekstratı, şurubu ve kremi yapılarak kullanılabilse de en çok kullanılan formu kurutularak çay olarak hazırlanmasıdır.

Yoğurt Otu Kürü (Çayı) Nasıl Hazırlanır?

Yıkanıp, temizlenmiş olan yoğurt otu toplanarak gölgede, güneşe maruz bırakmadan 2-3 gün süre ile kurutulur. Kurutulan bitki kısımlarından 1 yemek kaşığı ölçü, 1 bardak kaynamış su içine atılır, 3-4 dakika demlendikten sonra süzülerek içilebilir. Yapımı oldukça basit olan yoğurt otu çayını günde 2 bardak içmek yeterli olacaktır.

Yoğurt Otu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Demir eksikliğine iyi gelen ve içerisinde C vitamini gibi vitamin ve mineraller barındıran, diüretik, antispazmodik ve antiinflamatuar etkileri de olan yoğurt otunun kan temizleyici özelliği bulunur ve cilt kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini destekleyen yoğurt otunun faydaları şunlardır:

 • Yoğurt otu çayı haşimato gibi tiroid bezi kaynaklı semptomları azaltır
 • Safra kesesi ve idrar yollarında ki iltihabı söker
 • Romatizma ağrılarını dindirir
 • Demir eksikliği için vücuda demir takviyesi desteği görür
 • Kanın temizlenmesine yardım eder
 • Yaşlanma karşıtı etkisi bulunur
 • Ağızda oluşan aftlara karşı direnç gösterir
 • Ödem ve şişlikleri giderir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yoğurt otu kürü gargara olarak yapıldığında guatr belirtilerini hafifletir
 • Antioksidan yapısı sayesinde vücudu toksinlerden arındırır
 • Çay şeklinde hazırlanan su soğuduktan sonra pamuk yardımı ile cilde sürüldüğünde, cilt kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olur. Bu kür 10 gün süre ile kullanılabilir.

Yapışkan otu olarak da bilinen yoğurt otu, taze veya kuru olarak tüketilebilir. Bunun yanında salatalar, çorbalar, soslar ve mezelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bitkinin tüketilmeden önce mutlaka uzman görüşü alınması ve gerektiğinde önerilen miktarlarda kullanılması önerilir.

Yoğurt Otu Tiroid ve Guatra İyi Gelir Mi?

Yoğurt otu, tiroid ve guatr gibi sağlık problemlerine karşı bitkisel çözüm olarak kullanılır. Çoban süzgeci olarak da bilinen bu bitki tiroid bezinin düzgün çalışmasında etkili rol oynar. İyot kaynağı olarak görülen yoğurt otu, iyot eksikliğine bağlı olarak gelişen tiroid hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanında içerisindeki antioksidan sayesinde tiroid hücrelerinin hasar görmesini önler. Gece uyumadan önce yoğurt otu ile hazırlanacak olan çay ile gargara yapmak guatr ağrılarına karşı hafifletici etki yaratır. Tiroid hastalıkları arasında en sık görülen haşimatoya karşı da bağışıklık sistemini destekler ve virüs, bakteri, mantar gibi antikorları yok etmeye çalışmaktadır.

Yoğurt Otu Çayı Zayıflatır Mı?

Yoğurt otunun doğrudan zayıflatmaya yönelik olarak bir etkisi bulunmayabilir. Ödem ve şişlik atmaya yardımcı olan yoğurt otu bitkisi günlük diyetinize dahil ettiğinizde kilo vermenizi destekleyebilir.

Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır?

Yoğurt otu, içerisinde birçok şifayı barındıran bir bitki türüdür. Kurutulmuş halde bulunan yoğurt otu çayı demlenerek içilir ya da gargara yapılarak ağız sağlığında kullanılır. Bunun yanında taze yoğurt otu ezilerek krem kıvamına getirilir ve cilt kırışıklıklarına karşı uygulanabilmektedir.

Yoğurt Otunun Zararı Var Mı?

Yoğurt otu, bazı ilaçlara etkileşime girebilir bu durum da ilaçların etkisini azaltır ya da artırır. Bunun yanında bazı insanlarda alerjik reaksiyon gösterebilir. İçerisinde bulunan oksalit asit nedeniyle bazı minerallerin vücut tarafından emilimini engelleyebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al