Yükleniyor

Elisa testi nedir? Nasıl yapılır?

Elisa testi nedir? Nasıl yapılır?

ELISA testi bir antijen ve bir antikor arasındaki reaksiyonu göstererek çeşitli hastalıkların tanısında kullanılmaktadır.

Damardan alınan kan ya da bazı vücut sıvı örnekleriyle yapılan ELISA testi ile başta HIV olmak üzere birçok infeksiyon hastalığının tanısı konularak erken evrede tedavi sürecine başlanmaktadır.

İçindekiler

image_alternative_text
Uzm. Dr. Servet ALAN
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Kolay Randevu Talebi

ELISA testi nedir? 

ELISA testi bir antijen (mikroorganizmanın özel bir proteini) ve bir antikor (antijene karşı üretilen protein yapısındaki molekül) arasındaki reaksiyonu göstererek çeşitli hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Testin sonucunu görülür hale getirmek için bir enzimden yararlanılmaktadır. ELISA testi ile infeksiyon etkenleri veya bunlara karşı vücudun oluşturduğu antikorlar saptanabilmektedir.  

ELISA testi nasıl yapılır?

ELISA testi kan ve bazı vücut sıvısı örneklerinde çalışılmaktadır. Hastanede damardan alınan kan örneği laboratuvara gönderilmektedir. Ayrılan serum örneğinde ELISA cihazlarında hastalığa özel kitler kullanılarak test yapılmaktadır.

ELISA testi hangi hastalıklar için kullanılmaktadır?

ELISA testi ile tanısı konulan infeksiyon hastalıklarını şu şekilde sıralamak mümkün;

ELISA testinin pozitif sonuçlanması ne anlama gelir?

ELISA testinin pozitif bulunması alınan örnekte aranan antijen veya antikorun saptandığı anlamına gelmektedir. Bu hangi testin yapıldığına göre aktif bir infeksiyon, geçirilmiş bir infeksiyon ya da infeksiyona karşı koruyucu bağışıklık gibi çeşitli anlamlara gelmektedir. Bu sonuç doktorunuz tarafından değerlendirilerek tanı için size bilgi verilecektir.  

ELISA testinin negatif sonuçlanması ne anlama gelir?

ELISA testinin negatif bulunması alınan örnekte aranan antijen veya antikorun bulunmadığı anlamına gelmektedir. Yani negatif sonuç alınan teste göre aranan infeksiyon yoktur veya bağışık yanıt oluşmamıştır.

ELISA testleri ne kadar zamanda sonuçlanır?

Anti-HIV, HBsAg, anti-HBs gibi sık çalışılan ELISA testleri genellikle aynı gün sonuçlanmaktadır. Daha seyrek çalışılan bazı testlerin sonuçlanması daha uzun sürebilmektedir. Bu süreler kan verildiği sırada sorularak öğrenilebilir.

ELISA testi ile ilgili sık sorulan sorular 

ELISA testi ile HIV infeksiyonu nasıl belirlenir?

HIV infeksiyonu tanısında ELISA ile anti-HIV antikor aranmaktadır. Anti-HIV testi pozitif bulunursa, yani bu antikorun varlığı saptanırsa doğrulama testi (Western-Blot) ve klinik gerekliliğe göre HIV virüsünün genetik maddesini kanda arayan HIV-RNA PCR testi yapılmaktadır.

ELISA testi ile Hepatit B hastalığı saptanır mı?

Hepatit B hastalığında HBsAg saptanması hepatit B virüsü varlığı anlamına gelirken, anti-HBs saptanması bağışıklık varlığını gösterir.

ELISA testi ile COVİD-19 belirlenir mi?

COVID-19 hastalığında ELISA testi ile COVID-19 IgM ve IgG antikorları aranmaktadır. Bu testler hastalığın tanısı veya aşılanan kişilerde koruyucu antikor yanıtının gösterilmesi konusunda fikir vermektedir. COVID-19 hastalığı tanısında altın standard PCR testidir.

ELISA testi için nasıl bir hazırlık yapılıyor?

ELISA testi için önceden herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Hastanede damardan alınan kan ve bazı vücut sıvıları ile ELISA testi yapılmaktadır.

ELISA testi ile HIV test sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

ELISA HIV test sonuçları aynı gün çıkmaktadır.

ELISA testi HIV sonuçları erkeklerde ve kadınlarda farklı mıdır?

HIV infeksiyonu için yapılan ELISA testlerinin erkek, kadın ve çocuklar için farklı sonuçları bulunmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al