Yükleniyor

IG Nedir? IG Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

IG Nedir? IG Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

İmmünoglobulin(IG), beyaz kan hücreleri tarafından üretilen ve bağışıklık sistemininin güçlü olmasını sağlayan glikoprotein yapılı antikordur. Bağışıklık sisteminin vücudu bakterilerden, virüslerden ve alerjenlerden korumak için ürettiği kandaki antikor türlerinin seviyesini gösterir. Plazma hücreleri tarafından üretilen bu antikorların vücuttaki varlığı IG testi yoluyla belirlenir. IG testi ile ortaya çıkan IG düşüklüğü veya yüksekliği değerleri çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

İçindekiler

IG (İmmünoglobulin) Nedir?

İmmünoglobulinin kısaltması olan IG, B hücreleri ve plazma hücreleri (beyaz kan hücresi türleri) tarafından üretilen ve vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bir proteinlerdir.

Antikorlar, bağışıklık hücrelerinin ürettiği proteinlerdir. Bu proteinler sağlıklı bir şekilde vücutta varolduğunda kişiyi enfeksiyon kaynaklı hastalıklara ve hatta kansere karşı bile korur. Beyaz kan hücreleri tarafından üretilen immünoglobulin de bunlardan biridir.

Kandaki değerleri IG testi ölçülen immünoglobulinin düşük ve yüksek çıktığı durumlarda bağışıklık sistemi alarm verebilir. IG düşüklüğü genellikle bağışıklık sisteminin zayıflığına işaret ederken bu durum genellikle enfeksiyon kaynaklı meydana gelir.

IG yüksekliği ise kronik enfeksiyon, alerji, otoimmün hastalıklar gibi faktörlere bağlı ortaya çıkar. Gerek düşüklüğü gerekse yüksekliğini ortaya koyan IG testi, birtakım hastalıkların erken teşhisi için önemlidir. Bu bağlamda IG testi genellikle vücuttaki enfeksiyonun belirlenmesi için yapılır.

İmmünoglobulin (IG) Türleri Nelerdir?

İmmünoglobulinin vücutta farklı antikor formları mevcuttur. Bunlar IgA, IgG ve IgM olarak kendi içinde ayrılır.

İmmünoglobulin A: IgA antikorları adıyla da bilinen immünoglobulin A antikorları, akciğer, sinüs, mide ve bağırsakların mukoza zarlarında bulunan antikorlardır. Ayrıca bu zarların ürettiği tükürük ve gözyaşı gibi sıvılarda ve kanda da ilgili antikorlar bulunur.

İmmünoglobulin G: IgG antikorları olan immünoglobulin G, kanda ve diğer vücut sıvılarında en yaygın olarak bulunan antikor türüdür. Bu antikorlar, daha önce vücuttaki mikropları hatırlayıp reaksiyon göstererek kişiyi enfeksiyona karşı korur ve bağışıklık sistemini uzun süre güçlü tutma görevi üstlenir.

İmmünoglobulin M: IgM adıyla ifade edilen immünoglobulin M antikorları, vücuda ilk kez yeni bir bakteri veya mikrop girdiğinde ve kişi enfekte olduğunda üretilir.

Yukarıda yer alan antikor türleri, vücudun enfeksiyonlara karşı koruyucu kalkanı olarak bilinir. Vücudunuz bir bakteri veya mikrobu algıladığında özellikle IgM değeri kısa bir süreliğine yükselir.

İmmünoglobulin E: Vücut polen veya evcil hayvan tüyü gibi zararlı olmayan maddelere aşırı tepki gösterdiğinde IgE antikorları üretilir. Özellikle alerjilerin kontrol edilmesi için kan testi yaptırılması  durumunda doktor tarafından IgE seviyesine bakılır.

IG Testi Nedir?

IG testi, immünoglobulinler adı verilen vücuttaki belirli antikorların değerini ölçmek amacıyla yapılan bir testtir. IG değerlerinin anormal seviyede düşük veya yüksek çıkması vücutta bazı hastalıkları beraberinde getirebilir.

Kişiye yapılan kan tahlili sonucunda ortaya çıkan IG değerlerine göre doktor tarafından bir değerlendirme yapılır ve değerlerin düşüklüğü veya yüksekliğine göre bir yol haritası belirlenir.

IG Değeri Kaç Olmalı?

Kandaki IG değerinin referans aralıkları IG türüne göre değişir. Türüne göre değerler aşağıda belirtildiği gibidir:

 • IgA testi: 0,8-3 g/L
 • IgD testi: 0,003-0,03 g/L
 • IgE testi: 0,0002-0,002 g/L
 • IgG testi: 6,0-16 g/L
 • IgM testi: 0,4-2,5 g/L

Bu değerler, kandaki immünoglobulin antikorlarının türüne göre değişkenlik gösterir ve sonuçlar doktor tarafından bu şekilde yorumlanır.

IG Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

IG düşüklüğü, kandaki immünoglobulin seviyesinin referans aralıklar altında olduğunu, bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmadığını gösterir ve immün yetmezlik bulunduğu anlamına gelir. IG düşüklüğünün temelde nedeni enfeksiyon varlığıdır.  

IG düşüklüğüne yol açabilecek nedenler şu şekildedir:

 • Enfeksiyon
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar
 • Diyabet
 • Böbrek hastalığı
 • Yetersiz beslenme
 • Vücuttaki yanıklar
 • Bağışıklık sisteminin doğuştan zayıf olması
 • Kanser

IG Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

IG yüksekliği ise kandaki immünoglobulin değerlerinin anormal seviyelerde yükselmesi ve değer aralıklarının üstüne çıktığı durumdur. Bu durumu tetikleyen faktörler ise baskılanmış bir bağışıklık sistemi ve otoimmün hastalıklardır.

Kandaki IG değerini artıran ve IG yüksekliğine neden olan faktörler şöyledir:

-Kronik enfeksiyon durumunda bakteri veya mikroplar nedeniyle bağışıklık sistemi etkilenir ve kandaki IG değerleri yüksek çıkar. Alerjik reaksiyon sırasında da bağışıklık sistemi tepki verebilir ve IG testindeki immünoglobulin antikorları fazla üretilebilir.

-Romatoid artrit, lupus veya çölyak gibi otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi vücudun kendi sağlıklı dokularına saldırır. Bu süreçte de kandaki IG seviyesi yükselir.

-Özellikle multipl miyelom, lenfoma ve lösemi gibi kanser türleri birçok organ ve dokuya zarar verebildiği gibi IG yüksekliğine de yol açabilir.

-Ayrıca düzenli olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında da IG yüksekliği yer alabilir.

IG testi ile ortaya çıkan düşük veya yüksek değerlere bağlı olarak doktor tarafından bu duruma neden olan faktörler araştırılır. Nedenin belirlenmesiyle birlikte değerlerin normale dönmesi için tıbbi müdahale gerekebilir.

IG (İmmünoglobulin) Hakkında Sık Sorulan Sorular

İmmünoglobulinlerin temel işlevi nedir?

Kısa adı IG olan immünoglobulin, vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyan antikorlar olup, diğer bir deyişle vücut için bir savunma kalkanıdır.

IG testi neden yapılır?

IG testi, kişinin vücudunun çok fazla enfeksiyona yakalandığı senaryolarda doktor tarafından istenebilir. Ayrıca geçmeyen ishal, açıklanamayan kilo kaybı, başka bir nedene bağlı olmayan ateş yükselmesi, deri döküntüleri ve alerjilerde de IG testine başvurulabilir.

IG testi nasıl yapılır?

IG testi aslında basit bir kan alma işlemiyle yapılır. Uzman kişi tarafından damardan alınan kan bir tüpe aktarılır ve incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

IG testi sonuçları ne anlama gelir?

IG testi sonuçları düşük ve yüksek değerler üzerinden değerlendirilir. Sonuçlara bağlı olarak daha detaylı bir kan tahlili, protein kan testi, olası böbrek hastalıkları için idrar tahlili, karaciğer taraması ve kanser araştırması istenebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 1 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al